Vplyv tradičných väzieb klesá

Bratislava privítala koncom minulého týždňa čerstvo zvoleného starostu nemeckej metropoly, sociálneho demokrata Klausa Wowereita. Pri príležitosti jeho prednášky o novom Berlíne, ktorú zorganizoval Magistrát hlavného mesta SR a Nadácia Friedricha Eberta, sme jemu, ako aj jeho hostiteľovi, bratislavskému primátorovi Jozefovi Moravčíkovi, položili niekoľko otázok.
Počet zobrazení: 1355

Bratislava privítala koncom minulého týždňa čerstvo zvoleného starostu nemeckej metropoly, sociálneho demokrata Klausa Wowereita. Pri príležitosti jeho prednášky o novom Berlíne, ktorú zorganizoval Magistrát hlavného mesta SR a Nadácia Friedricha Eberta, sme jemu, ako aj jeho hostiteľovi, bratislavskému primátorovi Jozefovi Moravčíkovi, položili niekoľko otázok.

Pán Wowereit, po desaťročnom trvaní takzvanej veľkej koalície v Berlíne ste sa vyslovili za zmenu mentality v politike. Na všeobecný nezáujem prevažne mladých voličov o politiku ste vo volebnej kampani odpovedali požiadavkou "čestnosti politikov". O čo sa opiera váš optimizmus, že sa vám podarí presadiť uvedené ciele v berlínskom konzervatívnom prostredí?

Wowereit: Až také konzervatívne prostredie v Berlíne nie je, keďže sme vyhrali voľby. Musím však povedať, že v Berlíne máme mentalitu, ktorá tak vo východnej, ako aj západnej časti mesta dovoľuje spoliehať sa na subvencie. Tu musí dôjsť k zmene. Musíme ako mesto pochopiť, že svoje problémy si máme riešiť sami. To znamená, že verejný sektor treba organizovať tak, aby sa nespoliehal na štátne dotácie a príplatky. Myslím si, že to môže byť akútnym problémom aj z hľadiska Bratislavy. Pre Berlín je táto otázka už dnes kľúčovou: máme vysoké dlhy a problémy v rozpočte. Potrebujeme si vytvoriť priestor na rokovanie, mať verejné peniaze v poriadku, aby sme mohli financovať školstvo, podporovať rodiny, alebo pomôcť sociálne slabším ľudom. Musíme konať tak, aby sa dnes nevyčerpali všetky zdroje pre budúce generácie, ktoré ich budú využívať o desať rokov.

Ako ľavicový politik ste dosiahli v posledných berlínskych voľbách výsledok, ktorý vzbudzuje skutočný rešpekt. V čom vidíte vo všeobecnosti dôvod úspechu nemeckých sociálnych demokratov vo voľbách na regionálnej a spolkovej úrovni?

Wowereit: V Nemecku sa dnes nachádzame v situácii, keď vplyv tradičných väzieb na voličské skupiny rapídne klesá. Už nemôžeme povedať, že robotníci volia SPD a podnikatelia zas CDU. Dnes napríklad zisťujeme, že nie je výnimkou situácia, keď sa podnikatelia rozhodnú pre Stranu demokratického socializmu (PDS) alebo Zelených. Skrátka, obyvatelia volia dnes zoči-voči tradícii ťažko predvídateľným spôsobom. Pre obidve veľké strany (SPD a CDU) predstavujú jej kmeňoví voliči iba 10 až 15 percent z celkového počtu hlasov. V najznámejšej voličskej základni sociálnych demokratov, v Severnom Porýní, mohol predtým kandidovať ktokoľvek a zvolilo ho 60 percent obyvateľstva. Táto situácia sa totálne zmenila. Krajinské vedenie SPD tam naposledy urobilo tú chybu, že nedocenilo dostatočne zmenu volebného systému na priamu voľbu starostu. Pri prezentácii kandidátov tak nekládlo dôraz na osobnosti, ktorých akceptujú obyvatelia. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) tam zažila naozaj nemilé prekvapenia. Sociálna demokracia sa dnes už nemôže spoliehať ani na tradičné voličské skupiny alebo oblasti, a to v tej dimenzii, ktorú by predtým sotva niekto pokladal za možnú. To znamená, že dnešní voliči sú oveľa flexibilnejší a ich stabilita je extrémne pohyblivá vo veľkých blokoch. Napríklad predtým sa pokladala 2- až 3-percentná volebná strata takmer za prepad. V posledných berlínskych voľbách stratila Kresťanskodemokratická únia (CDU) 17 percent a klesla zo 40 na 23 percent.

O počte hlasov a víťazstve evidentne už nerozhoduje len stranícke tričko, čo sa prejavuje zrejme aj na nemeckej politickej scéne...

Wowereit: Dnešná politika sa v silnej miere orientuje na osobnosti. Berlínske voľby neboli voľbami politických programov, ale takmer výlučne rozhodnutiami o osobnostiach. Samozrejme, že politické koncepty a myšlienky hrajú stále úlohu, ale iba v tej miere, v ktorej vedia pôsobiť dôveryhodne. To je osobitný problém najmä z hľadiska mladých voličov. Ich rapídny úbytok zaznamenala každá z nemeckých strán. K tomu prichádza ešte jeden faktor: Volebný boj je mediálnou záležitosťou. Strany nepotrebujú len osobnosti, ktoré vzbudzujú dôveru k ich princípom, ale súčasne ľudí, ktorí sa vedia mediálne dobre predať. Koniec-koncov, zavinili ste to vy, novinári.

Pán primátor, návšteva čerstvo zvoleného starostu Berlína v Bratislave vzbudila pomerne značný záujem. V čom vidíte jej význam a aký bude mať praktický dopad pre vaše hlavné mesto?

Moravčík: Z pohľadu berlínskeho starostu, teda pomerne vysoko postavenej osoby v nemeckej politike, je návšteva Bratislavy súčasťou celkovej pozornosti nemeckej diplomacie voči tomu, čo sa deje na východ od Nemecka. Nám táto pozornosť, samozrejme, vyhovuje, keďže máme eminentný záujem o integráciu do Európskej únie a aj túto návštevu vnímame v danom kontexte ako príklad spolupráce hlavných miest v rámci politiky rozširovania EÚ. Pre Magistrát mesta Bratislavy znamená táto spolupráca podnet k efektívnejšej organizácii mestských podnikov. Ide predovšetkým o stanovenie vhodnej miery spolupráce so súkromným sektorom na úrovni mesta.

Mohli by ste byť konkrétnejší?

Moravčík: Napríklad v dnešných rozhovoroch sme konzultovali aj otázku čistenia mesta. V Bratislave sme mali samostatný podnik ZARES, ktorý sa sprivatizoval. Zatiaľ čo v Berlíne si takýto podnik ponechali v mestskej správe a táto oblasť funguje perfektne, u nás s ním máme problémy. Čiže v našom prípade privatizácia nevyšla. Preto sme sa aj dohodli na vyslaní expertov, ktorí budú v Berlíne študovať ich organizáciu podniku. Ďalej zorganizujeme v nasledujúcom roku spoločný seminár o hromadnej doprave, jej financovaní a prevádzkovaní, s ktorou majú berlínski kolegovia viac úspešných skúsenosti než my. Určite bude pre nás užitočná aj skúsenosť z privatizácie vodárenského podniku, kde si mesto Berlín ponechalo 50-percentný podiel a 49 percent nechalo sprivatizovať. Z uvedeného vidíte, že naše stretnutie má aj vyslovene praktickú rovinu.

Prekvapilo vás niečo počas návštevy berlínskej delegácie v Bratislave?

Moravčík: Nie. K prekvapeniam nedošlo ani na jednej strane. Je to okrem iného výsledok toho, že naše vzťahy sa dnes nachádzajú na štandardnej úrovni, pričom svoje prvé stretnutia a s nimi spojené prekvapenia, máme už dávnejšie za sebou. Osobne som mal už dobré kontakty s predchádzajúcim starostom Berlína. S pánom Wowereitom som sa stretol osobne vo Viedni, kde sme túto návštevu dohodli. Preto ani neočakávam, že by sa v tejto fáze našej spolupráce mohli vyskytnúť výraznejšie zmeny alebo prekvapenia.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984