V tónoch pestrej dramaturgie

Mnohí si už ani nevieme predstaviť jeseň bez Bratislavských hudobných slávností (BHS). Rozsahom a ponukou najväčší festival najmä klasickej hudby otvorí netradične Orchester Hudobnej mládeže Slovenskej hudobnej spoločnosti (SHS).
Počet zobrazení: 980

Mnohí si už ani nevieme predstaviť jeseň bez Bratislavských hudobných slávností (BHS). Rozsahom a ponukou najväčší festival najmä klasickej hudby otvorí netradične Orchester Hudobnej mládeže Slovenskej hudobnej spoločnosti (SHS). Teleso zložené z budúcich profesionálnych hudobníkov je obnoveným projektom SHS, ktorý spája hudobníkov z celého Slovenska.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu je každý druhý rok prehliadka víťazov Medzinárodnej tribúny mladých interpretov TIJI UNESCO, na ktorej sa predstavia aj dve slovenské interpretky: organistka Bernardetta Šuňavská a klaviristka Jordana Palovičová.

Čo si netreba nechať ujsť

Je toho naozaj neúrekom. Koncert dvoch vynikajúcich violončelistov Roberta Cohena z Veľkej Británie a Jozefa Luptáka zo Slovenska. Sprevádzať ich budú Komorní sólisti Bratislava pod taktovkou R. Cohena. Pre priaznivcov operného spevu je prichystaný Galakoncert Petra Dvorského pri príležitosti jeho životného jubilea.

Tradičným a veľmi obľúbeným hosťom BHS je Moskovská filharmónia, ktorá sa predstaví výlučne s repertoárom 20. storočia. Sólistkou večera bude huslistka Julia Krasková z Ruska.

Perlou medzi komornými koncertmi sa ukazuje akordeónový recitál vynikajúceho slovenského interpreta Borisa Lenka venovaný priaznivcom hudby 20. storočia.

Raritou festivalu bude uvedenie oratória Maxa Brucha Odyseus v podaní Bonnského orchestra a Pražského filharmonického zboru. Skladateľ je obľúbený najmä svojimi husľovými koncertmi, preto uvedenie oratória je dobrou príležitosťou na obohatenie poznania jeho tvorby.

Očakáva sa premiéra The Story Petra Breinera: vznikajúca sedem rokov. Autor je známy svojimi úpravami skladieb do moderného šatu prístupnému širokému poslucháčstvu a pravdepodobne ani sakrálna The Story sa tomuto trendu nevyhne. Paralelne s uvedením Breinerovej skladby odznie v Dóme sv. Martina oratórium Izrael v Egypte G. F. Händla. Oratórne diela skladateľa sa vyznačujú mimoriadnou interpretačnou náročnosťou, a práve z tohto dôvodu sa uvádzajú zriedkavejšie. Zážitok bude umocnený hrou na historických nástrojoch v podaní Musicy Aeterny.

Priaznivci džezu si určite nenechajú ujsť večer Traditional Revival konaný pri príležitosti 40. výročia vzniku dvoch legendárnych bratislavských orchestrov tradičného džezu - Traditional Club Bratislava a Revival Jazz Band Bratislava.

Z orchestrálnych koncertov

Milovníkov španielskeho umenia isto poteší vystúpenie Orchestra Ciudad de Malaga so sólistkou - speváčkou Esperanzou Fernandezovou. Uvedú najmä obľúbené skladby Manuella de Fallu: Čarodejnú lásku a Noci v španielskych záhradách.

V rámci koncertu Štátneho symfonického orchestra Poľského rozhlasu Katovice zaznie Mahlerova symfónia č. 1 Titan a skladby súčasných skladateľov: Poliaka E. Knapíka a slovenského autora R. Bergera.

Priestor dostane i domáca Slovenská filharmónia, ktorá sa predstaví publiku na dvoch koncertoch s romantickým repertoárom - schumannovsko-brucknerovským a s Verdiho Requiem.

K nevšedným umeleckým zážitkom bude patriť koncertné uvedenie opery Hrad kniežaťa Modrofúza jedného z najvýznamnejších skladateľov 20. storočia Bélu Bartóka a skladba Z. Kodálya v podaní Savaria Symphony Orchestra Szombathely z Maďarska. Priestor dostane aj jeden z najlepších komorných orchestrov na Slovensku Cappella Istropolitana, ktorá priťahuje pozornosť najmä pre svoju vysokú interpretačnú úroveň.

Z komorných vystúpení

Pútačom pre priaznivcov zborového spevu a hudby 20. storočia bude pravdepodobne vystúpenie francúzskeho komorného zboru Accentus pod vedením jej zakladateľky Laurence Equilbeyovej.

Pre vyznávačov žánru dychovej hudby je pripravené vystúpenie amerického dychového kvinteta. V ich podaní zaznejú skladby 16. a 17. storočia, ako aj úpravy skladieb 20. storočia.

Jedinečnou príležitosťou na konfrontáciu francúzskeho zvukového ideálu bude určite vystúpenie Miraphone Tuba Quartet z Francúzska. Podobné zloženie je skôr ojedinelé, aj keď čoraz viac umelcov siaha po nevšedných a málo preferovaných zoskupeniach. Jedným z dôvodov nižšej frekvencie výskytu tohto nástroja, ktorého zvukové vlastnosti sa využívajú najmä na poli orchestrálnom, je jeho interpretačná obtiažnosť. Jeden zo spôsobov, ako priblížiť poslucháčovi zvukovú krásu tohto tajuplného nástroja, je práve kvarteto.

Premiéry súčasníkov

Na festivale odznejú viaceré premiéry verejnosti dobre známych slovenských autorov, napríklad Petra Zagara, Madrigaly o svetle Ivana Hrušovského v podaní Speváckeho zboru mesta Bratislavy a skladba Ilju Zeljenku Remedia amoris pre sóla, zbor klavír a bicie v interpretácii toho istého hudobného telesa.

Pevnou súčasťou dramaturgie sú operné predstavenia v historickej budove SND. Okrem overených obľúbených titulov, ako sú Mozartov Don Giovanni, Prokofjevov Rómeo a Júlia, Verdiho Rigolleto, alebo Donizettiho Nápoj lásky, bude premiérové uvedenie Verdiho Luisy Miller.

37. ročník Bratislavských hudobných slávností sa koná pod záštitou prezidenta SR Rudolfa Schustera, post čestnej prezidentky prijala svetoznáma operná diva Edita Grúberová

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984