Olek i Bolek podľa očakávania

"Tohtoročné voľby si Poliaci nadlho zapamätajú ako tie najlepšie,"vyhlásil po oznámení výsledkov hlasovania svojim priaznivcom prezident Aleksander Kwašniewski. Tí na jeho slová zareagovali skandovaním prezidentovej prezývky: "Olek, Olek..."
Počet zobrazení: 999

"Tohtoročné voľby si Poliaci nadlho zapamätajú ako tie najlepšie,"vyhlásil po oznámení výsledkov hlasovania svojim priaznivcom prezident Aleksander Kwašniewski. Tí na jeho slová zareagovali skandovaním prezidentovej prezývky: "Olek, Olek..." Informácia o tom, že exprezident Lech Walesa (donedávna - podobne ako Kwašniewski - podozrivý zo spolupráce so štátnou bezpečnosťou pod krycím menom Bolek) získal len 0,8 percenta hlasov, vyvolala salvy smiechu.

Hoci sa preferencie Kwašniewského krátko pred voľbami začali mierne znižovať a teoreticky "hrozilo", že nedosiahne vyše 50-percentnú podporu potrebnú pre víťazstvo v prvom kole, každému racionálne uvažujúcemu bolo jasné, že celkove bude víťazom práve on. Nielenže naostatok dokázal zakotviť na 53,7 percenta, no vzhľadom na to, že pred piatimi rokmi až v druhom kole porazil protikandidáta Lecha Walesu so ziskom 51,7 percenta, jednoznačne potvrdil, že v Poľsku dnes nemá konkurenciu. Druhému v poradí - nezávislému (no blízkemu liberálnej Únii slobody - UW) Andrzejovi Olechowskému by ani trojnásobok jeho podpory (17,2 percenta) nestačil na predbehnutie kandidáta Zväzu demokratickej ľavice (SLD), nehovoriac o Marianovi Krzaklewskom (15,6 percenta), šéfovi vládnuceho pravicového bloku Volebná akcia Solidarita (AWS).

Walesove predstavy Keď pred piatimi rokmi vytiahol vtedajší prezident Walesa do očakávaného volebného duelu s Kwašniewským, sily boli ešte pomerne vyrovnané. Kontroverzná osobnosť niekdajšieho vodcu Solidarity však mala už vtedy popri priaznivcoch aj značný počet odporcov, čo v konečnom dôsledku zabránilo, aby mu voliči ostatných pravicových kandidátov v druhom kole odovzdali potrebný počet hlasov. Walesa sa odvtedy z politiky takmer vytratil, no v roku 1997 založil svoju pravicovú stranu s názvom Kresťanská demokracia III. Poľskej republiky, ktorá ho v máji 2000 nominovala za svojho kandidáta na prezidentské voľby. Ešte v lete 1999 mal bývalý prezident podľa prieskumu verejnej mienky šancu na come-back, keď si ho na prezidentskom kresle želalo 30 percent opýtaných (Kwašniewského 60 percent). Od tých čias však jeho šance klesali voľným pádom. Posledný predvolebný prieskum mu dával tri percentá a vo voľbách napokon zaznamenal totálne fiasko. Jeho názory však stoja za zaznamenanie.

Západu Walesa navrhoval, aby namiesto priamej finančnej podpory krajinám bývalého východného bloku radšej poskytli peniaze svojim firmám a zaviazali ich aby získané prostriedky preinvestovali na východe. Poľský politický systém označuje Walesa za príliš rozdrobený a obhajuje systém zložený zo štyroch politických strán, ktorý by bol "prirodzeným rozdelením spoločnosti". Nový systém by sa mal do života uviesť nie zmenou ústavy, ale cestou postupného vývoja postojov k politickým stranám. Exprezident podľa februárového rozhovoru v časopise Polityka rátal so svojou prehrou a prezidentské voľby považoval len za prípravu na voľby parlamentné a príležitosť na mobilizáciu pravice. V parlamente by potom chcel dosiahnuť zmenu ústavy zakomponovaním prvkov prezidentského systému. V ňom by boli podľa neho rozhodnutia rýchlejšie a zodpovednosť priehľadnejšia.

Kwašniewského realita Walesove aktivity sú nenávratne odviate a bývalý robotnícky vodca z Gdaňska kriesiaci pravicu nemá šancu vrátiť sa na špicu politickej scény. Poľským terminátorom sa stal jeho ideový odporca - Kwašniewski. Čo prinesie krajine jeho druhá kadencia? Denník Rzeczpospolita krátko po oznámení výsledkov volieb upozornil na veľkú pravdepodobnosť, že SLD v budúcoročných parlamentných voľbách bude triumfovať a získa dosť mandátov na to, aby vytvorila hoci aj jednofarebnú vládu. Rozprášenie pravice a slabosť stredových formácií by vraj mohla v SLD vzbudiť pokušenie o upevnenie monopostavenia... Takáto možnosť existuje len teoreticky. V prieskumoch síce dosiaľ jednoznačne vedie SLD, ktorá má viac hlasov ako UW a AWS dohromady, no do parlamentu by sa dostala aj agrárna Poľská ľudová strana, ktorá už bola v koalícii s SLD a zrejme i ľavicová Únia práce. Bez koalície by si SLD nemohla dovoliť vládnuť.

Nejde ani tak o to, že do volieb môže byť všetko inak, no podstatné je, že prezident Kwašniewski by vzhľadom na svoju euroatlantickú náklonnosť akýkoľvek návrat k starým poriadkom nedopustil, aj keby tlak (čo je taktiež nepravdepodobné) vychádzal z jeho "rodnej strany". Hoci po ohlásení Kwašniewského víťazstva zaznievali z úst šéfa SLD Leszka Millera či jej významného predstaviteľa Józefa Oleksyho vyhlásenia plné eufórie, časom sa nesporne dostaví vytriezvenie a prehovorí zodpovednosť. Poľsko je už viac ako rok členom NATO a ašpiruje tiež na členstvo v Európskej únii, čo determinuje jeho geopolitické zaradenie. Hoci v krajine majú integračné tendencie mnoho odporcov, v SLD tieto sily svoju oporu určite nenájdu. Kwašniewského realita je kompromisom, ktorý rešpektuje (ako ukázali aj prezidentské voľby) väčšina Poliakov.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984