Reklama
Reklama

Šťastná to žena

V chalúpke na Starom bielidle známej značky "Holt dva v jednom" panoval pokoj, ktorý narúšalo len škŕkanie v babičkinom bruchu, lebo od dôchodku už bolo ďaleko. Navyše, pani kňažná, ktorá babičke nedávno poskytla "stand by" pôžičku, v posledných dňoch hrozila, že vyhlási "cross deafault" a chalúpka pôjde do dražby.
Počet zobrazení: 1287

V chalúpke na Starom bielidle známej značky "Holt dva v jednom" panoval pokoj, ktorý narúšalo len škŕkanie v babičkinom bruchu, lebo od dôchodku už bolo ďaleko. Navyše, pani kňažná, ktorá babičke nedávno poskytla "stand by" pôžičku, v posledných dňoch hrozila, že vyhlási "cross deafault" a chalúpka pôjde do dražby. V okolí sa totiž už dlhší čas obšmietal človek, ktorý na tomto lukratívnom mieste plánoval vybudovať stánok s hamburgermi a nerobilo mu problémy podplatiť beztak už dosť skorumpovanú šľachtu.

"Škoda, že už nemám mojich verných psov Sultána a Tyrla," - povzdychla si babička a mimovoľne sa pohladila v oblasti žalúdka. "Aj kosti som už pooblizovala."

"Úplne si stratila rozum?" - položila rečnícku otázku Barunka. "Veď práve minulý týždeň mi prišiel e-mail od francúzskych filmárov, že chcú nakrútiť ešte jednu časť Angeliky s názvom Angelika, Sultán a Tyrl. Mám im vari teraz povedať, že hlavní predstavitelia sú už zožraní?"

"Ty vážne nevieš, čo je to skutočný hlad," - poznamenala babička. "Keby si bola poriadna, postavila by si sa tamto k ceste E 55 a postarala by si sa o svoju chudobnú, no vždy čisto a s rustikálnym vkusom oblečenú a upravenú babičku."

"Mimochodom, prečo tá Viktorka pri splave tak reve?" - spýtala sa Barunka, ktorá chcela rýchlo odvrátiť pozornosť od tejto chúlostivej témy a zatajiť, že už niekoľko mesiacov úspešne podniká práve vo vyššie spomenutej oblasti. "Surfujem po internete, ale odpoveď na túto naliehavú otázku som tam nenašla."

"To vieš, dieťa moje," - odpovedala babička, "po niekoľkoročnej prestávke sa vybrala do mesta a videla tie ceny v obchodoch. Nečudo, že zošalela. Keď to bude takto pokračovať, budem asi musieť zavolať zeleného poľovníka, aby ju odstrelil. To sa už skrátka nedá počúvať. A jej neustále pobehovanie po splave mi navyše ruší satelitný príjem."

"Odstreliť?" - začudovala sa Barunka. "Preboha, len to nie! Čo by na to povedala Európska únia! Ešte by na to navliekli rasový motív, veď nikto vlastne ani nevie, či Viktorka nie je rómskeho pôvodu."

"Určite nie je," - vysvetľovala babička. "Nedávno usporiadali na Ratibořickom zámku brainstorming, na ktorom sa o tejto otázke živo diskutovalo. Vystúpilo aj niekoľko poslancov s faktickými pripomienkami, z ktorých vyplynulo, že Viktorka pochádzala z usporiadanej rodiny. Jej otec pracoval na pánskom a mama na dámskom. Zárobky však boli biedne, lebo v tejto mizérii už ľudia ani veľmi nepotrebujú chodiť na toaletu. Každý si dobre stráži aj to málo, čo má. Preto sa úbohá Viktorka napokon rozhodla odísť do cudziny ako au-pair. To vieš, nevzdelané dievča, myslelo si, že ide na operu, pekne sa vyobliekalo, a vyrazilo do krajín Európskej únie. Najprv ju uchvátil bezvízový styk, neskôr ju zas uchvátila akási banda povaľačov a aj ten styk sa jej zhnusil. Napokon sa jej podarilo ujsť, vrátila sa, a odvtedy sa od splavu nepohne ani na krok Vraj ju tam držali celý čas v akejsi kutici, tak sa teraz nemôže nabažiť čerstvého vzduchu. Ale do toho mesta chodiť nemala. Odkedy sa vrátila, odvtedy blázni."

"Je to stará štruktúra," - poznamenala Barunka. "Ktovie, či nemá aj záznam v zoznamoch spolupracovníkov ŠtB."

"S tými zoznamami ma už naozaj hneváte," - zvýšila hlas babička. - Ako by skutočne nič dôležitejšieho v tom našom rodnom kraji nebolo."

"Veď viete," - nedala sa Barunka, "oddávna sa hovorievalo, že dobrý národovec kvôli negatívnej informácii o svojom blížnom aj cez plot skočí."

Doprostred rozhovoru vpadla s veľkým rachotom sama pani kňažná.

"Prečo ste prestali posielať vnúčatá do Ratibořického zámku?" - spýtala sa zvýšeným hlasom. "Čo mám teraz povedať mojim známym - pedofilom?"

"Moje vnúčatá sú zdravé," - protestovala babička. "Nepotrebujú lekársku starostlivosť!"

"Šťastná to žena," - poznamenala pani kňažná. "Nepochopila vôbec nič. Keď to s ňou bude takto pokračovať, čoskoro ju zbavia svojprávnosti a oslobodia od platenia daní."

V chalúpke opäť zavládol pokoj, ktorý iba tu a tam narúšala Viktorkina interpretácia piesne Voda, čo ma drží nad vodou. Spev však čoskoro zanikol v monotónnom hučaní splavu. Žiaľ, úbohá Viktorka sa aj v tomto bode splietla. A Barunka začala uvažovať o zvolaní brífingu na tému Staré bielidlo včera a dnes.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama