Jedlo namiesto zbraní

Severokórejského vodcu Kim Čong-ila počas jeho návštevy v Rusku sprevádzal v osobitnom vlaku politický splnomocnenec ruského prezidenta Vladimira Putina na Ďalekom východe Konstantin Pulikovskij. Kimov kuchár ruskému predstaviteľovi a jeho sprievodu ponúkol vodcovo obľúbené jedlo nazvané "šašlik z nebeskej kravy".
Počet zobrazení: 1148

Severokórejského vodcu Kim Čong-ila počas jeho návštevy v Rusku sprevádzal v osobitnom vlaku politický splnomocnenec ruského prezidenta Vladimira Putina na Ďalekom východe Konstantin Pulikovskij. Kimov kuchár ruskému predstaviteľovi a jeho sprievodu ponúkol vodcovo obľúbené jedlo nazvané "šašlik z nebeskej kravy".

Poeticky nazvaná špecialita bola vlastne mäsom z osla. Putinov splnomocnenec prvý raz ochutnal v Kimovej vlakovej jedálni aj langusty, ktoré sa prepravovali živé, aby boli zaručene čerstvé. Oslie mäso, langusty… - prečo nie? Proti gustu žiadny dišputát. Problém je v tom, že poddaní severokórejského vodcu jedia také "špeciality", ako sú korienky rastlín, kôra zo stromov, atď. Oni to však za žiadne kulinárske lahôdky nepovažujú. Pre nich to je nevyhnutnosť, ak nechcú zomrieť od hladu.

Podľa správy amerického ministerstva zahraničných vecí prišlo od roku 1995 v KĽDR v dôsledku hladu a s ním súvisiacich chorôb o život asi milión (odhady OSN hovoria o dvoch miliónoch) Severokórejčanov. V roku 1994 tam totiž za jediný deň napadlo 1050 milimetrov zrážok a šesť miliónov obyvateľov sa ocitlo bez prístrešia. Navyše, voda odplavila množstvo ornej pôdy. Takisto zaplavila bane, čo katastrofálne postihlo energetiku a celú priemyselnú produkciu. Rok nato krajinu postihlo strašné sucho a ďalšie dva roky sa zopakovali povodne.

Pohromy sa však dodnes neskončili. Najhoršie mrazy za posledných 50 rokov vlani zdevastovali úrodu tak, že bola o 1,8 milióna nižšia než pôvodne odhadovaných 4,8 milióna ton. Všetky zásoby sa do januára spotrebovali. V priebehu letných mesiacov má doraziť na sever Kórejského polostrova 100 000 ton potravín dodaných prostredníctvom organizácie FAO, no to len na čas odvráti pokračujúci hlad. Veľa obyvateľov KĽDR preto riskujúc život (aj keď nemajú čo stratiť), opúšťa vlasť a hľadá šťastie v cudzine. Len v severovýchodnej Číne dnes živorí okolo 300 000 Severokórejčanov, iní putujú cez mongolské stepi, Tibet a Sibír, ďalším sa podarí po anabáze okľukou dostať na druhú stranu hranice rozdeľujúcej Kórejský polostrov.

Počas svojej návštevy v Rusku Kim Čong-il požiadal Putina o pomoc pre severokórejský priemysel a poľnohospodárstvo. Rusi by mali pomôcť aj s obnovou železničnej siete či zastaralých tepelných elektrární. V sibírskom meste Omsk sa Kim zastavil na prehliadku závodu Transmaš, ktorý v rámci konverzie vyrába aj traktory, no vládca KĽDR sa zaujímal predovšetkým o iný tamojší produkt - tanky T-80U. Okrem nich mal Kim záujem aj o dodávky ruských stíhačiek, vojnových plavidiel, rakiet zem-vzduch S-300 a náhradných dielov. A čím chce vládca KĽDR zaplatiť Rusku miliardové dlhy? Niektoré pramene tvrdia, že novodobými otrokmi. V pracovných táboroch na Sibíri vraj pod dohľadom severokórejských vojakov splácajú občania KĽDR štátny dlh svojou bezplatnou prácou v lesníctve a iných odboroch.

Pred desiatimi rokmi tvorili výdavky na armádu asi štvrtinu severokórejského rozpočtu a od tých čias sa percentuálne ešte zvýšili. Krajina vyvíjala balistické rakety a po moratóriu chce vláda od roku 2002 skúšky rakiet obnoviť. KĽDR je popredným exportérom balistických rakiet, a to najmä na nepokojný Blízky východ. Jej armáda dokonca vlastní, podľa odborníkov, jednu až dve jadrové bomby. Plutóniom však Kim Čong-il svojich občanov nenakŕmi.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984