Reklama

Bez McCarthyho to nepôjde

Počet zobrazení: 956

Tibor Mrocek v článku Hrozí súmrak demokracie? (SLOVO č. 39/2001) akoby sa odmietal zmieriť s faktom, že sa svet po 11. septembri 2001 zmenil. Veta "Kto nejde s nami, je proti nám" sa mi zdá celkom logická, tak ako nemôžete zjesť koláč a súčasne ho i mať. Nerozumiem úvahe autora, keď napísal: "Napriek tomu, že ako najzodpovednejšia osoba USA dopustil, aby teroristi svojimi útokmi zabili tisíce nevinných Američanov, nik ho nepožiadal o demisiu."

Som rada, že autor spomína dobu železnej opony a honby na čarodejnice v 50. rokoch. Hovorí vám ešte niečo meno McCarthy? Bol to najväčší moderný poľovník na čarodejnice - komunistov. Celá Amerika sa triasla pred jeho ukazovákom. Beda, ak vás ktosi udal, že ste možno v mladosti prejavili sympatie ku komunizmu! Herci nesmeli účinkovať, v štátnych úradoch prebiehali čistky. Aj mňa to postihlo - v roku 1951. Môjho manžela firma, pre ktorú pracoval, poslala do Ameriky. Nešli sme, lebo som nedostala vízum. A to len preto, že som pochádzala z komunistického Československa.

Ak by mal byť prezident George Bush obvinený z nedbalosti vo veci newyorskej tragédie, potom by vina spočívala na všetkých jeho predchodcoch. Prečo? Pretože si každá administratíva nevypestovala jedného McCarthyho, že privoľnou demokraciou a hádam až prehnanými ľudskými právami sa nepozerali do kuchýň amerických občanov a prisťahovalcov, čo si vo svojich hrncoch varia. Obávam sa, že zničiť terorizmus bez nového McCarthyho asi nepôjde. Musíme sa zmieriť s tým, že život na našej planéte sa zmení. Svet je taký šialený, že potrebuje určitú uzdu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama