Ide o desiatky miliónov

Desiatky miliónov ročne stráca Fond detí a mládeže (FDaM) na nevýhodných prenájmoch majetku bývalého SZM. Ten sa mal vrátiť podľa ústavného zákona „ľudu“. Mečiarovská garnitúra ho však na viac ako štvrťstoročie dala spriazneným podnikateľom. Nové vedenie fondu, ktoré sa to usiluje zmeniť, je vystavené vydieraniu a psychickému nátlaku. Fyzickým násilím sa dokonca vyhrážajú poslancom NR SR.
Počet zobrazení: 1433

 

Desiatky miliónov ročne stráca Fond detí a mládeže (FDaM) na nevýhodných prenájmoch majetku bývalého SZM. Ten sa mal vrátiť podľa ústavného zákona „ľudu“. Mečiarovská garnitúra ho však na viac ako štvrťstoročie dala spriazneným podnikateľom. Nové vedenie fondu, ktoré sa to usiluje zmeniť, je vystavené vydieraniu a psychickému nátlaku. Fyzickým násilím sa dokonca vyhrážajú poslancom NR SR.

Keď v roku 1990 Federálne zhromaždenie ČSFR znárodnilo majetok SZM, hľadali obe republiky spôsob, ako ho využiť v prospech mladej generácie. Na Slovensku vznikla majetkovoprávna únia, nahradená Nadáciou detí a mládeže SR a v roku 1993 FDaM. Parlament na jeho čelo zvolil orgány, v ktorých mali väčšinu ľudia z HZDS a SNS. Zástupcovia vtedajšej opozície rýchlo pochopili rozloženie síl a z fondu odišli. Mečiarovská garnitúra tak úplne stratila zábrany v šafárení s jeho majetkom. Svedčia o tom zmluvy o prenájme drvivej väčšiny zariadení. Nejde však iba o často spomínané hotely bývalej Cetovnej kancelárie mládeže (CKM). Na 20 až 30 rokov FDaM prenajal aj rekreačné zariadenia (RZ). Niektoré získali ich nájomcovia za 50, ba i menej tisíc korún ročne. Teda za cenu, za akú sa v Bratislave prenajímajú malometrážne byty. Predstavte si, že by ste RZ v prírodnom prostredí s vyše 70 lôžkami, jedálňou, spoločenskou sálou, príslušným vybavením na voľný čas získali do prenájmu za 120 000 Sk ročne a jeho zisk prekračuje niekoľko miliónov.

Svedčí o tom odborný audit, ktorý si nechala urobiť nová Rada FDaM. Jeho autori vychádzali z údajov štatistického úradu o priemernej vyťaženosti ZR podľa jednotlivých regiónov, pričom použili nižšie údaje. Rovnako postupovali pri výpočte možného nájomného (15% z výnosov, hoci bežne pýtajú majitelia až 30%). Výsledkom auditu je, že pri niektorých RZ fond prichádza o státisíce, dokopy sa strata na nevýhodných prenájmoch približuje 10 miliónom korún za rok.

Sporné hotely

V médiách však oveľa viac rezonujú prenájmy hotelov. Tie nespravuje priamo FDaM, ale jeho stopercentná akciová spoločnosť Hotely mládeže Slovakia (HMS). Niekoľko rokov stál na čele jej predstavenstva René Bábela, jeho zástupcom bol Patrik Lutter, ktorý roky šéfoval Hnutiu mládeže za demokratické Slovensko. Jedným z výsledkov ich činnosti bola likvidácia CKM. Táto cestovná kancelária mala dlhoročnú históriu, isté miesto na trhu a stálu klientelu. V Česku sa aj po novembri 1989 predrala medzi najväčšie, na Slovensku podozrivo rýchlo zanikla. Pritom štatistiky dokazujú, že najviac cestuje mladých ľudí.

HMS stráca na prenájmoch hotelov. Z plne vyťaženého zariadenia vo vyhľadávanom turistickom centre získava napr. tri milióny korún, hoci odborníci odhadujú, že jeho zisk sa pohybuje okolo 15 mil. Súčasný nájomcovia sa bránia, že do hotelov veľa investovali. Zabúdajú však dodať, že vo viacerých prípadoch robili rekonštrukcie protizákonne, pretože nemali súhlas majiteľa. Vôbec si ho nežiadali, jednoducho sa k hotelom správali, akoby im patrili.

Podľa najnovšieho zistenia právnikov navyše predstavenstvo HMS „fungovalo“ o rok dlhšie, ako pripúšťajú stanovy. Za ten rok si vyplatilo odmeny dosahujúce asi 700 000 Sk, k tomu mimoriadne odmeny aj pre zamestnancov, zvýšilo plat riaditeľovi a robilo ďalšie rozhodnutia po uplynutí funkčného obdobia.

