Fiasko pre vládu

"Naše dôrazné kroky v presadzovaní ekonomických reforiem sa negatívne odzrkadlili v sociálnej sfére, ale v záujme reštrukturalizácie nebolo iné východisko. Bola to daň za sériu oneskorení predchádzajúcich vlád a pripravila nás o politický kapitál," uviedol rumunský prezident
Počet zobrazení: 939

"Naše dôrazné kroky v presadzovaní ekonomických reforiem sa negatívne odzrkadlili v sociálnej sfére, ale v záujme reštrukturalizácie nebolo iné východisko. Bola to daň za sériu oneskorení predchádzajúcich vlád a pripravila nás o politický kapitál," uviedol rumunský prezident Emil Constantinescu počas minulotýždňovej návštevy Slovenska počas rokovaní s najvyššími slovenskými ústavnými činiteľmi a na Ekonomickom fóre slovenských a rumunských podnikateľov v Bratislave. Mal pravdu. Prvé kolo komunálnych volieb, ktoré sa konalo minulú nedeľu, dopadlo pre vládnucu Konvenciu demokratických síl (CDR) katastrofálne. Je to nepríjemné, lebo komunálky sú hlavnou skúškou síl pred novembrovými parlamentnými a prezidentskými voľbami.

Rumunskí voliči sú neverní Pravdu však mal rumunský prezident aj čo sa týka ozdravovania národnej ekonomiky. Zdôraznil, že terajšej vláde sa podarilo dosiahnuť dve základné priority - zníženie rozpočtového deficitu a zníženie a stabilizáciu inflácie. Okrem toho, Rumunsko si získava čoraz väčšiu dôveru na medzinárodných finančných trhoch, keďže spláca svoje medzinárodné záväzky a podarilo sa mu významne posilniť svoje devízové rezervy. Počas pobytu v Bratislave sa priznal, že on a vláda premiéra Mugura Isaresca sú trochu zaskočení ukazovateľmi, podľa ktorých nastalo oživenie ekonomiky, lebo prvé náznaky, a to oveľa slabšie, podľa prognóz očakávali až niekdy koncom septembra. Avšak od začiatku tohto roka exporty rastú takmer dvojnásobným tempom každý mesiac, čo dovoľuje zvyšovať devízové rezervy. Daň za rýchlu a radikálnu transformáciu ekonomiky prvé lastovičky ozdravenia však ešte nezatienia. Ani úspešná privatizácia niekoľkých štátnych veľkopodnikov, či prvé "veľké ryby" za mrežami kvôli korupčným aféram. Populácia sa stále nevie spamätať z vládnych snáh o "rýchlopremenu." Len za vlaňajší rok napríklad na základe odporúčaní Svetovej banky v Rumunsku zatvorili 1200 štátnych stratových podnikov. Nepopulárne riešenie s následným rapídnym úbytkom politických sympatizantov, avšak ako povedal Constantinescu "v záujme reštrukturalizácie nie je iné východisko." Treba myslieť viac na budúcnosť a záujmy celej krajiny, ako donekonečna odkladať nepopulárne riešenie a hýčkať si voličov. A voliči sú neverní. Budúcnosť im je akosi ukradnutá, keď dnešok je ťažký ako kríž. Buď nešli voliť (účasť pod 40%), alebo volili "tých druhých"...

Iliescu sa vracia? Najväčšiu podporu v prvom kole komunálnych volieb získala opozičná Strana sociálnej demokracie (PDSR) bývalého prezidenta Iona Iliesca. Zabodovala na všetkých úrovniach. Pri voľbách starostov získala 26,52% hlasov (263 z 2861 miest a obcí), pri voľbe poslancov do mestských rád 24,84% a čo sa týka volieb do župných rád 26,22%. Prím prekvapivo získala aj v hlavnom meste Bukurešti, kde celých osem rokov patrilo kormidlo pravicovým stranám. Kandidát PDSR v Bukurešti Sorin Oprescu (49) je jasným favoritom aj do druhého kola, veď jeho rival Catalin Calin Chirita získal iba 17,2 % hlasov. Zaujímavé však je celkové rozloženie síl, ktoré komunálky odzrkadlili. PDSR sa teší z prvenstva a ráta, že aj vo "veľkých" voľbách pritiahne najviac voličov. Na druhom mieste sa usadila Demokratická strana (PD) ministra zahraničných vecí Petre Romana a "bronzová medaila" sa ušla politickému zoskupeniu Aliancia pre Rumunsko (ApR), ktorú vedie charizmatický Teodor Melescanu, bývalý šéf diplomacie a Iliescov bývalý politický súputník. Širokospektrálna demokratická konvencia, ktorú pomáhal zakladať prezident Constantinescu "dostala na frak" od voličov (iba 7%), keď značná časť hlasov putovala na adresu iných politických strán, napríklad nacionalistickej Strany Veľkého Rumunska (PRM), či Demokratického zväzu Maďarov z Rumunska.

Politika je ako futbal Ioan Murešan, podpredseda Národnoagrárnej kresťanskej strany (PNTCD), doteraz hlavnej zložky CDR a šéf volebnej kampane síce tvrdí, že neúspech Konvencie majú na svedomí nepopulárne reformy z posledných rokov. Kým iní iba kritizovali a robili politiku, voliči svojim predstaviteľom zrátali aj zbytočné stranícke hádky a intrigy vo vnútri koalície a rôzne korupčné aféry. Politika je predovšetkým boj o moc a vplyv. Už v prvé dni po komunálkach sa "porazená" CDR a vôbec celá pravica, namiesto potrebného zjednocovania otriasa pod ťarchou straníckych záujmov. Najbojovnejší začali byť liberáli. Argumentujúc počtom hlasov získaných v celej krajine tvrdia, že práve Národná liberálna strana (PNL), ktorá svojimi 9% hlasov prečíslila hlasy všeobjímajúcej CDR, sa stala najdôležitejším subjektom nielen v rámci CDR, ale pravicových síl v Rumunsku ako takých. Konvencia už dala najavo, že sa v druhom kole spolieha na PNL, avšak I. Murešan hovorí, že "ambície liberálov nás môžu stáť veľa". Podľa neho, aby sa zabránilo návratu iliescovcov ku vláde CDR spolu s PNL, Úniou demokratických strán (UFD) a ďalšími menšími pravicovými stranami musia vytvoriť silný spoločný blok. Druhé kolo komunáliek bude 18. júna a opäť naznačí zmenu voličských preferencií. Aj napriek výraznej prevahe Iliescovej PDSR však zatiaľ nikto zbrane neskladá. Do novembra je ešte päť mesiacov a politika je tak trochu ako futbal. Nielen že jej všetci rozumejú, ale sú možné akékoľvek prekvapenia.

Autor (1969) je redaktor Hospodárskeho denníka

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984