Láska bez hraníc

Poznáte lásku na prvý pohľad? Poznáte lásku na druhý pohľad? Tieto riadky chcú rozprávať aj o pohľade treťom, o ktorom nik nepíše a ktorý v milostnom cite dovoľuje rozpoznať odtieň nepozemsky vznešeného.
Počet zobrazení: 1348

Poznáte lásku na prvý pohľad? Poznáte lásku na druhý pohľad? Tieto riadky chcú rozprávať aj o pohľade treťom, o ktorom nik nepíše a ktorý v milostnom cite dovoľuje rozpoznať odtieň nepozemsky vznešeného.

V depozite spišskonovomestského Múzea Spiša v Markušovciach som sa na prvý pohľad zaľúbil do portrétu biedermeierovskej dámy od neznámeho autora zo záveru 30. rokov 19. storočia. Dáma na portréte, i keď nie je práve najmladšia, je nepochybne krásna. Druhý pohľad mi umožnil uvedomiť si ten druh krásy, ktorá zraku síce nie je ukrytá, ale býva prehliadaná, hoci hlbinne umocňuje prvotnú zaľúbenosť - totiž krásu obrazu samotného a jeho kompozičných kvalít. A keď som sa zahľadel tretíkrát (žiadny štvrtý pohľad nejestvuje), v jednej chvíli som strnul úžasom nad podivuhodnou rafinovanosťou, ktorá prvotnú zaľúbenosť a druhotnú lásku mení na bezhranične bezhlavé zbožňovanie. Hovorím bezhlavé, pretože ide o čosi, čo je nezávislé na vedomí a čo sa dá rozpoznať len čírou intuíciou, ktorej sídlo je hádam skôr v srdci. Nečudo, že sa mi prudko rozbúchalo milostným vzrušením, keď som si nereštaurované, papierom polepené miesta na plátne dal do opticko - významového súvisu s ozdobou z bieleho pera, ktoré uzatvára siluetu krásnej hlavy a zároveň ju svojským spôsobom odľahčuje. Poškodením nadobúda tento portrét ďalšie perá, nadobúda krídla. Ako môže niečo profitovať zo znehodnotenia, rán a devastácie? A na čo potrebuje obraz lietať? Do toho nás ale vôbec nič nie je. To je surrealizmus. Tak som si názov tohto operenca pre seba mierne pozmenil („Dáma s bielymi perami“), portrét nechal odfotografovať, snímku podpísal a dal tak vzniknúť novému typu diela, ktorému Francúzi hovoria „collage trouvé“ - nájdená koláž. Už veríte v lásku na tretí pohľad?

Autor je kunsthistor

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984