Hrozí súmrak demokracie

Istá Bratislavčanka zažila počas nedávnej dovolenky v Taliansku šok. Bez udania bližších dôvodov ju policajti aj s manželom zadržali a až neskôr sa na policajnej stanici dozvedela, že na príčine bol v podstate prívesok s obrázkom Che Guevaru, ktorý mala na krku.
Počet zobrazení: 951

Istá Bratislavčanka zažila počas nedávnej dovolenky v Taliansku šok. Bez udania bližších dôvodov ju policajti aj s manželom zadržali a až neskôr sa na policajnej stanici dozvedela, že na príčine bol v podstate prívesok s obrázkom Che Guevaru, ktorý mala na krku.

Stalo sa to na severe krajiny v čase, keď sa v Janove konal summit krajín G 8 a vo vzduchu visela hrozba teroristického útoku, nehovoriac o prebiehajúcich antiglobalistických demonštráciach. Z tohto pohľadu možno postup polície čiastočne pochopiť, no ťažko sa v danej chvíli zmieriť s obmedzením osobnej slobody. V hlave však ešte ani nestačili vyblednúť spomienky z letných dovoleniek a svet sa v súvislosti s teroristickým útokom v New Yorku musí pripravovať na to, že podobné nepríjemnosti, ako zažila spomínaná Bratislavčanka, môžu byť bežným javom.

Deklarované obavy z terorizmu umožnia štátnej moci omnoho ľahšie ako doposiaľ zasahovať do súkromia občanov, kontrolovať jeho aktivity a zadržiavať ho v prípade sebemenšieho podozrenia z nekalej činnosti. Z hľadiska našej reality by nebolo možné namietať v tom prípade, ak by sa prípadné posilnenie právomoci polície a celého represívneho i spravodajského aparátu využilo na boj s organizovaným zločinom, korupciou a s ohrozovaním bezpečnosti obyvateľov. Aj dobre myslené opatrenia však možno zneužiť voči nepohodlným slobodomyseľným občanom a ich právu na slobodu zmýšľania a vyjadrovania sa.

Kto nejde s nami...

Orwellova kniha 1984 približuje svet, v ktorom sú ľudia pod neustálou kontrolou vládnej moci. Napriek svojmu názvu (resp. dátumu) pripomínala atmosféra skôr situáciu pred 50 rokmi na oboch stranách železnej opony, najmä v USA a v Rusku. Vtedajší hon na čarodejnice a nepriateľov štátu sa však môže opäť aktualizovať s novými aktérmi. Proti sebe dnes stoja "západná demokracia" a "terorizmus". Americký prezident Bush sa vo svojom zásadnom prejave vyjadril ešte jednoznačnejšie, keď faktickou formuláciou "kto nejde s nami, ide proti nám" vyhlásil za teroristu (a tým činom za nepriateľský subjekt, voči ktorému možno uplatniť represiu) každú krajinu a zrejme i každú osobu, ktorá sa ostentatívne neprihlási k jeho kurzu.

Pripomeňme si, že už krátko po útoku teroristov vložil Kongres prezidentovi najmocnejšieho štátu sveta do rúk takú moc, ktorá ho oprávňuje vládnuť až totalitárnymi metódami. Napriek tomu, že ako najzodpovednejšia osoba Spojených štátov dopustil, aby teroristi svojími útokmi zabili tisíce nevinných Američanov, nik ho nepožiadal o demisiu, ba propagandou vybičovaná verejná mienka dokonca rapídne zvýšila jeho preferencie v rebríčku dôveryhodnosti. Podľa narýchlo uskutočnených prieskumov verejnej mienky by väčšina obyvateľov USA podporila viaceré navrhované opatrenia smerujúce k obmedzeniu občianskych slobôd (hovorí sa aj o zintenzívnení odpočúvania hovorov a monitorovania aktivít "podozrivých osôb"), čo by USA mohlo nasmerovať k pojmu policajný štát.

Pripravená aj Európa

Podľa balíku návrhov protiteroristických opatrení, ktoré Kongres USA v najbližšom čase podľa všeobecného očakávania prijme, sa výrazne rozšíria právomoci bezpečnostných orgánov. Agenti CIA opäť získajú právo zabíjať v zahraničí "nepriateľov USA" a FBI bude môcť bez obmedzenia v krajine zatýkať, na neobmedzene dlhý čas zadržiavať a potom deportovať cudzích štátnych príslušníkov (prisťahovalcov s povolením na dlhodobý pobyt i turistov) podozrivých z trestného činu. To všetko sa deje v krajine, kde bola oblasť ochrany ľudských práv vždy citlivou témou a známy aktivista v danej oblasti Ralph Nader v posledných prezidentských voľbách získal nezanedbateľné množstvo hlasov. Na úkor Alberta Gora a v podstate v prospech terajšieho amerického vodcu Georgea Busha.

Opatrenia, ktoré obmedzia občianske slobody, sa chystajú zavádzať do praxe aj v Európe. Mimoriadna schôdzka ministrov vnútra a spravodlivosti krajín EÚ schválila viaceré bezpečnostné opatrenia vrátane rozsiahlejšej evidencie podozrivých osôb, výmeny osobných údajov z centrálneho schengenského systému a pod. Demokracia sa ocitá na hranici, ktorá rozhodne o jej ďalšom posune. Nepochybne to bude smerom k obmedzeniu demokratických práv, no dôležité predovšetkým je zamedziť presadeniu sa populistických politikov volajúcich po vláde tvrdej ruky, či po mocnej policajnej kontrole všetkých disidentských a inak (než podľa oficiálnej línie) zmýšľajúcich ľudí.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984