Vicepremiéri

To vo všeobecnosti nemajú ľahké. Neocitajú sa tak často na výslní ako ich priami nadriadení, a predsa sa na ich hlavy zosypáva nemalé množstvo kritiky a ani podiel ich práce nie je zanedbateľný. Niektorí tieň svojich šéfov prekročia, iní sa k nemu nikdy ani nepriblížia.
Počet zobrazení: 1277

to vo všeobecnosti nemajú ľahké. Neocitajú sa tak často na výslní ako ich priami nadriadení, a predsa sa na ich hlavy zosypáva nemalé množstvo kritiky a ani podiel ich práce nie je zanedbateľný. Niektorí tieň svojich šéfov prekročia, iní sa k nemu nikdy ani nepriblížia.

Bez toho, aby sme škatuľkovali, či špekulovali nad ich osobnými ambíciami, sme si na rozhovor do dnešného čísla pozvali dvoch: podpredsedu vlády SR pre ekonomiku Ivana Mikloša a jeho predchodcu v tejto funkcii Sergeja Kozlíka.

Obaja hovorievajú o konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky, každý z nich ju však chce dosiahnuť inými cestami. Ivan Mikloš priamymi zahraničnými investíciami a globalizáciou, Sergej Kozlík privatizáciou najmä prostredníctvom domáceho kapitálu.

O súčasnom vicepremiérovi pre ekonomiku sa často hovorí, že dokáže byť nekompromisný a neústupčivý predovšetkým v otázkach spôsobu vykonávania hospodárskych reforiem. Práve jeho pravicový náhľad na svet je tým, čo mu neumožňuje stotožniť sa s opačnými hodnotami. Jeho názory na úlohu štátu v ekonomike, na riešenie sociálnych problémov či dotácií do poľnohospodárstva a zdravotníctva nenachádzajú súhlas u príslušných ministrov, najmä nie tých ľavicovo orientovaných. Tak sa často stávame svedkami slovných prestreliek medzi predstaviteľmi vlády. Na chvíľu dokonca zauvažujeme, či sa dá v takejto koalícii vôbec dosiahnuť zhoda, alebo pôjde len o to, kto v jednotlivých prípadoch ustúpi. Samotný Ivan Mikloš však vie, že musí byť pragmatik a musí akceptovať ľavičiarov ako koaličného partnera, s ktorým sa treba dohodnúť. Počas socializmu - ako zväzácky funkcionár na Vysokej škole ekonomickej - vyštudoval teóriu dlhodobého plánovania a prognózovania, no plán ako ekonomickú kategóriu odmieta. Napriek tomu, že ho napríklad predstavitelia teórie manažmentu považujú za jeden zo základných pilierov. Nie je spokojný s preferenciami svojej Demokratickej strany a už dlhší čas necháva nezodpovedanú otázku, či mieni kandidovať na nejaký z jej vrcholných postov. Raz si to už skúsil: v roku 1994 bol jej predsedom. Strana vtedy v parlamentných voľbách opäť prepadla.

Sergej Kozlík má ešte stále čo robiť, aby dokázal obhájiť chyby vlády, v ktorej bol podpredsedom. Vzhľadom na veľký výpočet omylov, ktoré sa udiali, sa mu to väčšinou nedarí. Nesúhlasí s názorom, že vtedajšia vládna koalícia dávala primalý priestor zahraničným investíciám. Súčasné veľké investície považuje za výpredaj. Je jedným z najhorlivejších obhajcov pokračovania vo výstavbe diaľnic, pretože iba tak sa môžu podľa neho rozvíjať regióny v iných kútoch Slovenska. Filozofiu hrubej čiary považuje za škodlivú. Tvrdí, že o zložení budúcej vládnej koalície by chcel debatovať aj s obrodeným krídlom SDĽ - s tým, ktoré svojho času vyjadrilo svoj nesúhlas so súčasnou vládnou politikou. Prednedávnom navštívil Košice a inicioval stretnutie s bývalým šéfom VSŽ Alexandrom Rezešom. Vraj sa nevideli, odkedy odišiel, podebatovali si o súkromí, politike, ale aj o našej ekonomike.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984