Zástava na pol žrde

Príspevok Petra Greguša V znamení sivej zástavy (SLOVO č. 38/2000) informoval o konaní 4. zjazdu KSS v súlade so súčasným politickým trendom. Pretože dnešní komunisti sú ochotní viesť dialóg, vyjadrujem k publikovaným citátom a záverom niekoľko upresnení.
Počet zobrazení: 1288

Príspevok Petra Greguša V znamení sivej zástavy (SLOVO č. 38/2000) informoval o konaní 4. zjazdu KSS v súlade so súčasným politickým trendom. Pretože dnešní komunisti sú ochotní viesť dialóg, vyjadrujem k publikovaným citátom a záverom niekoľko upresnení.

Socializmus je v stanovách KSS stručne charakterizovaný v intenciách encyklopedického slovníka. Výhrady môže mať autor iba k pojmu "politická kultúra", ktorá bola síce formálne proklamovaná, ale v praxi sa pred rokom 1989 neuplatňovala. V politickej správe krajiny sa porušovali princípy demokracie, systém sa od Marxovho učenia vzdialil. KSS sa nielen poučila, ale sa i za chyby ústami svojho predsedu už na 3. zjazde ospravedlnila. Zostala však verná svojej idee. Každý čo len čiastočne vzdelaný človek zaujímajúci sa o filozofiu a históriu vývinu ľudskej spoločnosti vie, že z učenia K. Marxa a F. Engelsa preberali, a robia tak i dnes, základné myšlienky i niektorí západní myslitelia (napríklad B. Russel). Rešpektuje ich aj Západom uznávaná kapacita v odbore politológie Zbygniew Brzezinski. Český filozof Ivan Sviták sa po návrate z amerického exilu vyjadril takto: "Marx sa nemýlil, keď podmienil budúcnosť zjednotením socializmu a demokracie. Na Západe sa ani zďaleka nestretnete s takou averziou voči Marxovi ako u nás." KSS nemusí mládeži idealizovať minulosť. Ona vlastne z minulosti ešte stále žije - z úspor svojich rodičov spred roku 1989. Mladí bývajú s rodičmi v domoch a bytoch postavených za socializmu. Na štúdiách, pri športe či oddychu sú väčšinou tiež odkázaní na pomoc rodičov, ktorí si bývalé zriadenie pamätajú ako lepšie, sociálne oveľa spravodlivejšie, v ktorom mládež nemusela ísť po skončení štúdia rovno na úrad práce. Ten totiž nejestvoval.

Nie je jasné, o ktorých ľavicových subjektoch autor hovorí. Predseda ÚV KSS Jozef Švec ich verne charakterizoval. Sme presvedčení, že po odklone od svojich programov a neplnení sľubov nemožno za naozaj ľavicový považovať ani jeden. Kde je podľa Greguša ľavica, ak životná úroveň neustále klesá? Francúzsky novinár Henri Alleg nazýva toto obdobie gigantickým jarmokom, rajom zlodejov a podvodníkov, v ktorom rozpredali všetok majetok patriaci ľudu, vytvorený za desaťročia. O akej ľavici, okrem komunistov, možno teda hovoriť? Komunisti sú hrdí na svoju zástavu. Pod ňou viedli národy k revolučným premenám, ktoré vonkoncom neboli tragikomické, ako uvádza autor. Ani sivé. Koľkí z dnešných "úspešných politikov", vyštudovaných a skladajúcich rozličné sľuby, prijímajúcich pocty pod červenou zástavou počas prekonanej minulosti sú potom siví? Skôr sa stali chameleónmi, rozplynuli sa v rôznych stranách, ktoré nemajú žiadnu zástavu. A pristala by im čierna. Nik z delegátov 4. zjazdu KSS, spievajúc na záver spoločne Internacionálu, nemyslel na inú farbu svojej zástavy, ako je červená. A na znak toho, čo spôsobuje Slovensku súčasná vláda, by súhlasili spustiť národnú zástavu na pol žrde.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984