Múr plaču a iskra vzdoru

Priamo v podpalubí Námestia SNP, v pivnici kedysi zvanej kino Slovan a ešte predtým Nástup, tam, kde teraz sídli elegantné divadlo West, sa odohralo nie veľmi veselé divadlo: snemovanie slovenských spisovateľov.
Počet zobrazení: 913

Priamo v podpalubí Námestia SNP, v pivnici kedysi zvanej kino Slovan a ešte predtým Nástup, tam, kde teraz sídli elegantné divadlo West, sa odohralo nie veľmi veselé divadlo: snemovanie slovenských spisovateľov.

Tento tradičný sviatok slovenskej literatúry prebiehajúci každé dva roky, by mal znieť radostnými ohlasmi na všetko krásne a nové, čo vytvorili alebo chystajú majstri pera. Tentoraz však znel iba pochmúrny Smútočný pochod. Zmena repertoáru zrejme súvisí s celkovou klímou, ktorá veľmi nežičí kultúre, čo pocítil nielen Spolok slovenských spisovateľov (SSS) a množstvo zbytočne rozhojnených organizácií, ale aj všetky vydavateľstvá a časopisy.

Kultúrny Černobyľ

Pri všetkej úcte k faktom, ako ich dôkladne aj s emocionálnou omáčkou, servírovali vo svojich správach predseda SSS Ján Tužinský a šéfredaktor Literárneho týždenníka Jozef Bob, jednako až priveľa hrôzy naháňajú tvrdé metafory a katastrofické prirovnania, že ide už o "slovenský kultúrny Černobyľ" a minister kultúry Milan Kňažko má prichystanú lopatu a túži sa stať "hrobárom a likvidátorom slovenskej literatúry". Pravdaže, tohto zanedbávaného, večnými premenami týraného rezortu, ktorý mal od prevratu už množstvo ministrov - dlhodobých aj niekoľkodňových - je mimoriadne krikľavá. Ale netýka sa len špičky ľadovca, ale celého aparátu a zázemia anonymných "analytikov". Pravda, milé porovnanie terajších jeho prešľapov by si zaslúžili nie horor, no skôr preo humoristov: Literárnemu týždenníku pridelil minister škrtom zázračného pero presne toľko peňazí na celý rok, koľko má poradkyňa jeho kolegu vo vláde na jeden mesiac. A v porovnaní s "bratským" Kultúrnym životom jednu desatinu.

U chudobného milionára

Podstatne úsmevnejšie než tvár skormúteného predsedu žiaril optimizmus tajomníka Pavla Janíka, ktorý vymenoval viaceré aktivity Spolku, ako i počiny jeho vydavateľstva, aj keď zabudol vzdať hold priaznivcom kultúry. Je to predovšetkým Slovenský rozhlas, ktorý v časoch prajných i daždivých je stálicou v informatike a propagácii literatúry, ako aj posunu v zbližovaní a výmene názorov. K tomu prispeli v poslednom čase obnovené stretnutia v Klube spisovateľov.

Výkriky bez ozveny, no ani patetické rezolúcie nepomôžu tejto mizérii. Priam ukážková je epizóda z bilancie návštev. Spisovateľov prijal miliardár Baťa, aj sa milo pozhováral, ale namiesto prispenia líčil svoju situáciu tak, že len - len sa mu chudákovi delegácia neposkladala do klobúka.

V diskusii vedúci spisovateľskej pobočky v Žiline Ján Lenčo pripomenul podobné móresy žilinského milionára s tým rozdielom, že ten žiadosti zamieta písomne zdvorilými listami. Potechou bolo referovanie z mnohých pobočiek Slovenska, dokazujúce, že spisovatelia v predstihu plnia patričné kapitoly Rady Európy o regiónoch. Skutočnou náplasťou na boľačky a údery hrobárovej lopaty bola Chňoupkova správa o zahraničných aktivitách a pozornosti cudziny, o chystanej antológii našej poézie v angličtine, o záujme a množstve priateľov, ktoré naša kultúra blízko a ďaleko má. A na záver - za predsedu SSS opäť zvolili Jána Tužinského.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984