vytrhnuté z internetu

Najznámejšou knihou životnej družky francúzskeho existencialistického filozofa Jeana Paula Sartra Simone de Beauvoir je kniha Druhé pohlavie. Hoci jej prvé vydanie vyšlo viac ako pred polstoročím (v roku 1949), je to dodnes takpovediac biblia feminizmu, dôkladný rozbor postavenia ženy zo sociálneho i sexuálneho hľadiska a z toho vyplývajúci apel na skutočnú emancipáciu žien.
Počet zobrazení: 1116

Najznámejšou knihou životnej družky francúzskeho existencialistického filozofa Jeana Paula Sartra Simone de Beauvoir je kniha Druhé pohlavie. Hoci jej prvé vydanie vyšlo viac ako pred polstoročím (v roku 1949), je to dodnes takpovediac biblia feminizmu, dôkladný rozbor postavenia ženy zo sociálneho i sexuálneho hľadiska a z toho vyplývajúci apel na skutočnú emancipáciu žien. Neľútostné zrkadlo ľavicovým intelektuálom autorka nastavila v románe Mandaríni (1954). Na adrese www.angelfire.com/ on/piecesofme /beauvir.html nájdeme okrem životopisných údajov o autorke a fotografií najmä zaujímavé štúdie (napríklad o vzťahu autorky k existencialistickej filozofii).

Niektorí mladí čitatelia tohto časopisu ma kritizovali, že neuvádzam sajty venujúce sa hudobným skupinám. Chcem to aspoň trocha napraviť. Skupina Talking Heads patrí medzi klasiku punku. Informácie o nej (aj s nahrávkami vo formáte MP3) možno nájsť na adrese www.talking-heads.net. Inak sklamala ma istá Švédka. Na adrese www.trixiefirecracker.co.uk zhromaždila bohatú kolekciu informácií o bývalej Spice girl Geri Halliwell. Keďže ide o dámu, medzi fotografiami chýbajú tie naozaj zaujímavé, z čias keď sa „korenistá deva“ neživila spevom, ale predvádzaním svojich nesporných pôvabov.

Jednou z najkontroverznejších českých skupín je Lunetic. Dočkala sa zaujímavej stránky svojich odporcov na adrese orgie.mlboleslav.cz/ lunetic.htm. Činnosť antiklubov je vždy zaujímavejšia než činnosť fanklubov. Klasik českej žurnalistiky Egon Ervín Kisch slovíčko „fan“ dal do súvislosti so slovom „fanatik“ a netušil, do akých rozmerov až fanatizmus fanklubov narastie. Existuje napríklad reklaný sajt www.gott.cz, je mi však veľmi ľúto, že som nenašiel sajt antiklubu.

Nevkusnosť existuje nielen v pop-music, ale aj v komerčných filmoch. Webovská stránka cliche.u41.com sa zaoberá klišé vo filmoch. Keď som ako malých chlapec musel navštevovať so školou filmy o druhej svetovej vojne, obvyklá bola scéna s esesákom, ktorý si po masovej vražde išiel zahrať na klavíri Mozarta. Dnes predstierajú filmy odohrávajúce sa v Paríži, že zo všetkých izieb je vidieť Eiffelovu vežu alebo že psychopat brutálne vraždiaci celú rodinu najprv zabije psa.

Internet by nebol internetom, ak by toto končiace sa storočie tiež nemalo svoju webovskú stránku. Na adrese www.goodcon.com/ 20thcentury/ default.htm sa môžeme dočítať o 15 najvýznamnejších osobnostiach XX. storočia. Boli to Winston Churchill, Madame Curie, Albert Einstein, Henry Ford, Mahatma Gandhi, Bill Gates, Adolf Hitler, Martin Luther King, Guglielmo Marconi, Benito Mussolini, Franklin Delano Roosevelt, Theodore Roosevelt, Jozef Stalin, Matka Tereza a bratia Wightovci. Ide o zaujímavé zoradenie mien, technika a politika, násilie a nenásilie, láska a nenávisť. Myslím, že tento výber osobností je vydarený.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984