Sporný úspech ruskej ekonomiky

Ruský ministerský predseda Michail Kasianov, ktorý začal šéfovať vláde po zvolení Vladimira Putina za prezidenta, sa môže pochváliť už po krátkom pobyte v premiérskom kresle výraznými ekonomickými úspechmi. Krajina totiž dosahuje najlepšie hospodárske výsledky za posledných tridsať rokov.
Počet zobrazení: 976

Ruský ministerský predseda Michail Kasianov, ktorý začal šéfovať vláde po zvolení Vladimira Putina za prezidenta, sa môže pochváliť už po krátkom pobyte v premiérskom kresle výraznými ekonomickými úspechmi. Krajina totiž dosahuje najlepšie hospodárske výsledky za posledných tridsať rokov. Veď za prvý polrok sa dostal rast hrubého domáceho produktu (HDP) cez 7 percent, priemyselná výroba stúpla o 10 percent, investície vzrástli o 17,6 percenta a peňažné príjmy obyvateľstva sa zvýšili o 8,9 percenta. Pri exporte sa odhaduje, že by tento rok mohol prekročiť hranicu 100 miliárd amerických dolárov (USD), pričom pozitívne saldo obchodu by dosiahlo 50 miliárd USD. Na konci roku očakáva Kasianov rast HDP o 5,5 percenta, čo naďalej zostáva vysoko nad očakávaniami, ktoré napríklad predpovedali experti z Medzinárodného menového fondu - vraveli o raste iba približne 1,5 percenta.

Potešujúce údaje však nevyzerajú v skutočnosti natoľko optimisticky, pretože štátna pokladnica hlavne profituje z konjunktúry, ktorá prevláda na svetových energetických trhoch. Palivo-energetický podiel na celkovom ruskom vývoze totiž predstavoval za prvý polrok 2000 až 54,8 percenta, čo znamená nárast až o takmer 14 percent s porovnateľným obdobím minulého roku. Cenový podiel týchto surovín na celkovom exporte stúpol práve vďaka vyskočeniu cien na zahraničných trhoch. Mnohí ekonómovia v Rusku preto varujú, že netreba podľahnúť eufórii a radostným správam o finančnom úspechu zo strany ropných predstaviteľov, lebo tieto príjmy za energetické zdroje sú nestabilným zdrojom ruského hospodárstva vzhľadom k závislosti na svetovej konjunktúre. Optimizmus sa napríklad začína končiť pri pohľade na skutočnosť, že na exporte trebárs klesá podiel chemickej výroby a dalo by sa pokračovať ďalej.

Pokiaľ ide o jednoduchého Rusa, nádejne vyzerá údaj, že reálne príjmy obyvateľstva vzrástli o 8,7 percenta oproti vlaňajšku. Naďalej to však len zostáva číslom, za ktorým sa skrýva obraz ruskej biedy. Vláda stanovila za životné minimum mesačný príjem 908 rubľov, čo znamená, že pod touto hranicou sa nachádza až 34,1 percenta obyvateľov, alebo inak napísané až viac ako 50 miliónov Rusov. Prístup ruského vedenia, ktoré vypočítava životné minimum podľa vlastných predstáv, však nezodpovedá prístupu, ktorý odporúča OSN. Táto organizácia odporúča považovať za chudobné tie osoby, ktoré majú príjem menej ako 2 USD na jednu hodinu. Podľa takéhoto výpočtu by sa potom ocitlo pod hranicou biedy až 70 percent Rusov, respektíve až 100 miliónov obyvateľov jadrovej veľmoci.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984