Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Schröder zachránil Holzmanna

Minulý týždeň bol v Nemecku skutočne "perný". Denník Süddeutsche Zeitung zverejnil nové fakty o čiernych kontách CDU, o ktorých bol informovaný aj Helmut Kohl. V Dolnom Sasku rezignoval sociálnodemokratický predseda vlády Gerhard Glogowski pre podozrenie z prijímania neprípustných osobných výhod.
Počet zobrazení: 483

Minulý týždeň bol v Nemecku skutočne "perný". Denník Süddeutsche Zeitung zverejnil nové fakty o čiernych kontách CDU, o ktorých bol informovaný aj Helmut Kohl. V Dolnom Sasku rezignoval sociálnodemokratický predseda vlády Gerhard Glogowski pre podozrenie z prijímania neprípustných osobných výhod. Vo svete ekonomikyrezonovali kauzy okolo dvoch nemeckých gigantov - telekomunikačnej spoločnosti Mannesmann a stavebného konzorcia Philipp Holzmann.

Bitka o Mannesmann, ktorá sa rozpútala medzi doterajším managementom tejto spoločnosti a britsko - americkou Vodofone AirTouch (VAT) sa priostruje. Nemci totiž odmietli už druhú zvýšenú ponuku, v rekordnej sume 129 miliárd $ za prevzatie firmou VAT. Pôvodnú ponuku 106 miliárd $ šéf Mannesmannu Klaus Esser odmietol ako úplne nedostatočnú. Management nemeckej telekomunikačnej spoločnosti, ktorá pôsobí aj v Taliansku a Veľkej Británii, teraz odmietol aj zvýšenú ponuku s tým, že neprinesie žiadne výhody a hrozili by problémy s protimonopolnými úradmi. VAT ale nemieni ustúpiť a o výsledku súboja rozhodnú samotní akcionári Mannesmannu. Teraz je len na nich, či ponuku na výmenu svojich akcií za akcie VAT v pomere 1 : 53,7 príjmu.

Neobvyklá situácia

Odborníci vidia šance na úspech VAT asi na 60 %. Nemecké firmy sa len málokedy stávajú cieľom ponúk na prevzatie, skôr samé preberajú firmy konkurenčné. Tak to bolo aj v prípade Mannesmannu, ktorý prevzal britskú firmu Orange. Situáciu VAT môžu skomplikovať aj pravidlá, ktoré v Nemecku z hľadiska násilných prevzatí platia. Tie totiž obmedzujú výkon hlasovacích práv na 5 % bez ohľadu na to, aký podiel akcionár drží. Aby bol pokus o násilné prevzatie úspešný, musí VAT získať podporu 75 % držiteľov hlasovacích práv.

Schröder odmieta fúziu

Kancelár Gerhard Schröder však varuje: "Nepriateľská akvizícia poškodí nielen obeť, ale aj dravca," a ďalej dodáva "nechápte ma zle, nestaviam sa proti tomu, aby cudzinci preberali podiely v nemeckých firmách, staviam sa však proti istým, metódam, ktoré používajú." Kancelár sa v tomto prípade prejavil ako ochranca dobrých nemeckých tradícií, nie však ako zástanca voľného trhu. Dostal sa tým do sporu so svojim britským náprotivkom Tonym Blairom, ktorý presadzuje čisto trhové princípy. Ten na vyjadrenia Gerharda Schödera reagoval slovami: "Žijeme v rámci európskeho trhu. Európske spoločnosti preberajú európske firmy, napr. britské a naopak. To je jednoducho európsky trh." Doteraz sa v politických kruhoch EÚ hovorilo iba o tom, aké výhodné možnosti spoločný trh ponúka. Ledva došlo na lámanie chleba a objavil sa konkrétny problém, politici zaspätkovali.

Pád nemeckého stavebného giganta

Po krachu realitného impéria Schneider je kolaps Philipp Holzmann (PH) ďalšou ranou pre Deutsche Bank. Ani v jednom z oboch prípadov nedokázala banka včas škandálu zabrániť napriek tomu, že mala svojich ľudí v dozorných radách. PH je druhá najväčšia stavebná firma v Nemecku. V prípade bankrotu by prišlo o pracovné miesta 30 tisíc zamestnancov a hrozila by strata ďalších 40 tisíc pracovných miest v celom odvetví. Firma sa zúčastňovala na stavebných projektoch na území bývalého východného Nemecka a ťažila zo stavebného boomu. Po doznení konjunktúry však došlo k prudkému poklesu cien a ten zastihol firmu nepripravenú. Škandál vypukol predminulý týždeň, keď firma oznámila, že objavila asi 2,4 miliardy mariek potenciálnych strát spôsobených chybami minulého managementu. Stratové kontrakty boli dlhé roky vedením firmy maskované aj za pomoci dohôd medzi managementom a klientmi.

Schröder ako záchranca

V noci zo stredy na štvrtok zažilo ústredie firmy PH niečo nevídané. Pred viac ako tisíckou zamestnancov vystúpil kancelár Gerhard Schröder a triumfálne oznámil: "Drahí priatelia, podarilo sa nám to…Spoločnosť môže byť reštrukturalizovaná a zostane neporušená. Pracovné miesta zostanú zachované." Banky, ktorým firma dlží, totiž podľa neho konečne akceptovali svoju ekonomickú a sociálnu zodpovednosť. Slová nemeckého kancelára vyvolali búrlivú odozvu. "Gerhard, Gerhard", skandovali zástupy zamestnancov krstné meno kancelára. Ozvali sa ale aj pochybovačné hlasy tvrdiace, že poskytnutie pomoci firme PH by sa mohlo stať precedensom. To by navyše mohlo ešte znamenať, že sa Berlín nemieni riadiť pravidlami voľného trhu. Aj vďaka tomu klesol minulý týždeň kurz eura voči doláru.

Schröder toto víťazstvo na pozadí škandálu spojeného s financovaním CDU bude môcť využiť na vylepšenie si zhoršujúcej sa reputácie po sérii volebných porážok SPD v jednotlivých spolkových krajinách. Určite mu to napomôže stabilizovať jeho rozkolísanú predsednícku stoličku pred nadchádzajúcim snemom. A na nej, zdá sa, mu dosť záleží…

Autor je publicista

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Idioti v politike
Esencia cynizmu a pokrytectva
Budíček spoza Dunaja
OSN – dítě války
Kto sa smeje naposledy
Matovičove referendá
Návrat posolstva Novočerkaska
Trumpov „mierový kšeft“ na arabskom bazáre
Budíček spoza Dunaja
Vrtieť Justitiou
V čom spočíva „zlo“ Bieloruska?
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Naše dejiny nedôvery
Ako vyriešiť konflikt v Bielorusku?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama