Slavkovská na čele protestov

Nevie sa síce presne, ktorý pastier ľudských duší napísal vyššie uvedený list, ale zaváňa z neho zatuchnutý duch prinajmenšom kdesi z predminulého storočia. Pravda aj vtedy žilo u nás zrejme viac osvietencov ako dnes.
Počet zobrazení: 1010

Nevie sa síce presne, ktorý pastier ľudských duší napísal vyššie uvedený list, ale zaváňa z neho zatuchnutý duch prinajmenšom kdesi z predminulého storočia. Pravda aj vtedy žilo u nás zrejme viac osvietencov ako dnes.

Určitú "modernosť" však predsa len v tomto dokumente, ktorý sa číta v rímskokatolíckych kostoloch, badať. Najmä v jeho úvodnej časti sa autor inšpiroval nepodareným americkým scifihororom o vesmírnych únoscoch nevinných detí. Je zaujímavé, že činitelia slovenskej evanjelickej cirkvi hádam prvý raz vo svojej najnovšej histórii našli s katolíckymi biskupmi súzvuk práve v tomto probléme a ukázali sa konzervatívnejší a pápežskejší ako mnohí predstavitelia katolíckeho kléru na Západe. V Európe sa už dlhšie organizujú kurzy jogy aj pre kresťanských rehoľníkov a v roku 1968 ju vatikánska Kongregácia pre vieroučné záležitosti zaradila medzi techniky, ktoré katolíci môžu používať na prehĺbenie svojej duchovnej praxe.

Neboli by sme na Slovensku, keby sa celá záležitosť nespolitizovala. KDH v honbe za predvolebnými preferenciami, po snahe zákonom zakázať interrupciu, po honbe na prostitútky a homosexuálov, či požiadavkách na zavedenie náboženstva ako povinného predmetu na základných školách v súvislosti s jogou hrozí návrhom na odvolanie Milan Ftáčnika z postu ministra školstva. Kresťanským demokratom idú najviac po ruke národniari. A ktože iný z nich, ak nie Eva Slavkovská. Svojho nástupcu v ministerskom kresle verejne označila za "slovenského guru, ktorý sa dostal do ideologického vzduchoprázdna a chce ho vypĺňať hinduizmom". Ktovie, v akom ideologickom vákuu poletovala pred novembrom 1989, keď sa ako marxisticko-leninská historička zaoberala o. i. riešením náboženskej otázky vtedajšou štátostranou. Isté je však jedno - v čase, keď bola ministerkou školstva - v máji 1995 schválila učebné osnovy telesnej výchovy pre 1. až 4. ročník základných škôl, podľa ktorých bolo možné do vyučovacích hodín tohto predmetu zaraďovať aj cvičenia jogy vo forme hatajogy, dýchacích a relaxačných cvičení. O dva roky neskôr prijala obdobné opatrenie i pre 5. až 9. ročník. Ďalšie učebné osnovy odobrené vo februári 1997 odporúčajú na tretej hodine povinnej telesnej výchovy v týždni vyučovať na gymnáziách, stredných odborných školách a učilištiach netradičné telovýchovné a športové činnosti výberového učiva v spojení s regeneračnými procedúrami, napríklad s jogou.

Ftáčnik sa ani tentoraz podpory, podobne ako v prípade kauzy zavedenia povinnej etickej výchovy, od materskej strany nedočkal. Naopak, podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy ho na brífingu ostro napadol, že ministerstvo predložilo až tri varianty financovania vysokého školstva namiesto jedného hoci z nich odporučilo práve zachovanie bezplatného štúdia. Pritom sa Ftáčnik držal uznesenia vlády. Nuž, zrejme nekope za to "pravé" krídlo strany.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984