Ešte raz Bondy

S veľkým záujmom musel každý, kto si prečítal rozhovor s hosťom Klubu nového SLOVA Egonom Bondym (SLOVO č. 22/2001) a chce rozmýšľať, pochopiť, že jeho analýza súčasného stavu vo svete je vysoko fundovaná a pravdivá.
Počet zobrazení: 1248

S veľkým záujmom musel každý, kto si prečítal rozhovor s hosťom Klubu nového SLOVA Egonom Bondym (SLOVO č. 22/2001) a chce rozmýšľať, pochopiť, že jeho analýza súčasného stavu vo svete je vysoko fundovaná a pravdivá. Čokoľvek podstatné dodávať k myšlienkam pod titulkom Naši milionári prehajdákajú nakradnuté nie je potrebné.

Osobitne vážne - a najmä pre nastupujúce generácie - je upozornenie na nebezpečenstvo globalizácie, ktorej dôsledná realizácia vládcami sveta hrozí vykynožením ľudstva. Súčasne však Bondy vysvetľuje, že to pre nich nie je tragédia, ba nehrozí im ani strata pracovných síl, lebo im postačí oveľa nižší počet ľudí, čo im bude slúžiť. Je výhodnejšie pôsobiť tak, aby sa mladé generácie ničili drogami a inými neresťami, čo, žiaľ, títo vládcovia považujú za zábavu prinášajúcu zisky. Ako Bondy hovorí - "V prípade Afriky už pred dvoma rokmi oficiálne vyhlásili, že akákoľvek humanitárna pomoc vrátane liekov a lekárskej pomoci je ekonomický zločin".

V tejto súvislosti je priam zarážajúce, ako viacerí naši najvyšší vládni predstavitelia vidia jedinú cestu v podpore globalizácie a vysvetľujú to ako postup v záujme prosperity Slovenska. Potvrdili to aj sobotňajšie dialógy v Slovenskom rozhlase 9. júna, keď - rozoberajúc problematiku privatizácie - prítomní predstavitelia vlády vyzdvihovali globalizáciu ako cieľ i nevyhnutnosť. Aký to rozdiel, keď napríklad pri organizovaní seminára klub spoločnosti Prometheus v Košiciach pripravil v máji prednášku Svetský humanizmus a globalizácia sveta. Rozprava k nej jednoznačne ukázala, čo nám hrozí, celkom v súlade s E. Bondym.

Takisto teší, že aj niektoré regionálne médiá dávajú priestor objektívnym úvahám, keď si napríklad jeden z redaktorov Košického večera 8. júna položil otázky: Dokážu sa bohaté aj chudobné krajiny dohodnúť na spoločnom postupe, ktorý by zaručil trvalú udržateľnosť života na našej planéte? Budú majetnejší schopní zrieknuť sa čoraz väčšieho komfortu?

Odporúčam teda každému podrobne si preštudovať myšlienky Egona Bondyho.

Viliam Gallo, Košice

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984