Reklama

vytrhnuté z internetu

Je mi to trápne, ale musím sa priznať, že nie som si istý, ako sa po slovensky povie české slovo hospic. Možno znie rovnako aj v našom jazyku. Je to miesto, kam prichádzajú nevyliečiteľne chorí prežiť posledné okamihy svojho života.
Počet zobrazení: 778

Je mi to trápne, ale musím sa priznať, že nie som si istý, ako sa po slovensky povie české slovo hospic. Možno znie rovnako aj v našom jazyku. Je to miesto, kam prichádzajú nevyliečiteľne chorí prežiť posledné okamihy svojho života. Úlohou hospicov je tzv. paliatívna starostlivosť, ktorej cieľom je na minimum zmenšiť bolesti a zabezpečiť, aby chorý odišiel z tohto nášho sveta čo najdôstojnejšie. Samozrejme, naše zdravotníctvo dnes trápia problémy s pomocou vyliečiteľne chorým. Na adrese www.hospice.cz možno nájsť informácie o týchto ustanovizniach nielen v Česku, ale i na Slovensku. Možno sa dozvedieť, ako to tam vyzerá a ako možno týmto ustanovizniam pomôcť. Dôležitú úlohu v paliatívnej starostlivosti hrajú totiž dobrovoľníci.

Na adrese www.ochranazvirat.cz/html/vitejte.ph?id=25 nájdeme informácie o téme, ktorá sa týka skôr ľudského vzťahu ku zvieratám. Špecialitami čínskej a kórejskej kuchyne sú jedlá zo psov a mačiek. My, Európani, máme predsa len v tomto smere isté zábrany. Pravda, vlády Číny, Tajvanu i oboch kórejských štátov sa môžu ohradiť, že sa síce môžeme starať do toho, ako zaobchádzajú s ľuďmi, no zaobchádzanie so zvieratami (aj keby dokonca mali byť súčasťou ich jedálneho lístka) je ich vnútornou záležitosťou.

V dnešnom období sa hovorí o mnohých veciach, ktoré škodia nášmu zdraviu. Podľa tvrdenia na internetovskej adrese www.ics.muni.cz/bulletin/issues/vol05num01/zlatuska/html.cz nám môže naše zdravie poškodiť aj počítač. V najväčšom nebezpečenstve sú tí, čo celé hodiny trávia s počítačovými hrami. Po istom čase nás začne bolieť hlava, silno nás začnú páliť oči, ozvú sa zápästia i ramená a nakoniec si to môže odniesť nielen chrbát, ale i krčné stavce. Podľa odborníkov, prestávka počas práce pri počítači by mala byť už po pätnástich minútach. Mali by sme aspoň na chvíľu vstať a urobiť zopár cvikov.

Hoci obdivujem českého génia Járu da Cimrmana, práve kvôli tomuto som nešiel na mimoriadne propagovaný svěrákovský film Tmavomodrý svet. Svojho času ma veľmi sklamal film Kolja a podvedome čakám niečo podobné. V mojich obavách ma utvrdil sajt www.tmavomodrysvet.cz. Hlavná farba webovskej stránky je tmavomodrá a pekné blues Jaroslava Ježka je tu podané v takej podobe, že sa chudák autor melódie musí obracať v hrobe. Napadá mi tu jedna nepekná myšlienka. Nie je náhodou vynikajúci herec a scenárista, spoluautor hier Divadla Járu Cimrmana totožný s človekom rovnakého mena, ktorý skladal tie najbanálnejšie texty pre české dychovky?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama