Pravdu potrebujú živí

"Mŕtvych už pravda nevzkriesi, no živí ju potrebujú," povzdychol si minulú sobotu na záver svojho príhovoru v tisovskom Dome kultúry Milan Vojtko, rodák z Pohorelej, hlavný iniciátor 1. ročníka turistického pochodu Clementisovou cestou pred dvadsiatimi rokmi.
Počet zobrazení: 967

"Mŕtvych už pravda nevzkriesi, no živí ju potrebujú," povzdychol si minulú sobotu na záver svojho príhovoru v tisovskom Dome kultúry Milan Vojtko, rodák z Pohorelej, hlavný iniciátor 1. ročníka turistického pochodu Clementisovou cestou pred dvadsiatimi rokmi.

Politika formátu, na akých sú moderné dejiny Slovenska žiaľ skúpe, stretol na oslavách prvého výročia SNP. Otec ho vtedy predstavil Vladimírovi Clementisovi a on ho pohladkal po tvári. Akoby dosiaľ cítil na líci dotyk jeho dlane. O to ťažšie sa mohol zmieriť s tým, keď exministra zahraničných vecí na sklonku roku 1952 poslali na šibenicu. Pohorelci vtedy nepodľahli nátlaku, odmietli podpísať petíciu, žiadajúcu v monsterprocese najvyšší trest. (V Podbrezovej v tejto súvislosti dokonca urobili "slávnostnú" tavbu!) Veď to bol práve Clementis, čo v 30. rokoch ako advokát chudobných mnohých z nich vysekal z problémov so súdmi.

"V roku 1965 som navštívil Laca Novomeského v Pamätníku českého písomníctva a Lídu Clementisovú, ktorá vtedy bývala na Jungmanovej ulici v Prahe," pokračuje Vojtko. "V čase politického odmäku Zväz pracujúcej mládeže chcel usporiadať celoslovenské stretnutie venované pamiatke Clementisa. V tom nás okrem Novomeského podporili aj ďalší činitelia, ktorí svojho času organizovali tábor davistov na Horehroní - Daniel Okáli, Teo Florin či Ján Rob Poničan." Tzv. normalizácia však odsunula realizáciu tejto myšlienky. A tak sa 1. ročník Clementisovej cesty, viac-menej pololegálne za riadeného nezáujmu ústredných masmédií, uskutočnil až v roku 1982.

Takmer 30-kilometrovú túru z pohronských dedín cez sedlo Burda a Striebornou dolinou do Tisovca vyberal i dobrovoľník Horskej služby, súčasný starosta Pohorelej Ján Šulej. "Na základe historických prameňov i vtedy ešte žijúcich pamätníkov," vysvetľuje, "trasa prísne sledovala lesné cesty a chodníčky, po ktorých Clementis chodieval pešo, sčasti povozom z našej obce do rodného Tisovca. Na prvých ročníkoch nechýbal ani robotník Matej Kanoš, ktorého prichytili pri pytliačení a Clementis ho tiež obhajoval na krajskom súde v Banskej Bystrici."

Na Burde tradičný guláš pripravovali práve Pohorelci. Napriek nepriaznivému počasiu si na ňom pochutnala dobrá stovka turistov. Medzi nimi aj členovia Mladej demokratickej ľavice, ktorí sa tu stretávajú od vzniku svojho združenia pred desiatimi rokmi každoročne s mladými literárnymi autormi za mediálneho partnerstva SLOVA. K podujatiu sa popri Tisovcu a Pohorelej prvý raz oficiálne pridala aj Závadka nad Hronom. Ako nám pripomenul jej starosta Pavel Hruška, záujem prejavila i susedná Polomka. Napokon, budúci rok si pripomenieme sté výročie narodenia V. Clementisa (20. september 1902).

"Ešte tohto roku chceme založiť Nadáciu Vladimíra Clementisa," hovorí tisovský primátor Peter Mináč, "ktorá bude finančne podporovať vzdelávanie mladých ľudí, pomôže pri rekonštrukcii rodného domu nášho rodáka a jeho pomníka." Účastníci si podvečer vypočuli pásmo mladej poézie za slovného a gitarového sprievodu podpredsedu SDĽ Braňa Ondruša, vystúpenie Mužského zboru Samuela Daxnera, miestnych ľudových súborov a tí mladší na diskotéke chytali druhý dych, keď im vyhrávala presne s takýmto názvom hudobná skupina.

"Zúčastniť sa na tomto podujatí pre mňa vždy znamená lov pocitov," vyznáva sa mladý učiteľ z Pohorelej Lukáš Janoška, "O Clementisovi a jeho rodnom kraji môžete prečítať tucty kníh, no ako to tu bolo naozaj, vycítite, až keď absolvujte pochod popod Fabovu hoľu, pozhovárate sa s obyvateľmi horských osád, drevorubačmi, s pamätníkmi starších čias. Nielen o tom, ako sa voľakedy žilo, ale najmä o tom, ako to vyzerá dnes. Veru, keby Clementis žil, nebol by spokojný so spoločenskou situáciou." Nuž, škoda, že väčšina súčasných politikov sa tvári tak spokojne a pred holou pravdou si zakrýva oči.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984