Krvavé účtovanie

Problém zbraní v rukách civilného obyvateľstva sa netýka len Balkánu či Kaukazu. Roky dozrieval aj v Strednej Ázii, kde sa hrajú geopolitické šachy. V Tadžikistane dodnes nevedia tohto džina dostať späť do fľaše. Množstvo zbraní, ktoré sa nachádzajú u civilného obyvateľstva, je faktor, ktorý môže destabilizovať situáciu v Tadžikistane
Počet zobrazení: 906

Problém zbraní v rukách civilného obyvateľstva sa netýka len Balkánu či Kaukazu. Roky dozrieval aj v Strednej Ázii, kde sa hrajú geopolitické šachy. V Tadžikistane dodnes nevedia tohto džina dostať späť do fľaše.

Množstvo zbraní, ktoré sa nachádzajú u civilného obyvateľstva, je faktor, ktorý môže destabilizovať situáciu v Tadžikistane. Veď len v roku 1997, keď sa vracali z Afganistanu bojovníci Zjednotenej tadžickej opozície, povolili im - a nikto nevie, prečo - priviesť si viac ako 157 ton zbraní a streliva. Už vtedy odhadovali experti OSN, že na jedného bojovníka opozície pripadajú 3 ručné zbrane.

Kalašnikov za 500 USD

Aj keď sa prezident Emamoli Rachmonov snaží zvyk vlastnenia zbrane obmedzovať, za roky sa nič nezmenilo. Sám pritom podpísal roku 1992 výnos "O odobratí zbraní u obyvateľov". Až roku 1998 začala oficiálna moc nesmelé pokusy o presadenie tejto myšlienky. Podľa dostupných údajov sa do augusta 2001 podarilo odobrať občanom vyše 12 800 kusov strelných zbraní. Najviac bolo medzi nimi obľúbených samopalov Kalašnikov - 4431, ďalej 1702 revolverov Makarov, 1709 starších vojenských pušiek, 4897 loveckých zbraní a nespočetné množstvo nábojov. Napriek "úspechu" triezve odhady hovoria, že v obehu je ešte vyše 10 000 kusov nelegálne držaných zbraní rôzneho druhu.

A ešte niečo: v Tadžikistane možno pomerne pohodlne kúpiť ľubovolnú zbraň. Stačia na to peniaze (najlepšie americké doláre) a dobrý kontakt. Cena samopalu AK 47 Kalašnikov sa pohybuje od 500 do 700 USD, revolver Makarov má hodnotu do 300 USD, ručný granát stojí od 80 do 100 USD a plný zásobník do samopalu je k dispozícii za 50 - 60 USD. Ani sa nemusíte trápiť s jeho plnením. Podľa posledných oficiálnych údajov je pritom priemerná mesačná mzda v Tadžikistane 8 USD. Kto má zbrane, je bohatý a má aj politickú moc. No a kto má zbrane a nemá moc, chce ju získať. Preto sa Tadžikistan od svojho nechceného vzniku, po rozpade ZSSR, zmieta vo vnútornej vojne, vo vojne klanov.

Kto zabije viac ľudí

Tadžická ruleta má prostú podobu - kto zabije viac súperov je víťaz. Efekt snehovej gule je nezadržateľne na svete. Čím viac je obetí, tým viac sa do popredia tlačia klanové vzťahy s povinnou odplatou. Zomierajú nevinní ľudia. Jedna strana sa pokúša partizánskym spôsobom prevaliť kyvadlo moci na svoju stranu a druhá sa podobným spôsobom snaží nepustiť moc zo svojich rúk a pritom zlikvidovať maximálne množstvo protivníkov. Štatistika posledných rokov v Tadžikistane, aj keď nepresná, je viac ako smutná. Z politických dôvodov tu zlikvidovali 154 ľudí, z čoho 17 boli politickí lídri, desiati predstavitelia špičiek opozície a piati predstavitelia moci.

Guľky nešetria ani cudzincov. Zatiaľ ich v tejto ťažko skúšanej republike našlo smrť šestnásť - šesť Rusov, jeden Francúz, jeden Američan a štyria pracovníci misií OSN. Zoznam smrti však pokračuje - 51 príslušníkov polície a 66 civilných obyvateľov. Horkosť života si vychutnávalo alebo vychutnáva 118 unesených ľudí, z ktorých 46 sú príslušníci polície, 24 vojakov, 18 spolupracovníkov OSN, dvaja sú politici a 28 civilisti. Uskutočnilo sa 38 veľkých teroristických aktov a atentátov - dva na prezidenta, dva na poslancov parlamentu, päť na členov vlády, atď. Aktivity ozbrojencov nepoznajú obmedzenia predovšetkým v horských oblastiach. Tadžikistan je výlučne hornatý štát, kde je zákonom zbraň a krv tu prelievajú zväčša nevinní.

Prečo je v obehu toľko zbraní a zomierajú ľudia? Je zjavné, že USA síce oficiálne podporujú úsilie Moskvy (tá jediná môže buchnúť päsťou na stôl) smerované proti teritoriálnej a najmä ideologickej rozpínavosti Talibanu a ich vizuálna túžba po dolapení šéfa teroristov Usama ben Ladína je veľká. V zásade im však nejde o nič iné, než o to, aby sa Rusko zamotalo do konfliktu v Strednej Ázii tak ako v Čečensku.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984