Elektrina

Je hádam jediná univerzálna sila, ktorá dokáže doslova všetko. Poháňa nielen stroje, vie rovnako zohrievať i chladiť, prenášať správy, liečiť i zabíjať, vzrušovať aj upokojovať. Nostradamovia uplynulého storočia popisovali kataklizmu, ktorá postihne celú našu planétu na prelome rokov 1999 a 2000
Počet zobrazení: 1136

je hádam jediná univerzálna sila, ktorá dokáže doslova všetko. Poháňa nielen stroje, vie rovnako zohrievať i chladiť, prenášať správy, liečiť i zabíjať, vzrušovať aj upokojovať. Nostradamovia uplynulého storočia popisovali kataklizmu, ktorá postihne celú našu planétu na prelome rokov 1999 a 2000, pretože možná počítačová chyba vyradí z činnosti všetky elektrárne. Našťastie k tomu nedošlo. Sami však z vlastnej skúsenosti vieme, čo sa stane, ak elektrický prúd vypadne čo len na niekoľko hodín. Táto zázračná sila má aj svoju druhú stránku: treba ju vyrobiť a zároveň, ako každý výrobok, je aj tovarom. Tepelné elektrárne, ak spaľovali nekvalitné uhlie a nemali príslušné zariadenia, dokázali svojimi exhalátmi spustošiť rozsiahle regióny. O tom, čo sú to kyslé dažde, by napríklad vedeli všeličo rozprávať obyvatelia severného Česka. Vodné elektrárne síce neznečisťujú životné prostredie, ale ich výstavba je mimoriadne drahá. Elektrina sa tiež vyrába z atómovej energie. Tá je však v našom podvedomí spätá s dvoma menami - Hirošima a Černobyľ.

Strach vyplývajúci z týchto slov nie je ľahké odohnať. Aké má však možnosti malé Slovensko, ktoré nemá zdroje uhlia a vodnú energiu už v dostupnej miere využilo? Kde má hľadať zdroje energie? Lenže elektrina je nielen tovar, ale aj politikum. Vari vetry roznášajúce exhaláty rešpektujú štátne hranice? Vari sú obavy zo sily atómu naozaj úplne neopodstatnené? Čo sa môže stať, ak sa veľká vodná elektráreň postaví na pohraničnej rieke, ktorá je navyše kľúčovou európskou dopravnou tepnou a v oboch krajinách sa zmení ekonomický a politický systém? Jaslovské Bohunice a Gabčíkovo sú nielen mená obcí, kde sú veľké elektrárne, ale aj synonymá komplikovaných medzinárodných problémov, z ktorých jeden dokonca skončil v Haagu. Nakoniec, otázka elektriny ako tovaru a politického problému môže dostať ďalšiu nepríjemnú dimenziu. Výroba a rozvod elektrickej energie je tzv. prirodzený monopol. Pomôže výrobe a rozvodu elektrickej energie privatizácia? Bude to ten čarovný prútik, ktorý vyrieši všetky problémy okolo elektriny? Rozprávkový džin zvaný elektrická energia nielen slúži, vytvára a bude možno vytvárať také zázraky, o ktorých sa ešte sa ani len neodvážime snívať, ale vyžaduje úpornú a pokornú službu. Keď taliansky lekár Luigi Galvani niekedy v XVIII. storočí zistil, že ak sa dotkne oceľovým skalpelom žabích stehienok a tie sa začnú mykať, spôsobuje to sila zvaná elektrina, netušil, aký význam má jeho objav. Domnievam sa, že z toho dobrého i zlého, čo elektrina prináša, poznáme síce viac ako Galvani, ale istotne zatiaľ len tú menšiu časť. Vidíme, že generálny riaditeľ Slovenských elektrární Ing. Štefan Košovan musí riešiť oveľa viac problémov, než manažér iného mamutieho podniku. Ide o také zložité problémy, akou zložitou záležitosťou je elektrina sama.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984