Ktože nám pomôže

Podľa správy, ktorú pred niekoľkými dňami vydala naša tlačová agentúra, kultový americký režisér Robert Altman obvinil Hollywood z toho, že nesie vinu na teroristických útokoch v Spojených štátoch z 11. septembra. Podľa Altmana totiž americký filmový priemysel prostredníctvom násilných akčných filmov teroristov k podobných útokom inšpiroval, lebo, ako tento slávny režisér tvrdí, "také hrôzy by si nikto sám nevymyslel, ak by ich predtým nevidel vo filme".
Počet zobrazení: 1459

Podľa správy, ktorú pred niekoľkými dňami vydala naša tlačová agentúra, kultový americký režisér Robert Altman obvinil Hollywood z toho, že nesie vinu na teroristických útokoch v Spojených štátoch z 11. septembra. Podľa Altmana totiž americký filmový priemysel prostredníctvom násilných akčných filmov teroristov k podobných útokom inšpiroval, lebo, ako tento slávny režisér tvrdí, "také hrôzy by si nikto sám nevymyslel, ak by ich predtým nevidel vo filme". Napriek tomu, že pán Altman má 76 rokov, som presvedčený, že veľmi dobre vie, o čom hovorí. Pravda, nemusíme s ním za každú cenu súhlasiť, veď máme tiež svoj rozum! A práve ten nám velí oponovať.

Ja sám som napríklad pevne presvedčený o opaku. Hollywood vôbec neinšpiroval teroristov, ale v mnohých svojich filmoch ukázal a prakticky i dokázal, ako treba proti terorizmu bojovať a akým spôsobom Amerika vždy bránila, bráni a bude brániť svetový mier. Nechápem v tejto súvislosti zúfalé americké výzvy, aby sa všetky krajiny zapojili do tohto boja. Načo, preboha? Veď množstvo akčných hrdinov nám celé desaťročia dokazuje, že nie je nič jednoduchšie ako jedinou zbraňou postrieľať celé teroristické komando a ešte, možno i efektne zranený, preniknúť do samého stredu osieho hniezda a s nesmiernou ľahkosťou ho zrovnať so zemou. Uznávam, že krutosť binládinovcov prekonáva i mnohé predstavy amerických filmových tvorcov. Toho sa však netreba obávať. Stačí len zostaviť komando tých najostrejších chlapcov a diev, známych z filmových plátien, a hor sa do boja! Už to vidím: do afganských hôr smelo preniká Schwarzenegger, Stallone, Eastwood, Segal, Willis a van Damme. Tí to určite hravo zvládnu. V tom čase už Mulder so Scullyovou dokončili práce na odpratávaní trosiek zrútených "dvojičiek", a tam, kde kvalifikovaní záchranári horko-ťažko našli iba zvyšky sotva identifikovateľných ľudských tiel, objavujú okrem arabsky písaného priznania teroristov aj kompletnú marxistickú knižnicu, čo jasne naznačuje úzke spojenie medzi Moskvou a Talibanom, lebo, darmo, starých nepriateľov si tiež treba pestovať. Na vyčistených afganských územiach medzitým čulo pôsobia Gibson a Glover, ktorého tentoraz talibanskí teroristi nechcú vyhodiť do vzduchu so záchodovou misou, ale so stánkom s hot dogmi, predstavujúcimi symbol zvrhlej americkej kultúry.

Samozrejme, do boja proti terorizmu sa prihlásili aj ďalší predstavitelia drsných mužov z ostatných spriatelených krajín. Mnohých z nich poznáme z filmového plátna alebo z televíznej obrazovky. Tí však podliehali prísnemu výberu, lebo aj v aliancii platí: dvakrát meraj a raz rež. Neuspeli predstavitelia britských Profesionálov z CI5, Dempsey a Makepeacová, ani americkí herci, ktorí stvárnili dvojicu Jake a Tlsťoch. S osobitnou hanbou odišli aj kedysi populárni Randall a Hopkirk. Mimoriadne bdelá komisia totiž neprehliadla skutočnosť, že pán Hopkirk je vlastne iba duch a nemožno zodpovedne a jednoznačne preukázať, že je to práve duch zásad americkej demokracie. V konkurze napokon uspel iba rakúsky pes Rex, pretože tomu stačí namiesto honoráru žemľa so salámou, do politiky sa nepletie a navyše nie je známy prípad, že by pes zradil americké životné záujmy. Plným právom teda možno očakávať, že terorizmu navždy odzvoní. Aspoň tomu talibanskému. O tom ostatnom sa čoskoro dozvieme. Len čo sa opäť kdesi vo svete začne zasadanie Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984