Zohľadňovať krajinu, nie stranu

Poplach okolo volebných výsledkov v Rakúsku neutíchol ani počas uplynulého týždňa. Vraj aj vrcholné stretnutie predstaviteľov štátov EÚ vo fínskom Tampere nebolo pre faktického víťaza volieb Viktora Klimu celkom uvoľnené: okrem toho, že rokoval s Wolfgangom Schüsselom (ÖVP) o zostavení vlády, takmer každý sa ho pýtal na pomery v krajine.
Počet zobrazení: 993

 

Poplach okolo volebných výsledkov v Rakúsku neutíchol ani počas uplynulého týždňa. Vraj aj vrcholné stretnutie predstaviteľov štátov EÚ vo fínskom Tampere nebolo pre faktického víťaza volieb Viktora Klimu celkom uvoľnené: okrem toho, že rokoval s Wolfgangom Schüsselom (ÖVP) o zostavení vlády, takmer každý sa ho pýtal na pomery v krajine.

Po konečnom sčítaní (čakalo sa na hlasy zo zahraničia) sú na prvom mieste sociálni demokrati SPÖ, na druhom Haiderovi slobodní a na treťom mieste ľudovci (ÖVP). Ľudovcom ušlo druhé miesto len o 0,009 percentného bodu (rozdiel predstavuje 415 hlasov), avšak v počte mandátov sa to neodrazí, pretože obidve strany majú k dispozícii 52 kresiel v parlamente. Nabáda to k zjednodušovaniu situácie, že ÖVP skončila druhá - tá by však podľa svojich sľubov mala prejsť do opozície. Teraz sa hrá na dámu pred vydajom a čaká, kto z "pytačov" jej ponúkne viac.

Spory doma

Vcelku pokojnú hladinu rakúskej politiky už dávno nič tak nenarušilo ako práve výsledky volieb. Krajiny, kde sa strany vládnej koalície často nemenia, výsledky volieb sú v podstate stále rovnaké, politický život má koordinovaný priebeh a účasť na voľbách klesajúcu tendenciu, označujeme ako stabilné demokracie. Pretože Rakúsko takouto krajinou zostať chce (azda až na ten počet voličov) a potrebuje, aby to cítil aj okolitý svet, jeho vrcholní predstavitelia sa mobilizujú. Heinz Fischer, Viktor Klima, minister vnútra Karl Schlögl, minister financií Rudolf Edlinger a šéf klubu Peter Kostelka (všetci SPÖ) sa znova vyslovili pre koalíciu s ÖVP. "Inak by SPÖ išla do opozície", uviedol Kostelka. Naľakal ich z Klagenfurtu Jörg Haider, oznamujúci, že ponúkne účasť vo vláde ľudovcom, pretože mu "predovšetkým ide o to, aby FPÖ zabránila znovuzrodeniu červeno-čiernej koalície." Následne FPÖ vyzýva ÖVP, aby sa nezbavovala zodpovednosti. Rakúsky prezident Thomas Klestil dáva vedieť, že pri zostavovaní vlády by sa malo "najprv myslieť na našu krajinu a až potom na stranu". Slová boli adresované ÖVP a azda ich neprepočula. V súčasnosti má táto "dáma na vydaj" tri možnosti: koalíciu so sociálnymi demokratmi, koalíciu so slobodnými alebo prechod do opozície.

Nevôľa v zahraničí

Celý problém by sa nezdal až takým veľkým, keby Rakúsku nešlo o jeho pozíciu v medzinárodnom spoločenstve. Malá krajina, jedna z posledných, ktoré sa integrovali do EÚ, sa veľmi bojí o prestíž. Svojho Haidera síce mali, ale na vládnutie nemal takmer žiadny vplyv. "Ak bude FPÖ členom nasledujúcej koalície, musí túto situáciu Izrael preskúmať a vyvodiť z nej prísne dôsledky. Musíme sa rozhodnúť, ako budú vyzerať naše vzťahy voči už inému Rakúsku. Verím vo vedomie zodpovednosti strán", vyhlásil po minulotýždňovej návšteve Rakúska izraelský minister zahraničných vecí David Levy. Podľa neho sú síce voľby záležitosťou každej krajiny, ale "vzostup strany tohto druhu sa týka aj nás, a vy viete prečo." Na argumenty novinárov, že vo volebnej kampani nezazneli žiadne antisemitské výroky Levy odpovedal, že nejde ani tak o osobu Haidera, ako o ideológiu celej FPÖ. Preto Levy dúfa, že "veľká väčšina Rakúšanov sa s touto stranou nechce asociovať." Thomas Klestil, keď sa ho novinári opýtali, či by akceptoval FPÖ vo vláde, odpovedal vysoko diplomaticky: "V parlamente sú iba demokraticky zvolené strany, z ktorých každá má svoj prínos pre politiku tejto krajiny, či je to už vo vláde alebo v opozícii." Viktor Klima bude preto rokovať so všetkými. Podľa výskumu verejnej mienky, ktorý vykonal Galoppov ústav, 80% Rakúšanov by si prialo koalíciu SPÖ-ÖVP, ale ak vláda nebude zostavená do konca roka, 55% z nich tvrdí, že súhlasí s novými voľbami. Jörg Haider verí, že Klimov pokus o zostavenie vlády stroskotá a prezident, "ktorý bude musieť zmeniť myslenie", poverí zostavením vlády práve jeho.

Edlinger, Izrael, Le Pen a "debil"

Minister financií Rudolf Edlinger nedávno vystúpil s ostrou kritikou šéfa slobodných: "Haider hovoril o trestaneckých táboroch, kde boli zabité milióny ľudí. Hovoril o tom, že SS boli špičkovým spolkom. Hovoril o príkladnej zamestnaneckej politike počas Tretej ríše. To je fašizoidná terminológia. Keď teraz hovorí, že nie je nacista (v mnohých rozhovoroch sa nechal počuť, že s nacistami nemá nič spoločné a prirovnáva sa k ,,socialistovi" Tonymu Blairovi - poz. red.) a napriek tomu sa od svojich výrokov nedištancuje, pre mňa za mňa nech nacista nie je. Ale potom je to debil." Haiderov "kolega", francúzsky nacionalista Jean-Marie Le Pen, pripúšťa, že mnoho nacionalistických strán má protichodné záujmy a "niektoré sú ochotné vstúpiť aj do koaličných vlád". Nedávno sa Haider konkrétne vyjadril aj k otázke rozširovania EÚ, a to v prípade Českej republiky. Vraj tá by mala pred vstupom do EÚ splniť politickú požiadavku - zrušiť Benešove dekréty, o ktorých "rokuje aj Európsky parlament. Inak by bolo poškodené postavenie EÚ v oblasti ľudských práv". Rakúšania svojou voľbou zrejme chceli privolať zmenu a zbaviť sa starých štruktúr v podobe SPÖ. Teraz budú mať problémy, ako sa zbaviť tých nových, vzhľadom na to, že želanie sa im trocha vymklo z rúk.

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984