Fidesz sa posilňuje

Predseda najväčšej vládnej strany Fidesz-MPP Zoltán Pokorny a predsedníčka koaličného Maďarského demokratického fóra (MDF) Ibolya Dávidová podpísali nedávno dohodu o volebnej spolupráci oboch strán. Jedinečnou črtou tejto v maďarskej parlamentnej praxi bezpríkladnej dohody je, že obe strany pripravia pre parlamentné voľby, ktoré budú v máji budúceho roka,
Počet zobrazení: 925

Predseda najväčšej vládnej strany Fidesz-MPP Zoltán Pokorny a predsedníčka koaličného Maďarského demokratického fóra (MDF) Ibolya Dávidová podpísali nedávno dohodu o volebnej spolupráci oboch strán.

Jedinečnou črtou tejto v maďarskej parlamentnej praxi bezpríkladnej dohody je, že obe strany pripravia pre parlamentné voľby, ktoré budú v máji budúceho roka, spoločnú celoštátnu kandidátku, na ktorej figuruje dokonca predsedníčka málopočetného MDF na druhom mieste hneď za Viktorom Orbánom, terajším predsedom vlády.

Udalosť vyvolala mimoriadnu pozornosť, a, pravdupovediac, i rozpaky na maďarskej politickej scéne. MDF zohralo významnú úlohu v čase zmeny režimu a zostavilo prvú vládu pod vedením dnes už nebohého Józsefa Antalla. Počas vlády MDF sa začal jej rozklad, vylúčené liberálne krídlo založilo Maďarskú demokratickú ľudovú stranu (MDNP), v ktorej boli významné osobnosti ako niekdajší predseda parlamentu Gyorgy Szabad, bývalý minister financií Iván Szabó, Erzsébet Pusztaiová, Attila Zsigmond a iní. Z MDF vypoklonkovali aj krajnú pravicu na čele s Istvánom Csurkom. Jeho prívrženci potom založili Stranu maďarskej pravdy a života (MIÉP). Je pozoruhodné, že liberálne osobnosti sa neudržali na politickej scéne dlho, ich strana sa javila voličom ako odštiepenecká a nezískala podporu. Podobne pochodila aj Csurkova strana, ktorá sa však pri posledných voľbách, v nemalej miere pod vplyvom národniarskeho obratu predtým liberálneho Fideszu, napokon dostala do parlamentu.

MDF má ilúzie

MDF, i keď dostalo iba niečo okolo troch percent hlasov voličov, je prítomné v maďarskom parlamente. Poslanci MDF sa dostali do zákonodarného zboru vďaka šikovnej koaličnej politike a v maďarskom volebnom systéme zákonnej praxi osobných volebných obvodov, v ktorých sa nevolia strany, ale jednotlivci. Keď Fidesz vytvoril svoju vládnu koalíciu, rátal aj s poslancami MDF. Jeho predsedníčka získala dokonca post ministerky spravodlivosti a dnes je v rebríčkoch popularity na prvom mieste. Dávidová verí, že MDF sa vďaka tesnému spojeniu s Fideszom stane opäť veľkou stranou.

Ohlasy na dohodu Fidesz-MDF však nie sú také optimistické. Socialisti, liberáli, dokonca i MIÉP vidia v tesnom spojenectve oboch strán prvý krok k úplnému zániku MDF. Dohoda o spoločnej celoštátnej kandidátke stanovuje, že pri menách kandidátov sa nevyznačí názov jeho strany, ale skratka Fidesz-MDF, a celá kandidátka ponesie názov ako spoločná. Fidesz umožňuje pre MDF samostatnú frakciu v parlamente a tzv. zlomkové hlasy je ochotný deliť trebárs na polovicu. Nie je teda možné, aby MDF neprekročila 5-percentnú hranicu pre účasť v parlamente, lebo 27 spoločných kandidátov z MDF má takmer istú šancu na zvolenie. Treba podotknúť, že najsilnejšie strany sú Fidesz a MSZP a ich terajšie preferencie sú takmer vyrovnané. Fidesz sa teda do parlamentu dostane, a tým aj poslanci MDF, nech dopadnú voľby akokoľvek. Iba úplné a nepravdepodobné fiasko Fideszu by mohlo zmariť tieto výpočty.

Torgyán sa bránil

MDF vysvetľuje svoj krok, o ktorom sa viedli rokovania po celý rok, ideologickou a názorovou príbuznosťou oboch strán, spoločnými morálnymi, národnými i kresťanskými hodnotami. Ibolya Dávidová sa vôbec neobáva splynutia oboch strán, naopak, verí v posilnenie svojej MDF. Analytici a politológovia však uvažujú inak. Podľa nich ide o úspech dlhoročného a úporného úsilia Fideszu o zatavenie menších pravicových strán do jedinej strany pravého stredu. Príkladom toho bolo aj úsilie rozdrviť maloroľnícku stranu tak, aby sa aspoň jej časť bezvýhradne pridala k najsilnejšej pravicovej strane. József Torgyán, predseda maloroľníkov to, zdá sa, odhalil a nastúpil - napriek tomu, že je koaličným partnerom Fideszu - ostrý protifideszovský kurz. Odštiepeneckí maloroľníci, čiže väčšina frakcie a maloroľnícki ministri, sa stali, naopak, tvrdo profideszovskí. Po podpísaní dohody sa Fidesz-MDF dokonca vyhlásili, že o podobnú dohodu sa budú usilovať aj oni. Podobný rozpor je aj v radoch kresťanských demokratov, z ktorých časť je ochotná pridať sa - podľa vzoru MDF - bez výhrad k Fideszu.

Fidesz, vidiac svoju neistú situáciu, keď mu MSZP šliape na päty a občas ho i predbieha, zvolil stratégiu posilňovania svojej pozície vstrebávaním zlomkov iných pravicových strán a v prípade MDF získal dokonca do svojho košiara celú jednu stranu. Politici Fideszu tvrdia, že tak robia preto, lebo opozícia, teda socialistická MSZP a liberálny SZDSZ sa usilujú podnecovať nevraživosť medzi pravicovými stranami, postaviť ich proti sebe a ľahko ich prevalcovať. Rozpory v pravicových stranách tomu aj nasvedčujú, ale krok MDF ukázal, že existuje spôsob ako sa zjednotiť a nestratiť pritom úplne svoju identitu. Často sa poukazuje na nemecký príklad CDU-CSU, podľa ktorého sa utvorilo spoločenstvo Fideszu a MDF. Obe strany si aspoň formálne zachovajú identitu a tvár, no pritom vytvoria spoločný blok s putami jedinej strany. Pre socialistov a liberálov je to situácia vhodná na zamyslenie. Na ľavej strane politického spektra sa v Maďarsku zatiaľ nečrtá žiadne úsilie o "požieranie" iných strán.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984