Reklama
Reklama

Ako sa robí džezmen?

Jednoducho sa narodí. No to ešte nevie, že džezmenom bude. Tak to bolo aj s Louisom Armstrongom. On sám vždy hovoril, že sa narodil 4. júla v roku 1900. Oficiálny údaj hovorí niečo iné, a to 4. august 1901. To však nie je dnes už podstatné. Narodil sa v najchudobnejšej štvrti amerického mesta New Orleans.
Počet zobrazení: 908

Jednoducho sa narodí. No to ešte nevie, že džezmenom bude. Tak to bolo aj s Louisom Armstrongom. On sám vždy hovoril, že sa narodil 4. júla v roku 1900. Oficiálny údaj hovorí niečo iné, a to 4. august 1901. To však nie je dnes už podstatné. Narodil sa v najchudobnejšej štvrti amerického mesta New Orleans. Na trúbku sa naučil hrať až v polepšovni pre maloleté deti. Ako šesťnásťročný mladík dostal ponuku od vtedy známeho pozaunistu Kida Oryho hrať v špičkovej kapele v New Orleanse. V roku 1922 ho majiteľ a dirigent džezovej kapely Joe King Oliver pozval ako hráča na druhú trubku, čo znamenalo úspešný začiatok jeho veľkej muzikantskej a, samozrejme, aj speváckej kariéry. Okrem toho si zahral aj vo viacerých úspešných filmoch, vystupoval v televíznych programoch nielen amerických, ale i európskych televíznych spoločností. Treba povedať, že veľa ľudí na svete ho poznalo pod menom Satchmo.

Po ukončení Druhej svetovej vojny sa éra veľkých džezových kapiel a big bandov pomaly dostávala do úzadia. V dôsledku toho si Armstrong so spolupracovníkmi vytvorili menšiu kapelu, ktorá spolu s ním vystupovala celých štyridsaťdva rokov pod názvom All Stars.

Kapela, ktorej rytmická skupina držala swingový rytmus, prišla v roku 1965 s Louisom Armstrongom a jeho manželkou Lucille do Československa, žiaľ iba do pražskej Lucerny. Vtedy Satchmo napriek tomu, že bol po koncerte unavený, išiel na stretnutie s umelcami divadla Semafor a toto stretnutie sa celkom spontánne zmenilo na Jam Session. Firma Panton urobila z koncertu Louisa Armstronga v spolupráci s vtedajším Československým rozhlasom Praha elpéčko, ktoré je v súčasnosti veľkou vzácnosťou.

Žiaľ, šiesteho júla 1971 Louis Armstrong zomrel. Zanechal po sebe neopakovateľné nahrávky skladieb, ktoré sám naspieval, ako Wen The Saints Come Marchin In, Blueberry Hill, či Mack The Knife. Vytvoril štýl interpretácie džezových skladieb, ktoré sa dnes veľa spevákov a hráčov usiluje napodobniť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama