Ženy, ktoré to dokázali

Svet úspechu je mužský svet a ženy sú v ňom nežiaduce alebo trpené. Napriek prekážkam, ktoré sa im stavali do cesty, dokázali mnohé túto dogmu prekonať. Dnes sú z nich úspešné političky alebo podnikateľky.
Počet zobrazení: 1130

Svet úspechu je mužský svet a ženy sú v ňom nežiaduce alebo trpené. Napriek prekážkam, ktoré sa im stavali do cesty, dokázali mnohé túto dogmu prekonať. Dnes sú z nich úspešné političky alebo podnikateľky.

Francúzsky týždenník Le Nouvel Observateur zverejnil zoznam päťdesiatich ľudí (väčšinou biznismenov a riaditeľov), ktorí ovládajú svet. Ako sa dalo čakať, na zozname nie je ani jedna žena. Česká feministka Marie Haisová v tejto súvislosti upozorňuje na fakt, ktorý si mnohí z nás neuvedomili. Už dve tisícročia sa v našej kultúre obracia človek vo svojich modlitbách k bohu otcovi, ktorého miluje, uctieva, obáva sa ho a rešpektuje jeho nariadenia. Patriarchálny prístup teda boha otca na nebesiach uctieva, no dary matky zeme využíva. Hoci je práve ženská práca základom na prežitie a reprodukciu ľudského bytia, až 95,5 percenta všetkého svetového majetku patrí mužom a len zvyšok ženám. Na šírej ploche mužskej dominantnosti však predsa len žiari viacero majákov, ktoré ženám ukazujú cestu k úspechu.

Racionálne rozhodnutia

Podľa štúdie Národnej nadácie pre podnikateľky patria podniky vo vlastníctve žien v USA k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim oblastiam americkej ekonomiky. Nielen americké, ale aj britské a nemecké výskumy uvádzajú, že ženy sú síce oproti mužom menej ochotné riskovať napríklad pri nákupe akcií, no keď zariskujú, majú obyčajne väčší úspech, pretože ich rozhodnutie býva racionálnejšie a návratnosť ich investícií je vyššia. V USA získavajú ženy 55 percent akademických titulov a sú ochotnejšie zdokonaľovať sa aj v dospelosti. Aj nároky na ženy kladené po celé stáročia, väčšia zodpovednosť a cieľavedomosť sú jednou z príčin, prečo žijú dlhšie ako muži. Mnohé z nich prežívajú svojich manželov a potom (v prípade, že bol manžel podnikateľom) úspešne zveľaďujú jeho majetok, resp. vedú rodinnú firmu. Oproti Európe, kde najbohatšie ženy väčšinou zdedili majetok, ktorý spravujú, v USA sa darí viac presadzovať tým, ktoré sa samé vypracovali. Zaužívaný zvrat "selfmademan" tu preto treba zameniť za "selfmadewoman".

K spomínaným bohatým Európankam patria napríklad Johanna a Susanne Quandtová, vdova po nemeckom priemyselníkovi a ich dcéra. Rodina ovláda s 50 percentami akcií nemeckú automobilku BMW. Francúzka Lilien Bettencourtová je jedinou dedičkou francúzskej kozmetickej firmy L´Oréal a španielske sestry Alicia a Esther Koplowitzová zas po svojom otcovi prevzali majoritný podiel v najväčšej stavebnej firme na Pyrenejskom polostrove - FCC. Presuňme sa však do Ameriky. Vdova a dcéra Sama Waltona, zakladateľa najväčšieho maloobchodného reťazca na svete Wal-Mart, získali tiež obrovský majetok vďaka dedičstvu, no aktívnejšie z rodinných nasledovateliek sú iné dve Američanky - Marylin Carlson-Nelsonová (62), ktorá rozširuje otcovo impérium zahrňujúce popri sieti hotelov a reštaurácií aj tretiu najväčšiu cestovnú kanceláriu na svete Carlson Wagonlit Travel a Abigail Johnsonová (39), ktorá sa stala schopnou nástupkyňou svojho otca vo vedení spločnosti Fidelity Investment. Ženská obdoba Georgea Sorosa pracuje v správnych radách 22 fondov, ktoré ovládajú majetok v hodnote 235 miliárd dolárov.

Galéria úspešných

V galérii úspešných amerických podnikateliek vedie jednoznačne výkonná riaditeľka spoločnosti Hewlett-Packard, 47-ročná Carly Fiorinová, ktorá sa priznala, že počítačom nerozumie, no vie, čo je v riadení firmy dôležité. Nielen analytici na Wall Street oceňujú jej schopnosť rýchleho rozhodovania. Heidi Millerová (48) je finančnou riaditeľkou najväčšieho finančného ústavu v USA - Citigroup a ako ctižiadostivá workoholička mieri ešte vyššie. Veľmi rýchlo v posledných rokoch vystúpila riaditeľka firmy Stanley Morgan, 42-ročná Mary Meekerová. Odvážne investovala do internetových firiem, keď ešte tento fenomén nedosiahol dnešné parametre a jej majetok sa zväčšil desaťnásobne. Spolieha sa na svoju intuíciu a s jej názorom rátajú aj najväčší burzoví investori. Aj Margaret (Meg) Whitmanová (45), ktorá je výkonnou riaditeľkou spoločnosti eBay, stavila na internet, resp. predaj prostredníctvom neho a na elektronickom obchode dnes zarába milióny.

Úplne v inej branži sa pohybuje Deborah Hopkinsová (46), ktorá sa stala finančnou riaditeľkou leteckej spoločnosti Boeing, kde dokázala neuveriteľne rýchlo zmeniť zastaralý systém financovania. Vôbec jej v kariére neprekáža, že na univerzite nedosiahla magisterský stupeň vzdelania. "Hurikán Debbie" je známa aj tým, že zachránila na dne sa potácajúcu telekomunikačnú spoločnosť Lucent Technologies. Päťdesiatnička Abby Joseph Cohenová riadi stratégiu najvýznamnejšej investičnej banky sveta - Goldman Sachs a patrí medzi najvplyvnejších analytikov z Wall Street. Váženou osobnosťou na tejto finančnej spojnici je aj šéfka stratégie internetovej spoločnosti Amazon.com, právnička z Harvardu s IQ 173 - Joy Coveyová (38). Prvou ženou, ktorá riadi časť veľkej automobilky (Saturn je divízia spoločnosti General Motors), je Cynthia Trudellová (48). Novinárkou a zahraničnou dopisovateľkou sa chcela stať Patricia Dunnová (48), no táto dcéra spisovateľa a barovej tanečnice nastúpila v dvadsiatke do Barclays Global Investors a v tejto pobočke známej britskej banky to dotiahla na post predsedníčky predstavenstva. Cieľavedomosť a viera vo vlastné sily a schopnosti zabezpečila týmto ženám rešpekt a s podobným prístupom dokážu uspieť nielen v podnikaní aj ďalšie príslušníčky dosiaľ zaznávanej, no prebúdzajúcej sa polovice ľudstva.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984