Provokácia vo forme ultimáta

Predsedu, resp. dvoch podpredsedov Národnej rady, vedenie jej piatich najvýznamnejších výborov, šéfov najvyššieho kontrolného a štatistického úradu a ďalšie posty v štátnych podnikoch, bankách, verejnoprávnych fondoch a inštitúciách, na ministerstve zahraničných vecí či dokonca aj v polícii a tajných službách žiada pre opozíciu HZDS.
Počet zobrazení: 920

Predsedu, resp. dvoch podpredsedov Národnej rady, vedenie jej piatich najvýznamnejších výborov, šéfov najvyššieho kontrolného a štatistického úradu a ďalšie posty v štátnych podnikoch, bankách, verejnoprávnych fondoch a inštitúciách, na ministerstve zahraničných vecí či dokonca aj v polícii a tajných službách žiada pre opozíciu HZDS.

Naozaj neostáva nič iné, len aby mečiarovcom ponúkli aj ministerské kreslá. Tí síce tvrdia, že im ide iba o námet pre okrúhly stôl. Avšak aby nikoho nenechali na pochybnostiach, jedným dychom dodávajú, že za posledný termín pre dohodu považujú 30. jún 2000. Po sobotňajšom zasadaní Republikového predstavenstva HZDS rozbiehajú petičnú kampaň na podporu vypísania predčasných volieb.

Ďalšie milióny do vzduchu Vodca HZDS ostáva verný svojmu politickému nástroju: rozširovaniu poloprávd. Pred novinármi tvrdil, že sme sa ocitli v polovici štvorročného volebného obdobia a že SDK, SDĽ i SOP sú v rozklade. Preto vraj treba postaviť inú vládnu koalíciu - presunom poslancov v parlamente alebo prostredníctvom nových volieb. Nik nepochybuje, že sa jeho hnutiu podarí zozbierať potrebných 350 000 podpisov, aj keď by si občania mali uvedomiť, že štvrté referendum bude daňových poplatníkov stáť 150 miliónov korún. Ani jeho prípadný kladný výsledok neznamená, že by bol terajší zákonodarný zbor skôr rozpustený. Išlo by totiž o ústavnú zmenu, ktorú musia odobriť 3/5 poslancov. Ani jedna z vládnych strán by nepripustila takéto harakiri.

Práca pre ústavných právnikov Odborníci na ústavné právo, ktorí chystajú novelu Ústavy SR, by mali prečistiť viaceré jeho články a následne i paragrafy iných právnych noriem. Najmä tých, čo sa týkajú Ústavného súdu. Ten by mal dostať možnosť, či dokonca povinnosť posúdiť ústavnosť každej otázky všeľudového hlasovania ešte predtým, ako sa uskutoční. Už len preto, lebo táto "švanda" stojí daňových poplatníkov okolo 150 miliónov korún. Súčasne treba riešiť situáciu, keď k tej istej veci dva senáty ÚS zaujmú diametrálne odlišné stanoviská. Mala by sa vylúčiť i relikvia monarchistického absolutizmu - aboličná forma amnestie, teda to, aby prezident už nemohol prikázať zastavenie trestného stíhania predtým, ako by bola kauza spoľahlivo prešetrená a vinník braný na zodpovednosť. Konečne sa vzdajme ilúzie, že na čele štátu bude niekedy stáť bezchybný osvietenec. Politici a právni experti HZDS sa vzdali aspoň ilúzie, že raz presvedčia verejnosť o tom, že so zavlečením Kováčovho syna do Rakúska nemajú bývalí šéfovia SIS nič spoločné. Teraz sa upriamujú na procesné otázky pri vyjasňovaní celého prípadu. Do karát im prihral Šafárikov senát ÚS. Morálka ostala kdesi bokom. Úplne falošne znejú tóny z Krajčiho novej pesničky. Zaprisaháva sa, že Vladimír Mečiar amnestiami nechcel dosiahnuť nič iné len to, aby sa všetky háklivé kauzy nadobro uzavreli a aby sa tým v predvolebných mesiacoch upokojila politická situácia. Podpredseda KDH Vladimír Palko bol bližšie k pravde, keď tvrdil, že Krajči zmaril referendum preto, aby nemohol byť zvolený prezident a aby vtedajší premiér po skončení Kováčovho mandátu mohol udeľovať amnestie.

Ak sa demokratická krajina nachádza v zložitej ekonomickej situácii, jej vláda v prvej etape prijíma nepopulárne opatrenia, aby si v druhej polovici svojho vládnutia voličov získala pozitívami v sociálnej oblasti. A preto aj Dzurindov kabinet bude postupovať tak, ako vyhlásil pred 3 rokmi Vladimír Mečiar, že na polceste sa kone neprepriahajú. Avizované referendum nebude nič iné ako ďalší propagandistický trik HZDS. Tajomník hnutia Jozef Grapa predostrel predstavy o koaličných partneroch. Malo by ísť o pravotočivý Smer Roberta Ficu, ktorý sa najnovšie usiluje získať priazeň populistickými vyhláseniami proti Rómom, Mjartanovu Stranu demokratického stredu, o ktorej už štvrťroka vôbec nepočuť, a zrejme i KSS Jozefa Ševca.

Predstavy o pomernom systéme Podľa Grapu si HZDS nárokuje najmä kontrolu nad mechanizmami moci a podiel na riadení zahraničnej politiky pri údajnom zabezpečení kontinuity úsilia SR o začlenenie do integračných zoskupení. Po fiasku Mečiarovej vlády pri vstupovaní do NATO a EÚ ide naozaj o trúfalosť. Ale prvá požiadavka je legitímna. Prečo by dokonca aj predsedom NKÚ nemohol byť kandidát opozície? No asi by sme si naliali prisilnú kávu, keby mal dajaký Lexov spriaznenec dohliadať z funkcie viceprezidenta polície či námestníka SIS na prešetrenie najchúlostivejších politických a ekonomických káuz s kriminálnym pozadím, ktoré tu zanechala prechádzajúca garnitúra. Pokiaľ ide o vedenie akciových spoločností s účasťou štátu, opakujúce sa škandály dokazujú, že by v ich manažmente a riadiacich orgánoch mali sedieť skutoční odborníci a nie stranícki potrimiskári.

Medzi Mečiarove argumenty patrí, že ak terajšia koalícia presadzuje v NR SR pomerný systém, tak najvyšší post v snemovni má zaujať ktosi z lídrov HZDS, ktoré má o jedného poslanca viac ako SDK. Zabúdajú pritom, že pomernosť nespočíva v počte mandátov jednotlivých strán, ale politických blokov. Koalícia má ústavnú väčšinu, preto sa stanovil pomer predsedníctiev parlamentných výborov medzi koalíciou a opozíciou 12:6. SNS svoje dve miesta obsadila, urazené HZDS po tom, čo poslanci nezvolili za predsedu NR SR P. Brňáka detinsky odmietalo nominovať reprezentanta na podpredsedu snemovne i šéfov jej 4 výborov. Tieto posty, vrátane viacerých stoličiek podpredsedov výborov, zívajú prázdnotou.

Mečiarovci si o. i. nárokujú kreslo predsedu najvýznamnejšieho - ústavnoprávneho výboru. Naša vláda, tak ako všade vo svete, predkladá prinajmenšom 90% návrhov zákonov, čo je vlastne jej povinnosťou. A mala by v dnešnej rozhádanej situácii ponechať tento post opozícii? Podobne to vyzerá v zahraničnom výbore, či v ekonomicky najdôležitejšom výbore pre financie, rozpočet a menu. Pritom o vedenie výboru pre privatizáciu HZDS neprejavilo záujem, čo by inak opozícii prospelo. Pokiaľ ide o požiadavku o šéfovanie osobitného výboru na kotrolu činnosti SIS, to ostalo po neslávnom odvolaní Jána Slotu voľné. Takisto ako vo výboroch na kontrolu vojenského spravodajstva, pre kultúru, sociálne veci, zdravotníctvo ako aj výboru pre vzdelanie, vedu, mládež a šport. Cynizmom zapácha Grapove tvrdenie, že v minulom volebnom období vládne zoskupenie HZDS/SNS/ZRS veľkodušne umožnilo, aby vtedajšia opozícia mala v jednom výbore - pre životné prostredie - do ktorého boli za trest "odkladaní" najvýraznejší predstavitelia DU a KDH.

Nebudú pracovať, ale trucovať Najnovšie SNS vyzvala svojich členov - podpredsedu NR SR M. Andela a šéfa výboru pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov Miroslava Kotiana, aby abdikovali. Je tu teda priestor pre diskusiu o preobsadení viacerých postov. Samozrejme, k jej zdarnému priebehu ultimatívne podmienky sotva prispejú. Ide však HZDS naozaj o to, alebo skôr o zviditeľnenie sa po roku viac-menej pasívnej obrannej rezistencie? Ak v najbližších mesiacoch k dohode nedôjde, treba urýchlene pristúpiť k zvoleniu nových funkcionárov hoci i z vládnych radov. Veď je to nonsens, keď dlhší čas nie je v snemovni obsadená tretina postov.

HZDS odmietalo akceptovať akúkoľvek funkciu v parlamente s výnimkou jeho predsedu. SNS prechádza opačným vývojom. Po voľbách jej náčelníci tvrdili, že neprišli do Národnej rady trucovať, ale pracovať. Po personálnych zmenách na jej čele presviedčali Andela, aby prepustil svoje miesto exministerke školstva Eve Slavkovskej. Stačilo jedno stretnutie s Mečiarom, aby sa vzdali samostatnej opozičnej politiky a poslušne pristúpili na jeho hru. Parlamentné voľby sa zrejme tak či tak budú konať v riadnom termíne, na jeseň 2002. Zmluvou medzi HZDS a SNS sa však vytvoria základy zoskupenia, ktoré si chce o necelé tri roky nárokovať podiel na vládnej moci. Kto sa k nim pridá?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984