Reklama
Reklama

Do Bratislavy sa vrátil Napoleon

Francúzsky cisár Napoleon I. sa na inšpekčnej ceste z Viedne do uhorského mesta Ráb (dnes Győr) zastavil 31. augusta 1809 v Bratislave. Pre vysvetlenie tohto rozhodnutia treba povedať, že na základe prímeria uzavretého v Znojme. Bratislava a jej okolie pripadli do francúzskej záujmovej oblasti. Napoleonova návšteva prebiehala za prísne utajených podmienok a bez akéhokoľvek oficiálneho verejného aktu.
Počet zobrazení: 1901

Francúzsky cisár Napoleon I. sa na inšpekčnej ceste z Viedne do uhorského mesta Ráb (dnes Győr) zastavil 31. augusta 1809 v Bratislave. Pre vysvetlenie tohto rozhodnutia treba povedať, že na základe prímeria uzavretého v Znojme. Bratislava a jej okolie pripadli do francúzskej záujmovej oblasti. Napoleonova návšteva prebiehala za prísne utajených podmienok a bez akéhokoľvek oficiálneho verejného aktu. Cisár prešiel po kyvadlovom moste Dunaj a navštívil Bratislavský hrad. Odtiaľ vystúpil na Somársky vrch, odkiaľ sa naskytal výborný výhľad na územie, ktoré mu po víťaznej bitke na Moravskom poli patrilo. Napoleon sa na svoju žiadosť stretol s významným bratislavským židovským rabínom Chatamom Soferom a podľa vtedajších záznamov mal s ním pomerne dlhý rozhovor.

To všetko je dnes už história zapadnutá prachom, ale... Na Slovensku jestvuje viac občianskych združení, ktoré sa venujú vojenskej histórii. Na tohtoročnom podujatí venovanom návšteve Napoleona v našom hlavnom meste sa aktívne zúčastnila Slovenská spoločnosť vojenskej histórie pri podniku Slovnaft a spolupôsobili tu viaceré zahraničné organizácie. Tie do Bratislavy poslali svojich členov, akože vojakov Napoleonovej armády v dobových uniformách, charakterizujúcich rozličné regióny. "Veliteľom" celého programu, ktorý sa konal šiesteho októbra, bol prezident Európskej napoleonskej spoločnosti Romain Baulesch z Rakúska. Rozprával sa s nami, ako inak, v napoleonskej uniforme. Milo ho prekvapila návštevnosť tohto podujatia. Prekvapení sme boli aj my, lebo takéto akcie nie sú v popredí záujmov Bratislavčanov, hoci program bol určite, najmä pre deti atraktívny.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama