Zase si to odskáče mládež

Začiatkom 90. rokov Federálne zhromaždenie ústavným zákonom "vrátilo ľudu" nielen majetok KSČ, ale aj Socialistického zväzu mládeže, pričom ostatných záujmových organizácií vtedajšieho Národného frontu, ktoré sa do novembra 1989 tak isto v súlade s ústavou nadšene hlásili k cieľom strany s "vedúcou úlohou v spoločnosti", sa ani nedotklo.
Počet zobrazení: 1218

Začiatkom 90. rokov Federálne zhromaždenie ústavným zákonom "vrátilo ľudu" nielen majetok KSČ, ale aj Socialistického zväzu mládeže, pričom ostatných záujmových organizácií vtedajšieho Národného frontu, ktoré sa do novembra 1989 tak isto v súlade s ústavou nadšene hlásili k cieľom strany s "vedúcou úlohou v spoločnosti", sa ani nedotklo.

Tento krok mal určite politický a ideologický podtext. Tak či tak toto rozhodnutie sa nevypomstilo na vtedajších funkcionároch SZM ako skôr na súčasnej mládeži. Nepochybne by bolo zaujímavé zanalyzovať, ako dnes "ľud" využíva dedičstvo po bývalej KSČ.

Vyše miliardy vo vzduchu

Pokiaľ ide o miliardový majetok, ktorý vytváralo a zveľaďovalo niekoľko generácií mladých ľudí s výdatným finančným prispením štátu, na základe zákona č. 189/1993 sa previedol na novovzniknutý Fond detí a mládeže (FDaM).Ten s ním najmä počas tretej Mečiarovej vlády nakladal veľmi nehospodárne, čo je povedané naozaj poeticky. Stačí sa pozrieť na Domašu, Jahodník, či do Námestova, kde nájdete niekdajšie životom kypiace rekreačné zariadenia v úbohom, dezolátnom stave.

Na iné, lukratívnejšie budovy uzatvorilo bývalé vedenie FDaM nájomné zmluvy na 20 až 30 rokov za mimoriadne nevýhodných podmienok. Napr. hotel Krpáčovo prenajalo za pol milióna korún, atraktívny Junior hotel Bratislava za tri milióny a rozsiahlu administratívnu budovu v slovenskej metropole YMCA za 375 tisíc ročne (!), pričom len za tamojšie fitnescentrum mohlo získať každý rok niekoľko miliónov, o desiatkach kancelárií, bytov, kine, či reštauračných zariadeniach v tomto objekte neďaleko Hlavnej stanice ŽSR ani nehovoriac. Jednoducho, každý k sebe hrabal nekresťanským spôsobom. Aj preto vlani predložili viacerí mladí poslanci z vládnej koalície parlamentu novelu zákona, na základe ktorej sa zmenili nešťastné zmluvy. Všetky, čo mali trvať viac ako päť rokov, podliehajú súhlasu ministerstva privatizácie, ktoré práve pre do oči bijúcu nevýhodnosť k 21. januáru 2001 neschválilo predĺženie ani jeden z 50 dohôd s predchádzajúcimi nájomcami.

Odpredaj bývalých hotelov

Takmer všetci s tým súhlasili, až na šesť prípadov, za ktorými stojí skoro totožný prenajímateľ - Euro-Building Bratislava. Ten útočí proti novele zákona (zhodou okolností mnohí funkcionári súčasného FDaM sú vystavení vyhrážkam fyzickým násilím) a z iniciatívy predstaviteľov Euro-Bulidingu sa 31 opozičných poslancov obrátilo v súvislosti s touto legislatívnou normou na Ústavný súd. Ide najmä o zástupcov HZDS-ĽS, teda strany, ktorá pred niekoľkými rokmi nonšalantne rozdávala nielen fabriky, ale aj mládežnícky majetok svojim najvernejším. Teraz sa zrazu domáha spravodlivosti. Novelu zákona o FDaM z leta roku 2000 bude za Národnú radu SR na ústnom pojednávaní v Košiciach obhajovať poslanec Ľubomír Andrassy.

Ostatní prenajímatelia pristúpili na zrušenie zmlúv a teda zo zákona vyplýva pre FDaM povinnosť do šiestich mesiacov uhradiť im všetky investičné náklady, vynaložené na organizáciu či opravu zariadení. Fond sa však ocitol v zložitej ekonomickej situácii, a preto sa jeho vedenie viackrát obrátilo na vládu, ktorá zodpovedá za chod FDaM, aby pomohla tento problém vyriešiť. Jednou z možností je odpredaj bývalých hotelov mládeže, čím by sa získali peniaze a z nich by sa vytvoril obrátkový mládežnícky fond a mládežnícka nadácia. Z ich finančných prostriedkov by sa hradili granty na podporu aktivít mládežníckych a detských organizácií. Druhá polovica zariadení, najmä administratívne budovy, by slúžili na ich priamu činnosť.

Čo bude po 21. júli?

Ak však FDaM do 21. júla 2001 nepreplatí investície, predchádzajúci prenajímatelia budú môcť dať príkaz na začatie konkurzného konania voči fondu. Tým by sa majetok bývalého SZM mohol dostať do rúk vyvolenej hŕstky podnikateľov, ktorí majú peniaze na kúpu hotelov a polmiliardový majetok by už úplne prestal slúžiť mladej generácii, ako to ukladá zákon. Ide o to, aby vláda umožnila FDaM zobrať si 50 miliónovú pôžičku, z ktorej by sa zabezpečilo finančné krytie nákladov, súvisiacich s odstúpením od zmlúv.

Druhou cestou, ako by mal fond napĺňať svoj cieľ, je to, aby sa vytvoril obrátkový fond, do ktorého by prišli finančné prostriedky - niekoľko desiatok miliónov korún - z predaja ďalších, približne 30 rekreačných zariadení, ktoré fond vlastní alebo spravuje. V krajinách EÚ, ktorým sa chceme vyrovnať, už desaťročia funguje hustá sieť lacných mládežníckych hotelov - nemohli sa na ne už dávno pretvoriť chátrajúce rekreačné zariadenia? Záujmy mládeže v čase privatizačného ošiaľu opäť ostávajú kdesi na chvoste spoločnosti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984