Sľubované mládežnícke centrum

Bratislavská budova YMCA slúžila mládeži od svojho postavenia. Predošlé vedenie FDaM v nej sľúbilo vybudovať mládežnícke centrum, no ani za štyri roky nevzniklo. Napriek tomu, že v roku 1995 fond vybral firmu Euro Building, aby za cca 5 mil. Sk budovu zrekonštruovala. Lenže skôr, ako sa to podarilo, prenajala Rada FDaM administratívnu časť budovy firme YMCA-Ex, za ktorou údajne stojí P. Lutter. Avšak v jej mene vystupuje Ing. Miloš Stopka, ktorý reprezentuje aj firmu Euro Building (tá ma od fondu prenajatý i jeden hotel a jedno RZ). Aby to nebolo málo, Stopka koná aj za firmu Euro-Mipa, ktorá má v prenájme spodnú časť budovy YMCA. Takže získal od fondu zákazku na rekonštrukciu budovy, ktorú sám užíva.

Ešte šokujúcejšie je však nájomné, ktoré YMCA-Ex platí. FDaM z neho ročne získava 350 000 korún, čo je v prepočte 75 Sk na meter štvorcový, hoci koneční nájomcovia platia 4000 až 4200 korún! Tých 350-tisíc platí YMCE-Ex iba kino, takže zisky z prenájmov kancelárií už ostávajú jej. Podľa odborného odhadu tak fond prichádza ročne o asi 3 až 4 mil. Sk a to nejde o celú budovu. Na porovnanie: z administratívnej budovy na Pražskej ulici v Bratislave (sídlo bývalého SÚV SZM) má fond ročný zisk okolo päť miliónov korún, pričom prenajatá rozloha nedosahuje ani polovicu rozlohy YMCY a detské a mládežnícke organizácie platia na Pražskej nekomerčné nájomné.

Prepojenia na HZDS

O doslova rozkrádaní majetku po bývalom SZM svedčia aj posledné aktivity predchádzajúceho vedenia FDaM. Na dvakrát bol v decembri 1998, už v čase, keď parlament zvolil nové vedenie fondu, vyradený „nepotrebný“ majetok v celkovej hodnote 6 mil. Sk. Podľa protokolu boli v ňom aj televízory a videokamery, ktoré mali byť „vyvezené na skládku tuhého odpadu“. Iba blázon by mohol uveriť tomu, že ktosi na smetisko naozaj vyhodil niekoľko rokov starú elektroniku. Bývalý riaditeľ Ing. Chrum si spolu s kolegami odkúpil umelecké diela za zostatkovú účtovnú hodnotu bez odborného odhadu. Obrazy, zakúpené napr. v 70. rokoch od národných umelcov za 5000 korún, tak získali za pár stoviek, hoci ich umelecká hodnota môže byť niekoľko desiatok tisíc.

V súčasnosti sa v problematike fondu mimoriadne angažuje poslanec za HZDS J. Tarčák. Niet sa čo čudovať. Bývalý predseda Rady FDaM Miroslav Gábriš začínal v Bratislave na jeho ministerstve, Tarčák ešte ako štátny tajomník ministerstva školstva z neho urobil riaditeľa odboru mládeže. Aj R. Bábela začínal u Tarčáka ako riaditeľ jeho sekretariátu a potom bol vďaka nemu niekoľko rokov riaditeľom bratislavského domu detí a mládeže IUVENTA. No a spomínaný inžinier Stopka je v blízkom príbuzenskom vzťahu s M. Gábrišom. Personálne vzťahy hrali vo fonde veľmi dôležitú úlohu: napr. otec bývalého ekonomického námestníka získal do lukratívneho prenájmu dve zariadenia fondu.

Strach o milióny

Nové vedenie FDaM začalo ihneď po nástupe preverovať nájomné zmluvy. Kontaktovalo sa s nájomcami, pričom sa od začiatku usilovalo nevýhodné zmluvy vypovedať. Cieľom nebolo „vyhnať“ doterajších nájomcov, ale získať vyššie nájomné. Odpoveďou bolo zhovievavé mlčanie.

Terajšia kampaň je reakciou na novelu zákona o fonde, ktorú predložila skupina koaličných poslancov. Po jej prijatí by totiž stratili terajšie nevýhodné zmluvy platnosť. V tomto volebnom období sa však ešte nestalo, že by niekoľko poslancov naraz bolo pre spoločnú legislatívnu iniciatívu vystavených takému psychickému nátlaku, dokonca aj vyhrážkam zabitím. Predsedovi Rady FDaM nastrčili neznámi páchatelia do auta drogy za niekoľko stotisíc korún, podpredsedu sledujú, ďalším dvom členom poškodili autá. A to všetko sa udialo počas niekoľkých dní práve v čase, keď v parlamente prešla poslanecká novela do druhého čítania. Nájomcovia sa bránia mediálne, pričom naznačujú, že nové vedenie fondu chce urobiť nové, pre seba výhodné nájmy. Zabúdajú však dodať, za akých podmienok užívajú dnes mládežnícky majetok oni.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984