Reforma

Reforma verejnej správy u nás by mala byť dôležitou súčasťou transformácie našej spoločnosti. Dalo by sa veľa písať o tom, že samospráva územných celkov počínajúc obcami a končiac regiónmi je základným predpokladom demokracie.
Počet zobrazení: 1383

Reforma verejnej správy u nás by mala byť dôležitou súčasťou transformácie našej spoločnosti. Dalo by sa veľa písať o tom, že samospráva územných celkov počínajúc obcami a končiac regiónmi je základným predpokladom demokracie. Pre radového občana sa politika delí na "veľkú" a "malú". "Veľká" sa týka celej krajiny a život radového občana zväčša ovplyvňuje iba sprostredkovane. Tá "malá" sa však týka jeho každodenných problémov: do akej školy budú chodiť moje deti, ako bude fungovať komunálna doprava, či bude fungovať verejná výstavba bytov atď. K budove parlamentu či vlády idú občania demonštrovať kvôli záležitostiam, ktoré považujú za zásadné, dôležité pre všetkých. S každodennými problémami ide človek na radnicu a jeho zástupcovia, ktorí tam úradujú, by mali mať dostatok prostriedkov, aby mohli pomôcť riešiť jeho problémy.

V každej krajine sa hovorí, že jej hlavné mesto je predsa len čosi iné, než je krajina samotná. Vezmime si napríklad Prahu a Česko, Viedeň a Rakúsko, či Budapešť a Maďarsko. Na Slovensku je toto napätie ešte viac vyostrené. O dôvodoch by sa dalo napísať veľa, ale v súčasnosti sú napríklad životné pomery v Bratislave oveľa únosnejšie ako inde na Slovensku. V Bratislave je to inak... reforma verejnej správy by mala teda byť urobená tak, aby sa necítila byť ukrivdená ani Bratislava, ani zvyšok našej krajiny. V minulosti sa bratislavský primátor sťažoval, že Bratislava vyrobí asi tretinu celoštátneho produktu, ale dostáva z neho pomerne malú časť... Vlastne stačí iba pohľad na mapu, aby sme pochopili, prečo sa Bratislava vždy považovala za perspektívny región. Ostala by ním, ak by sa aj sídlom vlády a parlamentu stalo ktorékoľvek iné slovenské mesto.

Od reformy verejnej správy sa očakáva, že bude impulzom pre rozvoj regiónov. Znamená to realizovať niekoľko krokov. Jednak konečne vytvoriť také územnosprávne usporiadanie krajiny, ktoré by vydržalo po desaťročia. Napríklad v susednom Maďarsku v podstate zostalo delenie na župy pochádzajúce zo starého Uhorska. V tomto storočí sa v Maďarsku vystriedalo viacero režimov, ale ani jeden sa neopovážil naň siahnuť.

Mali by sa vytvoriť územné samosprávne orgány, na ktoré by orgány štátnej moci preniesli príslušné kompetencie. Samo o sebe to znie lákavo, no najťažší problém bude tretí krok - prenos príslušných finančných prostriedkov. Na rozvoj regiónov budú potrebné nielen kompetencie, ale aj dostatočné prostriedky. A tu, ako sa hovorí, je pes zakopaný.

Redaktor nášho časopisu sa zhováral s jedným z autorov programu SDĽ v oblasti regionálnej politiky Vladimírom Faičom a podpredsedom Strany občianskeho porozumenia Igorom Presperínom. Obaja majú dlhoročné skúsenosti z práce v regionálnej i komunálnej politike. Napriek tomu, že prirodzene majú na niektoré problémy rôzne názory, zhodujú sa v tom, že reforma verejnej správy je nevyhnutná. Lenže územnosprávne usporiadanie krajiny musí byť také, aby nebolo príliš finančne náročné, takže napríklad počet krajov a okresov by nemalbyť priveľký. Možno to znie ako paradox, ale reforma verejnej správy by mala viac rešpektovať záujmy krajiny ako celku, než lokálne politické či politikárske záujmy.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984