Podivná cesta k ľudovej strane

Solúnski bratia, svätí Cyril a Metod, sú podľa doterajšej historiografie slovanskí vierozvestcovia. Solún po slovensky a Thessaloniké po grécky je však mesto v severnom Grécku. Teda podľa tejto geografickej logiky, ale aj na základe historických prameňov, Cyril a Metod nemali slovanský pôvod.
Počet zobrazení: 1103

Solúnski bratia, svätí Cyril a Metod, sú podľa doterajšej historiografie slovanskí vierozvestcovia. Solún po slovensky a Thessaloniké po grécky je však mesto v severnom Grécku. Teda podľa tejto geografickej logiky, ale aj na základe historických prameňov, Cyril a Metod nemali slovanský pôvod. Aj keby sa o tom až do krvi usilovali presviedčať pospolitosť na Slovensku mystifikátori dejín na spôsob: Veď aj Veľká Morava už bolo vlastne Slovensko.

Ani predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Čarnogurský na štvrtkovej tlačovej besede nepovedal, ako sú Cyril a Metod spojení práve s Komárnom. Ak má byť historickou pravdou informácia, že títo dvaja vierozvestci práve v Komárne prešli cez Dunaj, potom sa naskytá viacero otázok. Napríklad taká, či rieku prešli peši? Ak ju prebrodili, bol tento európsky veľtok vtedy iba obyčajným potokom, cez ktorý sa dalo prejsť s nohavicami vyhrnutými nad kolená? A ak bol Dunaj o niečo širší a hlbší, ako napríklad riečka Bystrica pri Kysuckom Novom Meste, preplávali ju títo dvaja muži na kompe? A možno by sa ešte recesista spýtal či kompár mal vyrovnané živnostenské povolenie a či riadne platil dane. Až do takýchto absurdít sa dostala kauza postavenia či nepostavenia súsošia svätých bratov v Komárne, ktorá doslova rozbratala slovenských a maďarských kresťanských demokratov. Inými slovami: Ján Čarnogurský verzus Béla Bugár. Prvý je lídrom slovenskej časti kresťanskodemokratickej populácie u nás, druhý zasa bývalého Maďarského kresťanskodemokratického hnutia a dnes Šéf strany maďarskej koalície, ktorá po berlínskom zasadaní Európskej demokratickej únie ostala pred jej bránami a nestala sa jej riadnym členom. A to pre jedno súsošie, ktoré pokojne môže byť umiestnené napríklad v Dunajskej Strede, Veľkých Kapušanoch alebo v Čadci či Dolnom Kubíne, pretože Cyril a Metod nemajú nič spoločné nielen s týmito náhodne spomenutými slovenskými mestami, ale ani s Komárnom. Iba ak to, že v tomto juhoslovenskom centre lodiarskej výroby sa na umiestnení súsošia zhodli tamojší matičiari a miestna organizácia Kresťanskodemokratického hnutia. Matica slovenská ako celok už niekoľko rokov kope za korunu za Vladimíra Mečiara aj s ľuďmi s eštébáckou minulosťou. Jána Čarnogurského práve zástupcovia tejto krvnej skupiny za komunizmu „prevychovávali“ až tak, aby napríklad v prípade umiestnenia súsošia oboch svätých práve v Komárne oba spolky našli spoločnú, protimaďarskú reč. Keď sa uspokojivo vyrieši táto kauza, tak KDH dá súhlas na členstvo SMK v Európskej demokratickej únii. Svätý Cyril a svätý Metod by naozaj z tohto marginálneho vymysleného sporu mali veľkú radosť. Ak toto má byť jedným z krokov konečnej premeny KDH na ľudovú stranu, tak potom niet o téme čo diskutovať.

Autor je politický komentátor denníka Práca

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984