Knihy verzus peniaze

V českom vydavateľstve Mladá fronta za uplynulé desaťročie vyšli stovky zaujímavých titulov. Knihy z edícií Květy poézie, Kolumbus, Moderná světová próza, Osudy či Souvislosti si našli miesto aj v nejednej slovenskej knižnici. Signum MF sa stalo známkou kvality. Jedno z najrenomovanejších českých vydavateľstiev sa ale v súčasnosti potáca na pokraji prežitia.
Počet zobrazení: 948

V českom vydavateľstve Mladá fronta za uplynulé desaťročie vyšli stovky zaujímavých titulov. Knihy z edícií Květy poézie, Kolumbus, Moderná světová próza, Osudy či Souvislosti si našli miesto aj v nejednej slovenskej knižnici. Signum MF sa stalo známkou kvality. Jedno z najrenomovanejších českých vydavateľstiev sa ale v súčasnosti potáca na pokraji prežitia.

Koncom marca 2000 z funkcie riaditeľa vydavateľstva MF odvolali Vladimíra Pistoriusa, človeka, ktorý dokázal z MF vytvoriť fungujúci podnik. Nové vedenie Fondu detí a mládeže ho však obvinilo zo stratového hospodárenia. Vzápätí nasledovavala reakcia zamestnancov a spisovateľskej obce. Pod petíciu zaslanú Poslaneckej snemovni ČR sa podpísali Jiří Gruša, Ivan Klíma, Ludvík Vaculík, či Pavel Kohout, ktorý dokonca zrušil súhlas na vydávanie svojho diela v MF, pokiaľ v nej nebude pracovať Pistorius. Literáti svorne označujú vedenie FDM za tunelárov. Druhá strana - Fond detí a mládeže tvrdí, že podnik priviedol do krachu bývalý riaditeľ V. Pistorius, pretože je neschopným manažérom.

Krátky exkurz do histórie MF Do roku 1989 bolo vydavateľstvo majetkom SZM. Po revolúcii sa MF dostala do správy štátu, resp. ministerstva hospodárstva a od roku 1994 ho spravoval FDM. V roku 1990 sa od neho odčlenil denník Mladá fronta dnes a Mladý svět, v roku 1992 prišla MF o budovu na Panskej ulici a napokon sa od nej odpojil aj jej najziskovejší časopis ABC. Fakt, že sa vydavateľstvo zo všetkých rán vystrábilo a prežilo až do roku 2000, možno považovať priam za malý zázrak. Je to aj najlepší dôkaz, že nadšenci, ktorí tu zostali pracovať, nemali úmysel si ušklbnúť kus zo štátneho majetku, ako to bolo v tom čase bežné, ale chceli postaviť MF skutočne na nohy. Celý majetok bývalej MF v roku 1993 previedli na akciovú spoločnosť Mladá fronta, bez ohľadu na to, či sa k podnikaniu novej spoločnosti hodil alebo nie. Ekonómovia MF márne upozorňovali úradníkov Dybovho ministerstva hospodárstva, že takto založená akciovka bude musieť niekoľko rokov tento nepotrebný majetok účtovne odpisovať a bude tak mať zbytočne vysokú účtovnú stratu. A to aj v prípade, že v bežnom hospodárení bude podnikať so ziskom. Akciovku MF založili s nezmyselne vysokým základným imaním v hodnote 139 mil. Kč. Pritom podľa analýz jej manažmentu bola reálna hodnota MF iba 100 miliónov. Po vyše štyroch rokoch, keď účtovná strata narástla na 40 mil. Kč, sa MF "prepracovala" po odpisoch k základnému imaniu, ktoré mohla mať už pri svojom založení. Pritom vydavateľstvu s viac ako 80 novovydanými titulmi ročne sa po finančnej stránke celkom slušne darilo. Ak bolo na účte MF v roku 1995 približne 21 mil. Kč, tak v roku 1998 20 mil. Kč. MF okrem vydávania kvalitnej literatúty dokázala dotovať sedem detských časopisov, o.i. Mateřídouška a Ohníček.

Takzvaní manažéri V roku 1999 sa spoločnosť MF dostala do ekonomických problémov. Manažment vypracoval plán ozdravenia, ale do vývoja zasiahlo nové vedenie FDM na čele s "racionálnym mozgom" Petrom Kučerom. Bez udania dôvodov odvolali staré predstavenstvo a vymenovali nové. Jeho predsedom sa stáva Aleš Musil, ktorý sa priznáva, že knihy veľmi nečíta. Túto dvojicu na hony vzdialenú literatúre doplnil predseda dozornej rady - bankový úradník. Inak sa v MF vlastne nič nedeje. Až na to, že noví šéfovia si nadelili sedemnásobne vyššie odmeny, čím vzrástli celkové náklady vydavateľstva o dva milióny ročne. V decembri 1999 sa účet spoločnosti scvrkol na 3,8 mil. Kč. Riaditeľ Pistorius bil na poplach a žiadal zvolanie mimoriadného valného zhromaždenia. Namiesto toho dostal "padáka". Zdá sa, že osud MF je definitívne spečatený. Na pražskom knižnom veľtrhu V. Pistorius oznámil svoju spoluprácu s renomovaným vydavateľstvom Paseka. Predpokladá sa, že za ním z MF odídu aj ďalší kvalitní redaktori. Mladú frontu tak asi neminie osud, ktorý už pred časom postihol Odeon, Českého spisovatela, Melantrich, Prácu alebo vydavateľstvo Svoboda. Technokrati z FNM tvrdia, že o všetkom rozhodne neviditeľná ruka trhu a nenechajú sa ovplyvniť "pseudointelektuálnou hystériou". S tou neviditeľnou rukou to nebude až také vážne, veď šéf predstavenstva dosadil na miesto generálneho riaditeľa svoju sesternicu. A plány do budúcnosti?

"Nevieme, čo budeme vydávať, ale vieme, že musíme byť ziskoví," tvrdí P. Kučera. Ľudia hľadiaci iba na dno svojich peňaženiek len asi veľmi ťažko dokážu resuscitovať MF podobne ako pred desiatimi rokmi nadšenec V. Pistorius. Ten budúcnosť MF nevidí ružovo: "Hrozí tu tunel. Nemyslím si, že je tu úmysel tunelovať, skôr ide o dôsledok pýchy a diletantských technokratov."

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984