Predaný exprezident

Podľa komentára viacerých politikov je všetko jasné a zrejmé: spravodlivosti sa urobilo zadosť a univerzálny vinník všetkého zla, ktoré sa udialo v bývalej Juhoslávii v poslednom desaťročí minulého storočia, bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič, sa dostane pred medzinárodný tribunál v Haagu.
Počet zobrazení: 993

Podľa komentára viacerých politikov je všetko jasné a zrejmé: spravodlivosti sa urobilo zadosť a univerzálny vinník všetkého zla, ktoré sa udialo v bývalej Juhoslávii v poslednom desaťročí minulého storočia, bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič, sa dostane pred medzinárodný tribunál v Haagu. Dokonca sa konštatovalo, že cela v haagskom väzení je komfortnejšia než tá v Belehrade, ba je tam k dispozícii aj kávovar a televízor, na ktorom možno prijímať satelitné programy v srbčine.

Súčasná juhoslovanská vláda mala určený termín, dokedy bolo treba Miloševiča vydať do Haagu, inak by nedostala pomoc vo výške zhruba jednej miliardy dolárov. Nesmelo sa ani počkať na rozhodnutie ústavného súdu, pretože extradíciu juhoslovanského občana vylučuje paragraf 17 juhoslovanskej ústavy, hoci nemožno vylúčiť, že vydanie medzinárodnému súdu by chápal inak ako vydanie inému štátu. Napokon, do 1. júla by pred podobným problémom stál aj náš ústavný súd, pretože dovtedy aj naša ústava mala podobné ustanovenie. Naša ústava až po novelizácii pripúšťa vydanie medzinárodnému súdu. Na nález ústavného súdu v Belehrade nečakali: musel sa predsa dodržať určený termín. Je však nerešpektovanie ústavného súdu dôkazom demokratického zmýšľania? Juhoslovanský prezident Koštunica sa už vyjadril, že vydanie Miloševiča bolo protiústavné a že sa o ňom dozvedel až z oznamovacích prostriedkov. Podľa všetkého, extradícia Miloševiča bude mať tvrdé vnútropolitické dôsledky. Aktivizujú sa nielen jeho prívrženci v Srbsku, ale celá táto záležitosť bude možno pre Čiernu Horu vhodnou zámienkou, aby sa odtrhla od juhoslovanskej federácie.

Rimania mali zásadu "fiat justitia, pereat mundus", čo by sa dalo zhruba preložiť, že právu je treba dať zadosť, hoci by mal zaniknúť svet. Miloševiča samozrejme nemožno považovať za neviniatko s čistým svedomím. Vojnu v Juhoslávii nerozpútal však iba on, alebo iba Srbi, svoj diel viny majú Chorváti i Moslimovia. Čo sa týka kosovských Albáncov, vidno ako sa dnes odvďačujú chudobnému Macedónsku za to, že poskytlo prístrešie utečencom z Kosova. Ak by mali napríklad súdiť Miloševiča za nedávne udalosti v Kosove, nepatrili by pred tribunál v Haagu aj militantní albánski politici? Ozbrojená agresia je predsa zločin proti medzinárodnému právu a ak to, čo sa deje v Macedónsku, nie je agresia, tak biela farba je čierna alebo vlci sú bylinožoravci.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984