Cesta dejinami inak

Artefakty ako doklady činnosti a tvorivosti človeka uchovávané v múzeách môžeme považovať za zhmotnené dejiny, doklady toho, aká bola cesta dejinami národa či štátu, akú hlbokú brázdu vyryl do spoločnej histórie ľudského spoločenstva. Do akej miery jeho predkovia ovplyvňovali vývoj človečenstva, či ich zástoj v niektorých historických chvíľach determinoval aj vývoj osudov celého ľudského rodu.
Počet zobrazení: 958

Artefakty ako doklady činnosti a tvorivosti človeka uchovávané v múzeách môžeme považovať za zhmotnené dejiny, doklady toho, aká bola cesta dejinami národa či štátu, akú hlbokú brázdu vyryl do spoločnej histórie ľudského spoločenstva. Do akej miery jeho predkovia ovplyvňovali vývoj človečenstva, či ich zástoj v niektorých historických chvíľach determinoval aj vývoj osudov celého ľudského rodu.

Preto veľkosť národa nemožno merať len jeho počtom. Mierou veľkosti každého jedinca, spoločenskej society či štátu je veľkosť jeho duchovného bohatstva, ale aj schopnosti odovzdávať svoje poznatky ostatným, spolupracovať s nimi, učiť sa z ich skúseností a vytvárať priestor pre to, aby sa iní učili z jeho poznatkov, skúseností a vedomostí. Svedectvom veľkosti ducha sú predovšetkým výsledky práce, tvorivej činnosti, ktoré zostanú a z ktorých môžu čerpať tak súčasníci, ako aj generácie potomkov. O duchovnom bohatstve, o schopnostiach pretvárať prírodu a spoločnosť a tak pretvárať aj seba, o vplyve tvorivej práce predkov na dejinný vývoj človečenstva hovoria aj múzejné zbierky, artefakty, ktoré múzeá zhromažďujú a ochraňujú. Vidieť toto bohatstvo, vlastne len jeho zlomok, je vždy sviatkom pre všetkých, ktorým dedičstvo otcov nie je ľahostajné. Takýmto sviatkom je výstava Cesta dejinami... Zo zbierok múzeí a galérií na Slovensku. Po dlhých rokoch sa múzejníkom na Slovensku podarilo na jednom mieste zhromaždiť skutočné poklady zo slovenských múzeí, ktoré nám ojedinelým spôsobom ukazujú nie vždy jednoduchú, ľahkú a priamočiaru cestu, ktorou prešiel človek na území medzi Tatrami a Dunajom.

Túto niekoľko tisícročnú cestu predstavuje výstava Cesta dejinami, ktorá je príspevkom múzeí k pripomenutiu si konca druhého a začiatku tretieho milénia. Ukazuje nám um, tvorivosť a zručnosť predchádzajúcich generácií, ktorých výsledky využívame my, súčasníci, neuvedomujúc si, že naša prítomnosť je postavená na práci, schopnostiach a skúsenostiach predchádzajúcich generácií. Bez výsledkov ich práce by nebola ani naša súčasnosť. A práve o tom hovorí cestou hmotných artefaktov výstava Cesta dejinami. Na výstave sa môžeme stretnúť s dokladmi, ktoré dokumentujú zástoj Slovenska v európskom aj svetovom kontexte dejinného vývinu. Tvorcovia výstavy položili dôraz predovšetkým na kvalitu vystavených artefaktov, a tak výstava hovorí aj o veľkom bohatstve ukrytom v depozitároch našich múzeí. Tie - ak by im doba priala a oni vydali svoje poklady - poskytnú dostatok dôkazov o mieste a úlohe Slovenska v dejinnom vývine Európy.

Unikátna učebnica dejín Slovenska Cesta dejinami je predstavená prostriedkami, ktoré môžu vďaka svojmu jedinečnému postaveniu pri uchovávaní a ochrane súčasti kultúrneho dedičstva realizovať len múzeá a galérie. Dokladmi, približujúcimi súvislosti histórie Slovenska s dejinným vývojom v Európe sú autentické artefakty, uchovávané v múzeách na Slovensku. Sú porovnateľné s artefaktmi v európskych múzeách, bez nich nie je poznanie dejinnej cesty ľudského jedinca možné. Tento príspevok múzeí je naozaj výnimočný a jedinečný, pretože nie každý deň sa podarí zhromaždiť autentické, a pritom najhodnotnejšie a najvzácnejšie artefakty z múzeí na Slovensku pod jednu strechu a vytvoriť tak mimoriadne príťažlivú a unikátnu učebnicu dejín Slovenska.

Ochotu spoločne prezentovať bohatstvo zbierkových fondov múzeí prejavilo viac ako 50 múzeí na Slovensku a špecializované múzeá SNM z celkového počtu 65 múzeí registrovaných MK SR. Táto skutočnosť hovorí o mnohom. Aj o pocite spolupatričnosti múzejníckej obce, ktorá aj účasťou na tejto výstave vyjadrila spolupatričnosť a účasť s nešťastím, ktoré postihlo v októbri 1999 SNM - Etnografické múzeum v Martine. Požiarom bola zničená časť stálych expozícií múzea a obeťou sa stali aj cenné zbierkové predmety. Svedčí aj o profesionalite mnohých generácií múzejníkov, ktorí napriek nie vždy prajnému osudu s láskou a úctou ochraňovali, zhromažďovali a prezentovali dedičstvo otcov. Svedčí aj o pocite zodpovednosti a o profesionalite múzejných pracovníkov poukázať aj týmto spôsobom na veľmi nepriaznivú situáciu v múzeách. Nedostáva sa financií ani na základné ošetrenie predmetov, čo môže viesť k ohrozeniu a zániku aj vystavených artefaktov.

Autorka (1956) je historička

Premiéra výstavy bola v máji 2000 v SNM - Etnografickom múzeu v Martine a v roku 2001 sa predstaví aj v Bratislave a v Košiciach.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984