Neistota a paradoxy

Len máloktoré voľby v poslednom období priniesli so sebou toľko paradoxov a kontradikcií ako nedeľňajšie prezidentské, parlamentné a lokálne voľby v Juhoslávii. Washington a Brusel ich v prvom momente označili za irelevantné, aby nakoniec sľúbili zrušenie sankcií, ak v hlasovaní zvíťazí opozícia.
Počet zobrazení: 944

Len máloktoré voľby v poslednom období priniesli so sebou toľko paradoxov a kontradikcií ako nedeľňajšie prezidentské, parlamentné a lokálne voľby v Juhoslávii. Washington a Brusel ich v prvom momente označili za irelevantné, aby nakoniec sľúbili zrušenie sankcií, ak v hlasovaní zvíťazí opozícia. Srbské opozičné strany celé roky opakujú, že vyhrať môžu len zjednotene, no najväčšia opozičná strana - Srbské hnutie obnovy - šla do volieb samostatne. Predstavitelia belehradského režimu celý čas tvrdili, že prehrať jednoducho nemôžu. Napriek tomu si prispôsobovali volebné pravidlá, vyvíjali nátlak na médiá a vopred informovali, že prezident Miloševič sa nevzdá funkcie pred júnom 2001. Vládne strany v Čiernej Hore na Miloševiča verbálne útočili, no rozhodli sa federálne voľby bojkotovať, čím mu vlastne iba pomohli.

Ako sa blížil termín volieb, paradoxy sa stupňovali. Hádam najväčším z nich bol ten, že tak väčšina kosovských Albáncov, ako aj Srbov, si želala víťazstvo Miloševiča. Obávali sa totiž, že srbská opozícia sa stane akýmsi miláčikom Západu, čo by mohlo oslabiť ich medzinárodné postavenie.

Rozpory nezanikli ani deň po voľbách. Ba naopak. Počas povolebnej noci sa objavili hneď dvaja víťazi. "Podľa nášho sčítania je víťazstvo v prvom kole isté," vyhlásil včera prezidentský kandidát opozície Vojislav Koštunica. Po zrátaní odovzdaných hlasov v 1237 volebných miestnostiach z celkového počtu viac ako 10 tisíc mu patrí 54 percent a Miloševičovi 34 percent. Hovorca Socialistickej strany Srbska Nikola Šainovič zasa oznámil, že súčasný prezident Slobodan Miloševič vedie nad Koštunicom pomerom hlasov 44:41 percent. Šainovič sa odvolal na sčítanie hlasov v 2478 volebných miestnostiach. Zaujímavé však je, že víťazstvo Koštunicu vo voľbách avizovala aj Šešeljova Srbská radikálna strana - Miloševičov koaličný partner. Dva proti sebe stojace tábory sa zhodovali akurát vo voličskej účasti, ktorú odhadovali na okolo 70 percent, čo je viac ako v minulosti. Pokiaľ však išlo o oficiálne výsledky - tieto chýbali.

Inými slovami, aj napriek tomu, že všetci oslavovali, po voľbách vládla napätá neistota. Túto umocňovali vzájomné obvinenia oboch strán z podvodov. Socialisti tak obvinili opozíciu, že predčasne ohlási svoje víťazstvo a sformuje koaličnú vládu s prozápadnými stranami v Podgorici. Niektoré scenáre pritom boli priam katastrofické. Napríklad: režim sfalšuje volebné víťazstvo, v Srbsku odštartuje vlna protestných demonštrácii, ktorá sa rozrastie v občiansku vojnu s možnou zahraničnou intervenciou. Ďalšie (väčšinou zahraničné) médiá predpovedali nepokoje v Čiernej Hore. Pre každý prípad sa v Jadranskom mori premávala americká lietadlová loď.

Podľa vývoja z pondelka rána sa zdá, že až taká obrovská dráma sa v najbližších dňoch konať nebude. Skôr sa neistota pretiahne o ďalšie dva týždne, keď bude na programe druhé kolo prezidentských volieb.

Autor (1972) je redaktor Hospodárskeho denníka

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984