Šéf MBNA America Bank bol pionierom

Americké spoločnosti, ktoré vložili peniaze do prezidentskej kampane Georga Busha mladšieho, sa chystajú na to, aby zožali úrodu z investícií, ktoré do nej zasiali.
Počet zobrazení: 925

Americké spoločnosti, ktoré vložili peniaze do prezidentskej kampane Georga Busha mladšieho, sa chystajú na to, aby zožali úrodu z investícií, ktoré do nej zasiali.

Prvými plodmi by sa mali stať dva zákony. Jeden z nich je výhodný pre banky a druhý pre všetky priemyselné podniky. Aj predstavitelia iných sektorov v USA veria, že prezident nezabudne ani na nich. Manažéri firiem či podnikov, ktoré ťažia ropu, a farmaceuti tvrdia, že prezident je na ťahu.

Volebná kampaň súčasného amerického prezidenta bola najdrahšou v histórii. Sponzori kampane a Národného výboru Republikánskej strany do jej pokladne nasypali celkom 314 miliónov dolárov. Viac ako 80 percent získali víťazi prezidentských volieb od firiem a ich pracovníkov. Demokratom sa podarilo vyzbierať o niečo menej - "len" 213 mil. USD. Okrem priemyselných podnikov ich podporili odborové a spoločenské organizácie. Súkromní podnikatelia sa podieľali na výdavkoch v rámci volebnej kampane 70 percentami.

Kartové manévre

Jedným z najväčších sponzorov Busha juniora bola MBNA America Bank. Podľa dostupných údajov banka venovala republikánskemu kandidátovi celkom 1,3 mil. USD. Jej prezident Charles Cowly bol na jednom z prvých miest zoznamu fyzických osôb, ktoré prispeli na volebnú kampaň. (V USA nazývajú osoby, ktoré prispeli do volebného fondu sumou vyššou ako 100 000 dolárov, pioniermi.) Okrem toho Cowly venoval určitú sumu na prerátanie hlasov v štáte Florida a tiež výboru pre inauguráciu. Nielen vďaka tomu by sa mali v USA pritvrdiť podmienky bankrotu. Doteraz existujúca legislatíva umožňovala určitým skupinám spotrebiteľov, aby sa súdnym procesom ubránili pred spoločnosťami, ktoré vydávajú úverové karty aj iných veriteľov. Po vstupe nového zákona do reálneho života sa podľa viacerých odhadov zvýšia ročné zisky emitentov úverových kariet o niekoľko desiatok miliónov USD. MBNA je pritom jedným z najväčších emitentov úverových kariet v USA.

Je viac ako samozrejmé, že predstavitelia Bieleho domu nechcú hovoriť o paralele medzi "investíciami" a "dividendami" z volebnej kampane. Zástupcovia MBNA tvrdia, že banka neberie vôbec do úvahy vplyv zákona na jej ziskovosť. Súčasne nezabudli poznamenať, že sa ho snažia presadiť už niekoľko rokov. Predstavitelia Bushovej administratívy hovoria, že pri podpore zákonov sa riadia len motívom verejného blaha, a nie veľkosťou investícií do prezidentskej volebnej kampane. Súčasne poukazujú na to, že v roku 1998 bolo v USA 1,4 milióna oznámení o bankrote fyzických osôb, ktoré nesplácali spotrebné úvery.

Ropa a tabak

Dve priemyselné odvetvia sa môžu v rovnakej miere uchádzať o zvláštne miesto v srdci prezidenta Busha. Je to ropný a tabakový priemysel. Predstavitelia oboch priemyselných odvetví boli štedrí. Republikánska strana získala od tabakového priemyslu pre všetkých kandidátov dovedna 6,7 mil. USD, z čoho 90 000 dolárov dostal priamo súčasný prezident. Už v auguste Bush o žalobách proti tabakovým spoločnostiam povedal, že ich je už nejako priveľa. Výrobcovia cigariet sú presvedčení o tom, že prezident im pomôže pri právnom spore a podarí sa im stiahnuť žalobu. "Lobujeme za zrušenie žaloby," hovorí za spoločnosť Philip Morris Peggy Roberts. Jedným zo spôsobov zastavenia súdneho sporu je skončiť jeho financovanie Kongresom. V tohtoročnom rozpočte je na financovanie sporu určených 23 mil. USD.

Ochrana záujmov ropných spoločností je pre prezidenta obzvlášť dôležitá - sám totiž pracoval v ropnom priemysle. Za posledné dva roky ropné spoločnosti investovali do vysokej politiky rekordnú sumu. Z celkových 32 mil. USD pripadá na pokladňu Republikánskej strany 80 %. Roger Herrera, ktorý lobuje za to, aby sa v prírodnej rezervácii na Aljaške začala ťažiť ropa, tvrdí, že "konštelácia hviezd je v tomto roku priaznivá". Hoci o sympatiách farmaceutického priemyslu k rodine Busha neexistuje veľa informácií, predstavitelia tohto odvetvia tiež investovali za posledné dva roky do Republikánskej strany 14 mil. USD. Chcú, aby sa zmenil zákon prijatý počas pôsobenia Billa Clintona, vďaka ktorému nie je možné získať osobné informácie o priebehu choroby pacietov. Farmaceuti tvrdia, že im to neumožňuje skúmať trh.

Autor (1970) je publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984