Súčasnosť a perspektíva

SLOVO sa čoraz viac stáva týždenníkom s patričnou odvahou obhajovať pravdu a to aj preto, že vytvára vo svojom obsahu priestor pre širokú škálu názorov. Po prečítaní článku Vymývame, teda sme (č. 42/2001) sa skláňam pred odvahou publicistu Tomáša Horkaya v jeho pokuse o odpoveď riaditeľovi Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.
Počet zobrazení: 1170

SLOVO sa čoraz viac stáva týždenníkom s patričnou odvahou obhajovať pravdu a to aj preto, že vytvára vo svojom obsahu priestor pre širokú škálu názorov. Po prečítaní článku Vymývame, teda sme (č. 42/2001) sa skláňam pred odvahou publicistu Tomáša Horkaya v jeho pokuse o odpoveď riaditeľovi Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy. Ide o odhalenie skutočnej reality. Spoločnosť, i keď ju tvoria jednotlivci a skupiny rozličnej intelektuálnej úrovne, má byť komplexom, v ktorom sa každému podľa jeho schopností a možností vytvárajú podmienky pre ich využite v prospech spoločného cieľa. V žiadnom prípade však nie rovnostárstvom - ako klamlivo nazval riaditeľ inštitútu stav u nás - ale ani priepastnými rozdielmi, keď okolo 70 percent obyvateľov je považovaných len za nevyhnutnú príťaž 30-percentnej bohatšej menšiny.

Maturoval som v roku 1948 na martinskom gymnáziu. Na vysokej škole sme študovali mladí ľudia z rozličných spoločenských vrstiev, ale podmienky si každý vytváral podľa svojich výsledkov štúdia. Končilo sa obdobie, keď synkovia zámožných študovali aj osem rokov, lebo sa venovali najmä zábavkám, čo sa teraz akoby vracalo. Väčšina z nás mala chuť zapojiť sa po vojne do budovateľského úsilia a väčšina sa aj uplatnila v praktickom živote. Z 39 žiakov našej maturitnej triedy 35 ukončilo vysokú školu. Keď sa my, ktorí ešte žijeme, stretneme, máme najkrajšie spomienky. Ako uvádza autor, životné náklady mnohých vzdelaniachtivým dnes znemožňujú štúdium, alebo sú nútení privyrábať si brigádami. Za našich čias sme na brigády šli iba počas letných prázdnin na rozličné stavby, no nie s cieľom privyrobiť si. Po skončení vysokej každý nastúpil do zamestnania podľa svojej odbornosti, aby postupne získal skúsenosti v praktickej, či teoretickej oblasti. Dnes majú podnikatelia záujme najmä o vysokoškolákov z technických smerov, no len ak už majú niekoľkoročnú prax. Kde má čerstvý absolvent s diplomom získať prax? Na ulici, či v kostole?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984