Reklama
Reklama

Priznať si chybu a odpustiť

Vojna medzi USA a arabským svetom, ktorá trvá už mnoho rokov, si po prvý krát vyžiadala obete i na druhej strane tohto konfliktu. Útok na jedny z najdôležitejších budov americkej veľmocenskej politiky šokoval celý svet.
Počet zobrazení: 826

Vojna medzi USA a arabským svetom, ktorá trvá už mnoho rokov, si po prvý krát vyžiadala obete i na druhej strane tohto konfliktu. Útok na jedny z najdôležitejších budov americkej veľmocenskej politiky šokoval celý svet. Pripájam sa ku kondolenčným prejavom sústrasti a solidarity s obeťami tohto útoku, no zároveň v sebe naďalej uchovávam ľútosť nad nevinnými obeťami tejto vojny na arabskej strane. USA si až doteraz mysleli, že sa dá viesť vojna bez obetí - šokujúci výčin arabských bojovníkov ich presvedčil o opaku.

Pokrytectvo západného človeka sa prejavuje v týchto dňoch v plnej sile. Zatiaľ čo doteraz málokto prejavil účasť na utrpení arabského sveta, ktoré zapríčinila americká útočná vojna na tento región, zrazu celkom každý považuje za morálnu povinnosť zaplakať nad obeťami z New Yorku a Washingtonu. Treba si položiť otázku, či sa usilujeme zachovať v tomto konflikte neutralitu, alebo stojíme na jednej z bojujúcich strán. Ak vieme prejaviť ľútosť iba na jednu stranu, potom nemožno hovoriť o morálke - ide o zaujatosť a prejav bojovnosti voči tým, ktorých považujeme za svojich nepriateľov. A v takomto prípade sme z morálneho hľadiska rovnako odsúdeniahodní ako strojcovia útoku na americké budovy.

Pri každom vojnovom konflikte je jedna strana útočník a druhá strana je napadnutá. Pomocou amerického mediálneho ohlupovania celého sveta sa podaril medzi verejnosťou vytvoriť dojem, že i napriek tomu, že USA sú agresormi voči arabskému svetu, ich vojna je bojom za spravodlivosť. Prirodzene ide o obludný nezmysel - jediný vinník celej tejto vojny sú USA a so spravodlivosťou ich útok nemá vonkoncom nič spoločného. Napadnutá, arabská strana, ktorá si na rozdiel od expanzionistického západného sveta iba bránila svoje územie a svoju kultúru, sa musela uchýliť k partizánskej forme odboja voči USA. Západný svet tento prejav celkom nezmyselne nazval terorizmom - i to svedčí o zaslepenosti a zaujatosti tzv. západných demokratov.

Šovinizmus a expanzionizmus kresťanského sveta už konečne raz musí skončiť. Zdá sa, že teraz je ideálny čas. Priznať si chybu a odpustiť - to je to jediné správne, čo môžu USA v tejto chvíli urobiť. Tým zažehná konflikt, ktorý by mohol mať pre ich budúcnosť nedozerné dôsledky. Rozmaznaná americká spoločnosť nemôže vydržať vojnu, ktorú voči nej rozpúta arabský svet v prípade pokračovania americkej agresie v tomto regióne. Arabi túto vojnu nikdy neprehrajú. I smrť v boji proti americkému Satanovi je pre nich víťazstvom. Západný svet môže iba stratiť - a v stávke je osud celého ľudstva.


Autor (1979) je študent politológie na UMB a filozofie na FF UK

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama