Bolo nás jedenásť, teraz...

V súvislosti s čerpaním dovolenky mi akosi ušli nuansy vojny vnútri SNS. Minulý piatok na tlačovke predseda toho "pravého" parlamentného klubu Štefan Zelník oznámil svoj odchod zo strany na protest proti "manipulovaniu volieb, beztrestnému porušovaniu stanov a arogantnému vylučovaniu tých, čo majú iný názor a uprednostňovaní sú tí, ktorí bezvýhradne počúvajú pani Malíkovú".
Počet zobrazení: 996

V súvislosti s čerpaním dovolenky mi akosi ušli nuansy vojny vnútri SNS. Minulý piatok na tlačovke predseda toho "pravého" parlamentného klubu Štefan Zelník oznámil svoj odchod zo strany na protest proti "manipulovaniu volieb, beztrestnému porušovaniu stanov a arogantnému vylučovaniu tých, čo majú iný názor a uprednostňovaní sú tí, ktorí bezvýhradne počúvajú pani Malíkovú". V tejto súvislosti som sa opýtal podpredsedu klubu Rastislava Šeptáka, kedy mieni nasledovať svojho šéfa. Odpoveďou mi bol hurónsky smiech - poslanec Šepták si už nad tým nemusí hlavu lámať. Predminulú nedeľu ho v Černovej spolu s Jánom Slotom, Jánom Sitekom, Dušanom Švantnerom a Víťazoslavom Moricom Ústredná rada SNS vyhodila zo straníckych radov. Stalo sa tak po dlhšom období, keď mali pozastavené členstvo, no pokračovali v odboji proti Anne Malíkovej. Zelník vtedy ušiel tomuto trestu o chlp, pretože predsedníčkin návrh na jeho vylúčenie nenašiel dvojtretinovú väčšinu hlasov.

Zvíťazila ženská solidarita?

Ešte zaujímavejší sa zdá názorový posun poslankýň Evy Slavkovskej a Melánie Kollárikovej. Počas niekoľkých mesiacov prešli zložitými metamorfózami - od obdivu žilinského primátora, cez podporu Malíkovej v boji o predsednícke kreslo, následnú ostrú kritiku šéfky strany až po poslušný návrat do jej košiaru. Kolláriková sa ešte 12. septembra na zasadaní klubu vyjadrila, že Malíková zastrašuje členskú základňu, rozbíja stranu a bráni stretnutiam poslaneckého klubu s členmi SNS. O necelý týždeň spolu s exministerkou školstva prebehla na druhú stranu barikády. Zrejme vidina zvoliteľného miesta na kandidátke v budúcoročných voľbách urobila svoje.

Korene rozbrojov

Podľa všetkého nejde o dajaké triedenie duchov, ťažko hovoriť o zásadných názorových rozdieloch medzi jednotlivými činiteľmi. Skôr by mohlo ísť o mieru radikalizmu vo vyjadrenia a prostriedkoch, akými presadzujú program SNS. Na jej čele sa striedali radikáli s relatívne umiernenými (Moric-Prokeš-Slota-Malíková). Ale súčasný Slotov prívrženec Marián Andel sa vždy považoval za umierneného, na druhej strane Malíkovej mušketier, úspešný deštruktor všetkých politických subjektov, v ktorých pôsobil, Oberhauser tiež prešiel svojskú cestu od vysokého úradníka na prednovembrovom Ministerstve lesného a vodného hospodárstva SSR, cez post ministra za KDH, podpredsedu SKDH a šéfa stroskotanej KSÚ až do vedenia SNS.

Poniektorí zhovorčivejší národniari v kuloároch vykladajú o osobných animozitách, najmä medzi predsedníčkou a viacerými zakladajúcimi členmi strany, pričom týmto dohadom dodávajú pikantnú príchuť. V každom prípade Malíková nezabudne, ako Slota na jej bedrách nechal v lete a na jeseň 1998 ťarchu parlamentných volieb, keď uprednostňoval - podľa jej slov - atraktívne poľovačky v zahraničí, ani to, ako aj ju na verejnosti častoval pre gentlemana nehodiacimi sa výrazmi. S cieľavedomosťou a zaťatosťou učiteľky sa rozhodla skoncovať s vnútrostraníckou opozíciou. Ani vydaj za ruského podnikateľa Alexandra Belousova ju v tomto úpornom zápase neznežnil. Tvrdí - celkom rozumne - že sa SNS má venovať namiesto intríg a škandalizovaniu svojej predsedníčky iným úlohám, napríklad voľbám do vyšších územných celkov.

"Veľa špinavostí mi otvorilo oči," povedala pre istý denník, "a stratila som jedny ružové okuliare. Neznamená to však, že neustále nosím čierne." Skúsenosti ju dohnali do situácie, že o kompromisoch a zmiereniach nechce ani počuť. Rozhodla sa pre sekernícky spôsob boja, ani okresným funkcionárom nemieni tolerovať vybočenie z vytýčenej línie. Paradoxne, autoritárske metódy vyčítala práve svojmu predchodcovi. Napokon, vodcovské prvky zakomponované do stanov strany Malíková po tom, ako Slotu nahradila na predsedníckom stolci, nezmenila. Zdá sa, že to majú v sebe zakódované všetci predstavitelia SNS, ale v takom prípade vodcom môže byť iba jeden. Pardon, len jedna.

