Reklama

Obchod s ovečkami

Som stálym odberateľom vášho týždenníka ešte od čias socializmu. Pre mňa je "Slovo vedľa Biblie kralickej - tiež Bibliou". Sú to noviny na vysokej úrovni, a preto sa i ja sa pripájam k pripomenutiu výročia SNP.
Počet zobrazení: 978

Som stálym odberateľom vášho týždenníka ešte od čias socializmu. Pre mňa je "Slovo vedľa Biblie kralickej - tiež Bibliou". Sú to noviny na vysokej úrovni, a preto sa i ja sa pripájam k pripomenutiu výročia SNP.

Chválim študenta Ľuboša Blahu za jeho článok Americký pohľad na históriu (SLOVO č. 33/2001), kde hodnotí americký film Pearl Harbor. Správne poukazuje na americkú svetovládu v minulosti aj v súčasnosti. I to je tvár demokracie. Gustáv Hupka v článku Láska aj v nešťastí (tamtiež) popisuje účasť Katky partizánky - židovského dievčaťa na SNP. Zároveň ukazuje pravú tvár dobrých Slovákov, ktorí v rokoch 1939 až 1945 pomáhali Židom s nasadením vlastných životov. Veď slovenský klérofašizmus bol taký istý ako nemecký nacizmus.

A teraz niekoľko postrehov k joge. Súhlasím s názormi Leopolda Moravčíka, Jozefa Vojtecha, Gašpara Petroviča a Rozálie Sojčákovej, ktorí výborne píšu o joge. Tá je pre študentov veľmi užitočná - a to či už veria alebo nie. Páni biskupi, prestaňte otravovať naše deti a vnukov vašimi dogmami, nerozbíjajte štát. Teraz sú dobrí aj luteráni, aby takúto ich hlúposť podporili. Čudujem sa gen. ev. biskupovi a. v. Júliusovi Filovi, že sa v mene šiestich percent luteránov na Slovensku pridáva ku katolíckym biskupom. Zrejme zabudol na Karufove Jatky v Prešove, na upaľovanie žien, mučenie luteránskych kňazov v koncentračnom tábore po potlačení SNP.

My, luteráni reformovaní v roku 1517, si vážime evanjelickú cirkev a. v., nie však takéto postoje jej generálneho biskupa. Veď Slovensko je kolóniou Vatikánu a so žiadnou cirkvou okrem katolíckej tu Dzurinda nepodpísal zmluvu. Máme jeden milión neveriacich. Čo s nimi? Budeme sa biť tak ako v Írsku za to, že katolíci strácajú svoje ovečky? Za to nemôže joga. Mládež je znásilňovaná. V kostoloch sa káže iba - Modlime sa - no proti biede, hladu, vykrádaniu štátu a likvidácii Slovenska Maďarmi pán Filo nevystupuje. Veď SNS založili v roku 1918 luteráni, a nie Slavkovská. Joga je užitočný telocvik, a ten potrebujú všetci študenti na základných, stredných i na vysokých školách.

Páni farári nech si prednášajú na hodinách svoju ideológiu a pán minister Ftáčnik nech pokračuje v joge. Ja ho podporujem. Sám ako luterán sa ukloním slnku, lebo slnko je život. Niektorí ľudia sa zase pri každom kríži prežehnávajú. Je to ich vec. Ale rozbíjať štát na náboženských záujmoch - to je obchod s ovečkami. Čím viac ich bude v cirkvách, tým horšie pre jednotu štátu.

Pamätám sa na katolíckych farárov v Hanušovciach, keď k nám prišli českí učitelia vypomôcť po 1. svetovej vojne. To bolo zle-nedobre, že sú nevrlí, že nás budú nútiť hovoriť po česky atď. Založili Telovýchovnú Jednotu Sokol ako organizované cvičenie, načo katolíci ihneď založili Telovýchovnú Jednotu Orol. V tejto však boli výlučne katolíci, a tak sa výchova mládeže rozbila, čo malo neblahý vplyv na obranu ČSR - i v podobe neúčasti niektorých katolíckych učiteľov v SNP. Ušli a vojská nechali napospas Nemcom. Napriek tomu bolo v povstaleckom odboji veľa katolíkov, evanjelikov, pravoslávnych, Židov a bojovali naozaj statočne. Statočne sme sa držali aj v zajateckom tábore Badorb pri Frankfurte nad Mohanom.

My, odbojári z rokov 1939-1945, takto chápeme prípravu mládeže na obranu Slovenskej republiky. Obzvlášť teraz, keď sa ktosi chystá obnoviť tzv. Veľké Maďarsko. Mám 78 rokov, no Slovensko nebolo politicky a ekonomicky nikdy také rozbité, ako za vlády Mečiara, Čarnogurského, či Dzurindu. Je len otázka, či to naši vnuci vydržia. Po nás potopa?

Autor je vojenský historik

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama