Filipiky

Féničania Peniaze, písmo a obchod vynašli Féničania. Pravdepodobne naraz, lebo spolu úzko súvisia. A zmizli z civilizácie ako gáfor.
Počet zobrazení: 958

Féničania

Peniaze, písmo a obchod vynašli Féničania. Pravdepodobne naraz, lebo spolu úzko súvisia. A zmizli z civilizácie ako gáfor. Tí múdri moreplavci. Myslíte si, že ich vyhubili Rimania? Možno sa nám z nebeského nadhľadu zahraničného obchodu (v podobe nehmotných platieb) posmievajú, ako nás exemplárne potrestali, že sme sa dali po ich chodníčkoch. Napokon, veď oni sami žili predovšetkým v prekrásnych sadoch, poznali zeleninárstvo a väčšinu dnes známych ruží... Bolo by im, aj nám, barbarom, sveta žiť, keby sa všetko nemuselo kupovať, predávať a vypisovať o tom daňové priznania. Ľudstvo odvádza tretinu pracovného úsilia na operácie, ktoré súvisia len s vynálezmi dávneho národa zvaného Féničania. Alebo sa za to dostali do pekla? Pánboh zaplať za také pekelníctvo, ktoré prebýva pod mrakmi, ba už sa i driape na ne.

Múzeum 20. Storočia

Myslíte si, že raz založia aj múzeum počítačov? Už založili? Pozrime sa, ako sa poponáhľali. Raz všetko, čo je okolo nás, bude v múzeách. Aj rakety. Aj sputniky. A dúfajme, že aj nášľapné míny. A kiež by i banky, ktoré vytunelovali pracháči. A vrtné súpravy. Samozrejme, lietadlá a vrtuľníky, ponorky a lietadlové lode... Možno sa budú stavať haly pre svet minulosti. Alebo to aspoň nafilmujú? Vždy sa nájde streštenec, ktorý bude chcieť vlastniť Apollo a mnohorázový poondenec, čo stál 60 miliard dolárov s rozjazdovou plochou Boeningov. A škoda, že sa nezachránil 135-tonový kolos Mir vo vesmíre. Nuž, každá civilizácia, ako vidíme, mala svoje babylony a pyramídy, svoje dórske a jónske techniky opracovávania mramoru na honosné chrámy a paláce. Každá civilizácia má svoje múzeum hrdých i hlúpych stavieb. Vstupné 20 miliónov dolárov, ako to vyrátali Rusi pre amerického biznismana, alebo sedem miliónov, ako to vypočítali po susedsky pre slovenského kozmonauta. Keby sa to všetko dostalo na muzeálne smetisko 20. storočia, aby to, akože mohli raz preskúmať archeológovia, tak to by už bolo smetisko s veľkým S.

Domáce rozpočty

V domácom rozpočte razím zásadu: Čím viac vydáš, tým viac dostaneš. Moja žena tomu nechcela veriť, ale ono to naozaj funguje. Ešte sme vždy len toľko dostali, koľko sme vydali. Viac dostať ako vydať, to by bola tezaurácia - zhromažďovanie peňazí v domácnosti, a to je pre banky škodlivá vec. Ak im vôbec záleží na tom, čo momentálne tezaurujú dôchodcovia. Im postačujú miliardy, ktoré si poctivo "zarobili" pri devalvácii čs. koruny, pri tunelovaní bánk a pri poskytovaní nesplatiteľných úverov svojich priateľov. Iba banky dokážu viac vydať ako prijať. Hoci, keby sme sa nad nimi nezľutovali...

Odnože klamu

Keby sa stal zázrak a z trezorov tajných služieb, na ktoré vynakladajú USA 27 miliárd dolárov ročne, sa vytiahol fascikel o Johnovi Kennedym, myslíte si, že by pravde o jeho smrti ľudstvo uverilo? Pochybujem. Ako ľudstvo sme natoľko privykli lžiam, že pravdy považujeme už len za ich odnože.

