Reklama

Nevšimnutá satisfakcia ako hrom

So záujmom som si prečítal článok Jany Matúšovej Kolapsový stav súdnictva (SLOVO, č. 38/2001), kde predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin reagoval na súčasnú nelichotivú situáciu v tomto rezorte. Doposiaľ rezonuje vo verejnosti spor, keď ho chcel minister spravodlivosti Ján Čarnogurský protiústavne odvolať na základe vykonštruovanej kauzy o falzifikácii kolaudačnej listiny budovy
Počet zobrazení: 942

So záujmom som si prečítal článok Jany Matúšovej Kolapsový stav súdnictva (SLOVO, č. 38/2001), kde predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin reagoval na súčasnú nelichotivú situáciu v tomto rezorte. Doposiaľ rezonuje vo verejnosti spor, keď ho chcel minister spravodlivosti Ján Čarnogurský protiústavne odvolať na základe vykonštruovanej kauzy o falzifikácii kolaudačnej listiny budovy, kde sídli NS SR i jeho ministerstvo. Že do odvolávacej kampane zapojil všetky páky, vrátane mediálnych, sa každý mohol presvedčiť. Obzvlášť sa v tejto kauze "vyznamenal" týždenník Moment, ktorý zasiahol do najcitlivejších oblastí Harabinovej rodiny a hrubým spôsobom zneužil aj deti. Iste, vystupovanie predsedu NS SR v médiách, najmä v prítomnosti J. Čarnogurského, nemali diplomatickú uhladenosť, akú mal minister. Zdanie však klame. Príslovečnú drsnosť nadobudne každý, kto celý život narába s kriminálnikmi, delikventmi a ľuďmi, pre ktorých sa obchádzanie zákonov stalo celoživotným koníčkom. Okolo doktora Harabina sa postupne začínal vytvárať mýtus amorálneho, svojmu postaveniu nedôstojného človeka. A minister? Ústami vedúceho svojho úradu Daniela Lipšica sa stal takmer svätcom.

Udalosti však nabrali inakší spád, ako si mnohí predstavovali. Parlament nielenže šéfa NS SR neodvolal, ale kauzu falzifikácie kolaudačnej listiny rozhodol Najvyšší súd SR jednoznačne v prospech svojho predsedu. Satisfakcia ako hrom, no náznak akejkoľvek ľútosti, nieto ospravedlnenia sme sa od "najkresťanskejších politikov" nedočkali. Do nepríjemnej, žiaľ, tragickej situácie sa dostal minister Čarnogurský po autohavárii na Starých Horách, kde prišli o život dvaja ľudia. Celý prípad sa tlačil kamsi do stratena, hoci bol opradený dohadmi, zastieraním dôkazov, vydávaním protirečivých informácií. Tu sa časopis Moment akosi zabudol angažovať. Mimochodom, v Maďarsku jeden minister ihneď podal demisiu, keď jeho vodič smrteľne zranil chodca. A to minister v aute ani nesedel!

Ale k meritu veci: Š. Harabin v desiatich bodoch kvalifikovane analyzoval príčiny kritickej situácie v súdnictve. Akosi sa zabúda, že okresné a krajské súdy sú pod priamou kuratelou ministerstva spravodlivosti. No za príčiny problémov v tomto rezorte sa tichou poštou vydáva, že zodpovednosť za nich nesie predseda NS SR. V tom sa zámerne manipuluje spoločnosť. D. Lipšic dokonca Harabina obvinil z nadržiavania trestne stíhanému sudcovi. Obvinil ho z toho, že schválil verdikt päťčlennej odbornej komisie, ktorá odporučila stáž na Najvyššom súde trestne stíhaného sudcu z Veľkého Krtíša, Slavomíra C. Ešte nevyniesli rozsudok, a obvinený je vinný! Akoby u nás nejestvovala prezumpcia neviny, akoby sa vôbec nebral do úvahy sudcovský kódex, ktorý nevylučuje z účasti na výberovom konaní sudcu, proti ktorému sa vedie trestné stíhanie.
Jaroslav Novotný, Kežmarok

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama