Profesionálna armáda či domobrana?

I napriek skráteniu času povinnej základnej vojenskej služby sa čoraz viac mladých mužov usilovalo tejto povinnosti nejakým spôsobom vyhnúť. Väčšinou sa tak dialo získaním fiktívnych lekárskych potvrdení o zlom zdravotnom stave.
Počet zobrazení: 938

I napriek skráteniu času povinnej základnej vojenskej služby sa čoraz viac mladých mužov usilovalo tejto povinnosti nejakým spôsobom vyhnúť. Väčšinou sa tak dialo získaním fiktívnych lekárskych potvrdení o zlom zdravotnom stave. Predtým často proklamované heslo, že až vojna urobí z chlapca chlapa, dnes zrejme už neplatí. Mimovládne organizácie preto požadujú zrušenie brannej povinnosti. Veď v dnešnej dobe už napríklad v deviatich krajinách NATO - USA, Kanade, Veľkej Británii, Holandsku, Belgicku, Luxembursku, Španielsku, Francúzsku a Taliansku - funguje profesionálna armáda. Pritom u našich dvoch susedov - v Česku a Maďarsku - sa už stanovil konkrétny termín pre tento krok. Predstavitelia mimovládnych organizácií tvrdia, že všeobecná branná povinnosť prináša zneuctenie ľudskej dôstojnosti. Ako príklad možno označiť aj neustále šikanovanie nielen zo strany ostatných vojakov, ale aj nadriadených. A argumentácia, že sa šikanujú len slabé osobnosti, tiež zrejme neobstojí. Vo väčšine prípadov totiž tam odchádzajú chlapci rovno od maminej sukne, takže na vojnu sa nikto príliš "nehrabe". Jedinú výhodu majú v tomto smere športovci, ktorým branná povinnosť často zaručí pôsobenie v lepšom tíme. Veď donedávna práve vojenské mužstvá excelovali, keďže sa v nich nazbierali najlepší športovci z civilných klubov. Kedysi bola vojenčina zdrojom vydierateľnosti zo strany štátnych predstaviteľov. Pamätám si na historku jedného z bývalých ministrov obrany, ktorý dával hráčom svojho obľú-beného tímu ultimátum - buď zostanú hrať v mužstve, alebo budú musieť odísť na vojnu do nešportového klubu. Na druhej strane, kto má dnes peniaze alebo konexie, vojenskej povinnosti sa ľahko vyhne. Veď koľko je športovcov pôsobiacich v špičkových súťažiach prevažne v zahraničí, ktorí vojenskú povinnosť absolvovať nemuseli? Vtedy opäť stačilo len mať známosti na ministerstve obrany. Pochybujem totiž, že práve im by chýbala dostatočná fyzická vybavenosť.

Predstavitelia kampane Za zrušenie základnej vojenskej služby sa teda s ministrom obrany Jozefom Stankom predbežne dohodli na profesionalizácii armády do roku 2006. Je totiž viac ako zrejmé, že v prípade akéhokoľvek ohrozenia štátu by nás ochránilo jedine profesionálne vojsko. Absolventi základnej vojenskej služby by asi pôsobili len ako domobrana.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984