Reklama

Definitívne stratené ilúzie

Niet u nás parlamentnej strany, ktorej orgány by počas uplynulých desiatich dní aspoň raz nerokovali. SNS - tá pravá a "ľavá" to dokonca robí dupľovane. Ospalé podovolenkové obdobie je definitívne za nami a voľby do samosprávnych vyšších územných celkov pred nami.
Počet zobrazení: 963

Niet u nás parlamentnej strany, ktorej orgány by počas uplynulých desiatich dní aspoň raz nerokovali. SNS - tá pravá a "ľavá" to dokonca robí dupľovane. Ospalé podovolenkové obdobie je definitívne za nami a voľby do samosprávnych vyšších územných celkov pred nami.

SDKÚ vyrukovala na tunajšie patrokratické podmienky s chvályhodnou iniciatívou straníckych primárok kandidátov na "županov". Pravda, v tejto súvislosti sa už stihla pohádať tak riadne, typicky po slovensky. SMK trápia tiež svoje problémy okolo "menej zásadového postoja" viacerých členov jej ministerského klubu pri rozhodovaní o vystúpení z vládnej koalície. Ľavicoví demokrati akoby sa až teraz prebudili z letného spánku. Republikový výbor SDĽ sa postavili proti tomu, čo nedávno jej predstavitelia v koalícii, aspoň nie na verejnosti, vôbec nespochybňovali a odklepli - privatizáciu 49 percent SPP, čo by spôsobilo o. i. následný rast cien plynu. Nuž, 7. zjazd strany sa blíži... Vrie to aj v SDSS a v ostatných politických subjektoch, ktoré môžu byť na prahu regionálnych volieb a rok pred tými do Národnej rady SR sotva spokojné so svojimi preferenciami.

Ledva uplynulo pol roka odvtedy, čo líder SOP Pavol Hamžík ponúkol dvojčlennému zvyšku parlamentnej sekcie DU útočište vo svojom klube. Ján Budaj sa mu svojsky odvďačil založením reformnej a liberálnej skupiny poslancov. Tam okrem neho a Juraja Šveca majú zasadnúť "sopkári" - Ján Šimko, Katarína Čižmáriková, Diana Dubovská a Štefan Šlachta, ako i Ladislav Ambróš, ktorý však na sobotňajšom 10. zjazde SZS v Považskej Bystrici prišiel o predsednícke žezlo. Aj tu bolo hlavným dôvodom kritiky neplnenie programu tejto spoluvládnucej strany, čím si vysvetľujú polpercentné preferencie v opakovaných výskumoch verejnej mienky.

V ten istý deň sa v Bojniciach konala druhá časť mimoriadnemu kongresu SOP. Rebelujúci Šimko sa na zasadanie ani neunúval. Dubovská po tom, čo Hamžík v prejave vyzval delegátov, aby sa vyrovnali s tzv. reformným krídlom, demonštratívne oznámila svoj odchod. Naopak, zvolenie Jozefa Škultétyho, Ivana Budiaka a Mariána Mesiarika, ako aj ostré vyhlásenie proti zvyšovaniu cien plynu a neprimeranej reštrikcii politiky Dzurindovho kabinetu voči občanom potvrdilo posilnenie ľavicovej orientácie SOP. To by pomohlo SDĽ, dosiaľ osamotene zovretej v pravicovom náručí súčasnej vládnej koalície. Pravda, ak nejde už o oneskorený krok.

V každom prípade sme sa stali svedkami definitívneho stroskotania ilúzií manžela poslankyne Dubovskej, veľkopodnikateľa Jozefa Majského o tom, že sa SOP stane tmelom najväčšieho parlamentného zoskupenia, kde nájdu svoje miesto nespokojenci z HZDS-ĽS, SDKÚ i SDĽ. Viera Rusková sa dávnejšie vrátila do TV Markízy, ktorá už zo svojej vlastníckej podstaty drukuje ANO, pravicovej strane iného milionára. Tam zakotvil aj ďalší poslanec zvolený za SOP a naviazaný na podnikateľské kruhy - Jirko Malchárek. Zrejme sa tam skôr či neskôr ocitnú i ostatní odštiepenci, ktorí majú pramálo spoločné s Hamžíkovými predstavami o sociálnom liberalizme. Zaujímavé bude sledovať kroky Márie Machovej, ktorá si sadla do kresla ministerky privatizácie priamo z vrcholného manažmentu Harvardských fondov. Tie tak isto štedro finančne a mediálne (prostredníctvom vlastníctva denníka Pravda) podporovali raketový štart SOP k politickým výšinám. Boli časy, boli, ale sa minuli... Nech nás na celej záležitosti uspokojuje aspoň jedno: peniaze síce hýbu svetom, no niekedy sa všetko a navždy za ne nedá kúpiť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama