IRA zalieva zbrane betónom

Martina O´Hagana, 51-ročného katolíckeho severoírskeho novinára, prevŕtalo začiatkom októbra pred jeho domom sedem výstrelov. Investigatívny žurnalista, ktorý písal zasvätené správy o teroristických organizáciach v Ulsteri, ešte stihol zakryť svojím telom manželku a zachrániť jej tak život.
Počet zobrazení: 885

Martina O´Hagana, 51-ročného katolíckeho severoírskeho novinára, prevŕtalo začiatkom októbra pred jeho domom sedem výstrelov. Investigatívny žurnalista, ktorý písal zasvätené správy o teroristických organizáciach v Ulsteri, ešte stihol zakryť svojím telom manželku a zachrániť jej tak život.

Vrahovia sa priznali k činu telefonátom do miestnej rozhlasovej stanice. Šlo o členov radikálnej probritskej organizácie Obrancovia červenej ruky, o ktorej zámeroch a členoch sa chystal O´Hagan napísať do írskeho periodika Sunday World. Extrémistická protestantská Ulsterská demokratická strana síce vraždu novinára odsúdila, no jej predstaviteľ uviedol, že si za tento osud O´Hagan môže sám, lebo svojím písaním si popudil mnohých probritských loajalistov.

Trimbleovo gesto

David Trimble, ktorý šéfuje Ulsterskej unionistickej strane (UUP), je umiernený protestant a jeho postoj vonkoncom nie je taký cynický. Hviezda predsedu najsilnejšieho protestantského zoskupenia zažiarila pred troma rokmi, keď svoju UUP doviedol k podpisu dohody o budúcom mierovom usporiadaní v Severnom Írsku. Za dohodu sa v máji 1998 v referende vyslovilo vyše 70 percent voličov pri 81-percentnej účasti. Mesiac nato získali vo voľbách do regionálneho zastupiteľského zboru strany podporujúce dohodu 80 zo 108 kresiel a Trimbleho na prvej schôdzi zvolili za predsedu regionálnej vlády Severného Írska. Spolu s predstaviteľom umiernených katolíkov, reverendom Davidom Humom, získal Trimble za svoju zmierovaciu činnosť Nobelovu cenu mieru.

Napriek vytvoreniu severoírskeho parlamentu a činnosti umiernených predstaviteľov na oboch stranách sa však situácia v krajine neupokojila, dochádzalo k ďalším teroristickým akciám a členovia Írskej republikánskej armády odmietali odovzdaním svojich zbraní plniť uzavretú mierovú dohodu. Trimble pred týždňom na protest proti tomuto vývoju opustil vládnu koalíciu, čo malo podľa pozorovateľov viesť k zániku samosprávy katolíkov a protestantov v Ulsteri (a zrejme i mierového procesu) s následným opätovným nastolením priamej správy Londýna. Našťastie sa tak nestalo a práve Trimbleovo gesto odštartovalo novú fázu mierového riešenia situácie v Ulsteri.

Odmietajúci radikáli

Udalosti nabrali nečakaný vývoj, keď najvyšší predstavitelia katolíckej strany Sinn Fein (považovanej za politické krídlo IRA) Gerry Adams a Martin McGuinness vyzvali osobne Írsku republikánsku armádu, aby zložila zbrane. Vedenie IRA na výzvu odpovedalo kladne a nezostalo iba pri rétorike. Pod dohľadom členov medzinárodnej komisie začala zalievať prvé zo svojich skladísk zbraní betónom. Sinn Fein však žiada recipročnú reakciu druhej strany, pod ktorou si predstavuje predovšetkým zníženie počtu britských vojakov v provincii a likvidáciu ich základní. Londýn už s procesom demilitarizácie Ulsteru začal, no, žiaľ, nenasledujú ho probritské extrémistické skupiny.

Jedna z najmilitantnejších protestantských organizácií - Ulsterská obranná asociácia (UDA) - gesto IRA jednoznačne odmietla a oznámila, že sa svojich zbraní nevzdá. Podľa jej predstaviteľa, IRA nikdy neodovzdá všetky zbrane a neurobila by to ani UDA. Svojím spôsobom má UDA, riadiaca sa heslom "podľa seba súdim teba", pravdu. Nemožno zrejme očakávať, že radikáli na oboch stranách prestanú so svojou teroristickou činnosťou. Štafetu po IRA preberú jej odštiepenecké odnože, medzi ktoré patria Írska národnooslobodzovacia armáda (INLA), Continuity IRA, Provisional IRA, či tzv. pravá IRA.

Výstraha z Kolumbie

IRA je dosiaľ najrešpektovanejšou predstaviteľkou protestantského odboja, no disidentské skupiny svojou radikalizáciou nielenže preberajú silnejšiemu konkurentovi odbojných stúpencov, no takisto diskreditujú pred nedostatočne informovanou verejnosťou názov IRA a sťažujú tak pokračovanie mierového procesu. Keď vlani (zrejme členovia IRA) zabili prominentného člena tzv. pravej IRA Josepha O´Connora, odmietli dokonca aj predstavitelia Sinn Fein tento čin odsúdiť. Vedenie Sinn Fein sa snaží dištancovať aj od trojice severoírskych teroristov, ktorých zadržali v lete počas ich návštevy u partizánov z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC).

Spomínaný päťtýždňový pobyt členov Provisional IRA mal za úlohu naučiť na jednej strane tamojších partizánov gerilovým formám boja v mestách a na druhej strane si mali ulsterskí radikáli overiť "v teréne" účinok novovyvíjanej výbušnej zmesi. Nálož skúšaná v kolumbijskej džungli sa údajne svojou silou vyrovná malej jadrovej zbrani. Po výbuchu bomby vznikne mohutná ohnivá guľa schopná usmrtiť naraz stovky ľudí. Túto zbraň vraj možno efektívne využiť aj pri ničení vojenských opevnení. Veliteľ FARC výrobu takejto zbrane poprel a na potvrdenie jej existencie zatiaľ neexistujú nijaké relevantné dôkazy. V každom prípade už samotná návšteva členov Provisional IRA v Kolumbii je dostatočným svedectvom o tom, že ulsterskí radikáli sa svojho teroristického boja vzdať nemienia.

Po útoku na budovy WTC v New Yorku a následnom šoku z hrôzy spôsobenej teroristami, začala v USA aj medzi Američanmi írskeho pôvodu rapídne klesať podpora radikálneho "oslobodeneckého boja" ich súkmeňovcov v Severnom Írsku, vrátane významnej finančnej podpory. To, že sa niečo definitívne zmenilo, si dobre uvedomili predstavitelia IRA a Sinn Fein, no radikáli zrejme svoje metódy neopustia. Jedinou formou boja proti nim je ponúknuť alternatívu mierovej zmeny a vytvoriť spoločný občiansky front proti teroru z ktorejkoľvek strany.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984