Kuriózny klub

Dávnejšie pod Malíkovej taktovkou vylúčili zo strany podpredsedu NR SR Andela za jeho "vlažný" postoj k vstupu Slovenska do NATO a nepochopenie pre odchod zástupcov SNS z parlamentných funkcií. V klube tak ostalo 13 členov, z toho sa iba piati (Kotian, Malíková, Oberhauser, Paška a Prokeš) hlásili k Malíkovej krídlu. Slotova väčšina vylúčila z klubu Oberhausera (pre údajnú manipuláciu volieb vedenia strany) a 1. podpredsedu SNS Pašku. Ostalo teda jedenásť poslancov. Potom však pre zmenu pribrali späť Andela a naopak, dve poslankyne prebehli do Malíkovej tábora. Ako povedal pre SLOVO predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Peter Kresák, ide o to, v akej chvíli sa to stalo. Ak totiž Slavkovská a Kolláriková už nezasadali so slotovcami, tí by nemali nadpolovičnú väčšinu a tak by o Andelovom "comebacku" nemohli rozhodnúť. Obe 15. septembra predsedovi NR SR napísali, že nepôsobia v klube poslancov, ako to uviedol Zelník v liste Jozefovi Migašovi z 28. augusta 2001 a "svoju poslaneckú organizovanosť v klube SNS spájajú s A. Malíkovou, J. Paškom, V. Oberhauserom, J. Prokešom, M. Kotianom a ďalšími, ktorí sú politickými orgánmi SNS považovaní za reprezentantov tejto strany v NR SR". No v zápisniciach zo schôdzí "pravého" klubu 4. a 12. septembra normálne figurujú, predkladajú zmeny programu schôdze snemovne a hlasujú za napísanie varujúceho listu Malíkovej s tým, aby sa im vedenie SNS ospravedlnilo.

V tejto chvíli je dvanásťčlenný klub SNS nefunkčný, lebo ani jedna z rozhádaných skupín nemá osem poslancov, ako ukladá zákon najmenší možný počet pre existenciu parlamentnej sekcie. Malíkovci, ktorých je teraz v klube oficiálne päť, nemôžu prijať späť vylúčených kolegov (Oberhausera a Pašku), ani Imricha Sládečka, "odídeného" pre zmenu z SOP v súvislosti s podozrením z nezákonnej ekonomickej činnosti. Keď bude slotovský "pravý" klub naďalej disponovať iba siedmimi členmi, mal by zaniknúť. Ak by, samozrejme, nenašiel ešte jedného "zablúdeného" nezávislého zákonodarcu (napríklad Jozefa Tuchyňu, ktorý to však nedávno odmietol), alebo by im HZDS-ĽS neprepožičalo na rok jedného poslanca, čo je však málo pravdepodobné. Malíková by so Sládečkom mohla mať osem poslancov, no vznik nového klubu, ktorý sa nevytvoril po parlamentných voľbách na základe ich výsledkov, musí odsúhlasiť plénum NR SR. A tak jej neostáva nič iné, iba požiadať o podporu mečiarovcov a časti vládnej koalície. Čo ju to bude stáť?

Poučenie pre ostatných

Personálne čistky a trieštenie neprebieha len na ústrednej, ale aj na regionálnej úrovni. Poslanec Švantner z Horehronia rozbehol organizovanie paralelných štruktúr v okresoch, Šepták zo Stredného Považia zháňal podpisy na založenie nového subjektu. Vyše 400 delegátov vraj nelegálne zvolanej krajskej konferencie v Žiline minulý piatok po sotva hodinovom rokovaní ohlásilo vznik Pravej SNS, ktorej ustanovujúci kongres by sa mal konať začiatkom októbra v Martine. Malíková proti tomu názvu protestuje, svojim oponentom navrhuje údajne priliehavejšie pomenovanie - Výťah ku korytám. Tento fakt však nemožno podceňovať, lebo SNS má práve v Žilinskom kraji tradične najsilnejšie pozície. To všetko sa deje po tom, čo SNS - okrem volebného úspechu krátko po svojom založení v roku 1990 - dosahovala v opakovaných výskumoch verejnej mienky historicky najvyššie preferencie nad 12 percent. Teraz ich vystriedal takmer voľný pád.

Obdobným procesom prechádza i Demokratická strana. Poslancov, zväčša bývalých aktivistov VPN, ktorí na protest proti zvoleniu Ľudovíta Kaníka na februárovom kongrese v Banskej Bystrici zo strany vystúpili a založili Občianske konzervatívne spoločenstvo, nasledovala v uplynulých dňoch ďalšia skupina funkcionárov. Rozpory sa prehlbujú aj v SOP a najnovšie v SDSS, keď celoslovenská konferencia predminulý víkend v Košiciach nepodporila návrh nového lídra Ľudomíra Šlahora, aby strana vystúpila z vládnej koalície, lebo sa neplnia jej programové priority. Na to Sociálnodemokratická mládež Slovenska stiahla všetkých svojich zástupcov z najvyšších orgánov SDSS. Z týchto trpkých skúseností by mali vyvodiť osobné dôsledky aj samoľúbi predstavitelia niektorých iných politických strán.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984