Symptómy a príčiny

Medzi oceánom správ o Afganistane asi zapadla jedna veľmi dôležitá. Istá organizácia monitorujúca stav ľudských správ vo svete upozornila, že ani režim, ktorý nastolila Severná aliancia na tej časti územia Afganistanu, ktorá je pod jej kontrolou, nevyniká bohvieakou ľudskosťou. Masové popravy, rabovanie, atmosféra neistoty - takáto situácia panuje v tej časti krajiny, kde nevládne Taliban.
Počet zobrazení: 812

Medzi oceánom správ o Afganistane asi zapadla jedna veľmi dôležitá. Istá organizácia monitorujúca stav ľudských správ vo svete upozornila, že ani režim, ktorý nastolila Severná aliancia na tej časti územia Afganistanu, ktorá je pod jej kontrolou, nevyniká bohvieakou ľudskosťou. Masové popravy, rabovanie, atmosféra neistoty - takáto situácia panuje v tej časti krajiny, kde nevládne Taliban. Ani jedna z bojujúcich strán teda nevyznáva hodnoty, ktoré charakterizujú svet blízky európskej kultúre.

Pred vyše dvoma desaťročiami si vtedajší vládcovia sediaci v Kremli zmysleli, že obšťastnia obyvateľstvo Afganistanu svojou predstavou o jeho ďalšom vývoji. Lenže tí politici, ktorí spomínaný projekt "obšťastnenia" krajiny realizovali, sa svojou politickou kultúrou vôbec nelíšili od tých, ktorých chceli obdariť "rajom na zemi". Bez ohľadu na ich zámery v krajine vypukla tá najkrutejšia vojna, aká len mohla byť.

Keď sa armáda vyslaná Kremľom vrátila domov, boje pokračovali. Hoci zmizol spoločný nepriateľ, tým novým sa stal bývalý spolubojovník. Nakoniec sa krajiny zmocnili iní "obšťastňovatelia", ktorí chceli úplne autenticky nastoliť poriadok považovaný za moderný niekedy v siedmom storočí nášho letopočtu.

Výsledkom vojny, ktorá trvá už desaťročia, sú nielen milióny utečencov z krajiny, ale aj nepredstaviteľná bieda tých, ktorí sa vo svojej vlasti rozhodli napriek neslobode zostať. Stali sa tak regrútmi predstaviteľov, ktorí by chceli čo najväčšej časti sveta vnútiť islamskú utópiu. Netreba ani robiť veľké prieskumy, aby sme zistili, že z Afganistanu utieklo okrem iných veľa príslušníkov inteligencie, teda ľudia, ktorých bude veľmi treba, keď konečne nastane mier.

Terorizmus nie je sám osebe chorobou - je symptómom neľudských podmienok. Ten, kto čo len povrchne sleduje vývoj vzťahov medzi Židmi a Palestínčanmi, vidí, že postup podľa zásady "oko za oko, zub za zub" nevedie k odstráneniu terorizmu, ale ho skôr posilňuje, pretože jeho prenasledovaným organizátorom dodáva aureolu mučeníkov.

Korene terorizmu sú v biede, bezvýchodiskovej a bezperspektívnej situácii pre väčšinu obyvateľstva a, samozrejme, aj v tradíciách etnika používať násilie pri riešení kľúčových problémov a s tým spojenej nízkej kultúrnej vyspelosti. Násilná odveta korene terorizmu neodstráni. Odpoveďou môže byť len pripomenutie si tradície krvnej pomsty...

Samotná demonštrácia sily Západu problém nevyrieši a modernizácia oblastí, kde sa rodí súčasná podoba terorizmu, bude trvať nepredstaviteľne dlho.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984