Reklama
Reklama

Nepokojný koniec roka

Šéf civilnej správy OSN v Kosove Bernard Kouchner je v zúfalej situácii. „Potrebujeme peniaze,“ odkázal minulý týždeň ministrom zahraničných vecí členských štátov NATO lapidárne. Je síce pravdou, že financie dnes žiadajú všetci, tu však nejde len o špekulatívnu sondáž. Kouchner totiž žiadal 6000 mužov do policajných jednotiek, no dostal len smiešnych 1800.
Počet zobrazení: 624

 

Šéf civilnej správy OSN v Kosove Bernard Kouchner je v zúfalej situácii. „Potrebujeme peniaze,“ odkázal minulý týždeň ministrom zahraničných vecí členských štátov NATO lapidárne. Je síce pravdou, že financie dnes žiadajú všetci, tu však nejde len o špekulatívnu sondáž. Kouchner totiž žiadal 6000 mužov do policajných jednotiek, no dostal len smiešnych 1800. Je to vskutku škandalózne a nielen preto, lebo podľa predstaviteľov OSN s takýmito poriadkovými silami nemožno zabezpečiť pokoj. Nikto sa dnes nepozastavuje nad tým, že na bombardovanie našli spojenci NATO vždy dostatok peňazí (neporovnateľne vyššiu sumu ako žiada Kouchner), no na zabezpečenie mieru zrazu nikto prispieť nechce. Slová Billa Clintona, ktorý počas návštevy Kosova odkázal tamojším obyvateľom, že „NATO vyhralo vojnu, mier musíte vyhrať vy“, vyznievajú v tomto kontexte nesmierne cynicky - veď my iba bombardujeme, stavať budete vy. A ak chcete mier, tak si na neho zožeňte…

O stovky kilometrov na východ je svet svedkom následkov spôsobu riešenia kosovskej krízy. V Čečensku sa deje to, na čo sme upozorňovali niekoľko mesiacov: jadrová veľmoc posmelená konaním USA v Juhoslávii sa rozhodla presadiť svoje záujmy podobným spôsobom. Právo neplatí, zábrany padli. Darmo Západ kričí, že Čečen nie je Kosovo - po vojne v bývalej Juhoslávii už predsa všetko závisí od uhla pohľadu. A Rusi sa nazdávajú, že morálne právo zakročiť majú tentoraz oni. Nevedia to robiť tak „elegantne“ ako Američania, ale fraška je to dokonalá - až na to, že na takéto konanie (po koľký raz už?) doplácajú nevinní. A kým sa svet utápa v krvi, pripomeňme si, že takéto privítanie roku 2000 svojou politikou pripravili ako Belehrad, tak aj Washington, ako Moskva, tak aj Groznyj… Šťastné a veselé, priatelia!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama