vytrhnuté z internetu

Minule som vám radil, ako nájsť recept na originálne zvonenie do svojho mobilu. Neuvedomil som si však jeden dôležitý moment. Aj melódie naťukané do mobilu sú chránené autorským zákonom. Ochranné autorské zväzy si vynútili, že niektoré adresy, ktoré som uvádzal minule, už nie sú funkčné. Nefunkčná je napríklad adresa zvoneni.mobil.cz.
Počet zobrazení: 1061

Minule som vám radil, ako nájsť recept na originálne zvonenie do svojho mobilu. Neuvedomil som si však jeden dôležitý moment. Aj melódie naťukané do mobilu sú chránené autorským zákonom. Ochranné autorské zväzy si vynútili, že niektoré adresy, ktoré som uvádzal minule, už nie sú funkčné. Nefunkčná je napríklad adresa zvoneni.mobil.cz.

Už som písal o internetovom referende, ktoré usporiadala káblová televízia UPC. Našťastie, takýto typ referenda nemá predpísané kvórum účastníkov. Medzi tými, čo sa na ňom zúčastnili, mali väčšinu tí, čo si želajú, aby na televíznych obrazovkách kanál kika/arte nahradil kanál mdr.

Internet pomaly pripravuje revolučný zvrat aj v obchode s knihami. Je všeobecne známe, že v súčasnej podobe sú neúmerne drahé a knihy v elektronickej podobe stoja iba zlomok ceny tých z papiera. Milovníci starých čias argumentujú, že s elektronickou knihou si nemožno ľahnúť do postele, ale aj tento problém je riešiteľný. Na adrese www.nuvomedia.com alebo, ak je vám bližšia nemčina na adrese www.nuvomedia.de, ktorá patrí firme Nuvo media, sa možno dočítať o novom aparátiku na čítanie e-kníh. Ide o zariadenie vo veľkosti paperbacku, do ktorého si priamo z internetu môžeme stiahnuť knihy, časopisy, alebo noviny v digitálnej forme. Aparátik nazvali Rocket e-Book a má kapacitu 18-tisíc stránok, čo už je vlastne taká malá knižnička. Cena za stiahnutie knihy je 5-20 US dolárov. Tento rok v lete aparátik doviezli do Nemecka, kde stojí 675 DM a v internetových obchodoch je aspoň nateraz beznádejne vypredaný. E-knihy v nemčine nájdete na adrese www.dibi.de. Niečo podobné existuje aj v oblasti hudby, volá sa to mp3. Aparátik na stiahnutie niekoľko hodín hudby z internetu som videl toto leto v Prahe a stál okolo 7-tisíc Kč.

Ostaňme ešte pri e-knihách. Na adrese digital.library.upenn.edu/books/ nájdeme vyše 11 tisíc titulov e-kníh. Je tu napríklad faksimile vydania Rómea a Júlie z roku 1623. Zaujímavé je oddelenie e-kníh, ktoré boli svojho času z nejakých príčin zakazované, napríklad Aristofanova Lysistrata, Londonovo Volanie divočiny, či Odysseus do Jamesa Joycea.

Projekt Perzeus (Perseus Project) je určený všetkým, čo sa zaujímajú o antickú civilizáciu. Nájdeme tu nielen antickú literatúru v originále a v angličtine, ale aj mapy a odkazy na iné internetovské adresy o antike. Adresa projektu je www.perseus.tufts.edu. Podobné zameranie má aj The Internet Classics Archive na adrese classics.mit.edu. Sú tu diela nielen 59 gréckych a rímskych autorov, ale aj diela 6 orientálnych, ako sú čínski filozofi Konfucius a Lao-c´, ale aj perzskí básnici Omar Chajjám a Sa´di.

Aby som čitateľov nezavádzal. Prvé e-knihy boli na internete uverejňované v rámci projektu Gutenberg, kde dobrovoľníci prepisovali klasické diela, ktoré nie sú chránené autorským zákonom. Nájdeme ich na adrese www.gutenberg.net, v nemčine zasa na adrese gutenberg.aol.de.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984