Ťava

Ťava je najskromnejšie zviera, živiace sa bodliakmi a suchou púštnou trávou. Len čo sa však stane reprezentantkou v dostihoch, kŕmia ju jačmeňom, medom, maslom, vajcami a olejom. Aj oslík, ktorého na púšti živia trusom tiav, sa na závodiskách má. Nepripomína vám to trochu osudy ľudských práv? Bojovníci za ľudské práva, tí sa majú. A ľud sa nemá za čo dovolávať na súde, ani len práva na ťaví trus. Občas si boháči odgrgnú, aby to nevyšlo nazmar. Založia nadáciu pre bezdomovcov. Zdá sa vám to málo ako program tretieho tisícročia? A túto zimu mrzlo bez prístrešia v Bratislave sto bezdomovcov. Mnohí zmrzli nielen u nás, aj v Prahe, v Amerike a v Paríži. Je to trest smetí v tzv. sociálne zabezpečenej spoločnosti. Zločinci na doživotie sa smejú do rukávov.

Osudy obetí

Dobre je, keď si aspoň taký múdry, že vieš, či ťa chcú obetovať za život, alebo ti predtým dajú narkózu. Ten hlúpy Izák sa dal otcovi najprv zviazať a potom sa už nemohol vôbec brániť. Boh má rád obete aj dnes. Tak ich má mať. Nikdy never tým, čo ťa vyzývajú zúčastniť sa na obetovaní. Vieš určite, že nemáš byť obeť?

Proroci

Géniovia trpia neukojiteľnou túžbou predpovedať zánik remesla, v ktorom vynikli. Tak napríklad Tolstoj predpovedal zánik románu, Einstein zánik fyziky, japonskí a americkí historici práve diskutujú o poslednom štádiu ľudských dejín. To, čo bude nasledovať, vraj už bude len priamočiara evolúcia v oblasti konzumácie. Akosi zabudli na šestku, dvanásť a dvadsať miliárd členov ľudského rodu. A už vôbec pozabudli na prorokmi predpovedaný posledný súd. Bude vôbec potrebný? Veď už v prvom storočí naskočeného milénia sa narodí sto miliárd ľudí. polovica zomrie. Ale ako tu bude žiť tá druhá polovica? Čo na to psychológovia, proroci trhového boja o priestor planéty? Ešteže o tom už čosi vieme aj dnes. Hoci nie sme prorokmi.

Kam z konopí?

Aké múdre slová povedal Budha: "Boh sám dobre vie, čo potrebuješ. Čo ti nedá, nepotrebuješ." A ešte sa traduje, ale to už asi Budha netvrdil, lebo je to akési chytrácke: "Len čo rozdáš, je tvoje!" V Indii to znie ako múdrosť, v USA a Európe ako hlúposť. Po vstupe do 3. tisícročia sme skôr bezradní ako zorientovaní. Skôr nevieme, kam z konopí. A to aj doslova: Kam z drogových konopí. Kam z marasiska sociálneho a humánneho? Ekonomická bezvýchodiskovosť šesť miliárd členov ľudského rodu je pod americkou perspektívou takmer samovražedná. Ak americkú kultúru podchytia ďalšie miliardy ľudí, čonevidieť tu možno bude koniec ľudstva a naplnenie biblického rozkazu: Množte sa a zaujmite Zem!

Dotácie sú v pekle

Tak máme koniec už aj s prikurovaním. Niet dotácií, niet tepla. Už ledva čo cez deň temperujú a v noci ani toľko, vraj ľudia spia. Už žiadne vypúšťanie tepla pod nebesia ako za komošov. Mrzáci. Len toľko, aby sme nezamrzli. Už sa zahrejeme iba v pekle, hovoria chlapi pri kiosku s pivom. Ak ho ešte bude mať kto sponzorovať. To peklo? Či teplo v pekle? Vtipkujú.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984