Smer má vraj ľudí i guráž

HZDS-ĽS ako jediný z politických subjektov, ktoré Smer pozval na svoj slávnostný snem do Košíc, reprezentoval predseda. Avšak po tom, čo vyhlásil z tribúny, dostal seba i svoje hnutie do ešte väčšej izolácie.
Počet zobrazení: 913

HZDS-ĽS ako jediný z politických subjektov, ktoré Smer pozval na svoj slávnostný snem do Košíc, reprezentoval predseda. Avšak po tom, čo vyhlásil z tribúny, dostal seba i svoje hnutie do ešte väčšej izolácie.

Ani jedna z politických strán na Slovensku nie je schopná prejsť vnútornou transformáciou, zdôraznil Vladimír Mečiar v zdravici. HZDS-ĽS je vraj stabilizované a iba čaká, kto bude jeho budúcim koaličným partnerom. „Verím, že ním budete vy,“ prizvukoval V. Mečiar a zároveň spustil sériu podmienok. Chce vytvoriť blok, zložený z troch opozičných strán - okrem HZDS-ĽS a Smeru aj zo SNS. „Vy máte jedného poslanca, ostatná opozícia 57. To je spolu 58. Keď troška popracujeme, je po ústavnej väčšine súčasnej vládnej koalície.“ Vyzval na spoločný postup v Národnej rade SR a žiadal uzavretie dohody, že budúceho premiéra postaví tá strana, ktorá získa najviac hlasov vo voľbách, a že koaliční partneri nebudú HZDS-ĽS diktovať, koho má delegovať do štátnických funkcií.

Mečiar prehĺbil izoláciu Bývalý premiér tak nepriamo dal za pravdu myšlienke, že by politickí dinosauri mali odísť na zaslúžený dôchodok. Možno to Fico pôvodne ani nechcel povedať na plné pľúca, no novinári ho na tlačovke počas snemu k tomu dotlačili: „Pred parlamentnými voľbami Smer nebude súčasťou nijakého bloku.“ Vládu podľa neho nemusí zostavovať ten, čo získa najviac hlasov, ale ten, čo to bude schopný urobiť. Ak bude mať Smer dostatočnú silu, bude požadovať, aby nová koalícia pozostávala maximálne z 2-3 stabilných subjektov a aby potenciálni partneri predstavili čo najväčší počet nových ľudí. Na opakovanú otázku, či je Mečiar preňho prijateľný partner, Fico skonštatoval: „Na to sme už tisíckrát odpovedali: NIE!“

Ukazuje sa, že písať na tabulu rasa v slovenskej politike nie je také jednoduché, ako si Fico myslel. Zdôrazňuje, že Smer nie je stranou jedného muža, ale ani košický snem neprezentoval nové výrazné tváre. Sotva ňou je bývalý predseda SDSS Boris Zala, ktorý za uplynulý rok postúpil z postu radového člena do predsedníctva. Na sneme predstavil jeden z troch hlavných programových dokumentov o politickej reforme. V ňom sa o. i. navrhuje znížiť počet poslancov NR SR zo 150 na 120. Pritom polovica z nich by sa mala voliť zo straníckej kandidátky a polovica vo volebných obvodoch. Mimochodom, generálna manažérka Smeru Monika Beňová si verejne za osobnú úlohu vytýčila dosiahnuť 25 percent hlasov.

O pílení konára pod sebou Ktovie, či má premiér Mikuláš Dzurinda zlých poradcov, alebo sa sám zaťal. Arogantný prístup, na ktorý voči Smeru stavil, sa mu môže vypomstiť. Ak by aj Ficova strana nevytvárala budúcu vládu, asi sa stane povestným jazýčkom na váhach. Ak však ministerský predseda najprv vystiera ruku k spolupráci a verejne prisľúbi, že sa bude zaoberať dokumentmi, ktoré mu odborníci zo Smeru predkladajú, a potom im ani neodpovie, ak najprv pozvú Fica na zakladajúci kongres SDKÚ a vzápätí mu telefonujú, že došlo k omylu, a keď ani nezareagujú na pozvánku do Košíc, tak čo si myslieť o politickej kultúre Dzurindovej novej strany. Čo ak to bude Smer, ktorý si bude vyberať - popri SDĽ hádam práve medzi HZDS-ĽS a SDKÚ?

Poriadok, spravodlivosť, stabilita - hovoril slogan slávnostného zhromaždenia. Tieto tri slová by všade vo svete charakterizovali princípy konzervatívcov. Ako potom mohol líder Smeru stáť osem rokov na výslní SDĽ? Tento fakt podčiarkujú i prijaté programové dokumenty. Karty slovenského politického mariáša sú naozaj čudne premiešané. Fico na podobné námietky reaguje ideológiou „odmietania ideologizácie vecí“. Tá spočíva v tvrdení, že krízové stavy v štáte sa nedajú považovať za ľavicové, ani za pravicové, prednosť treba dávať odborným prístupom. Smer sa považuje za pragmatickú stranu tretej cesty, pravda, nie tej Blairovej či Schröderovej. „Stabilita, poriadok a spravodlivosť sú naozaj základným východiskom úspechu Slovenska a lieky na pretrvávajúcu krízu,“ deklaroval Fico. „Krajina sa musí ekonomicky oživiť a musia v nej platiť zákony a elementárne pravidlá správania sa. To nie je ľavicové ani pravicové.“

Štyri priority Základná orientácia Smeru sa odzrkadľuje v prioritách, na ktoré by sa chceli v budúcej vláde sústrediť: podpora výroby, podnikateľského prostredia, zamestnávania a ďalších aktivít rozvíjajúcich krajinu, poľnohospodárstvo ako základ rozvoja vidieka, vzdelanosť a nové, predovšetkým informačné technológie, nastolenie poriadku, boj s kriminalitou a korupciou. Ostatné oblasti - napr. šport, kultúru, zdravotníctvo, či štátnu správu - Smer nehodlá nadmieru dotovať, pokiaľ sa v nich nespraví generálny poriadok.

Vedúci ekonomickej sekcie Roman Václavík sa priznal, že mu priatelia tvrdia, že program pravicovej DS je oproti jeho hospodárskej stratégii iba populistickým odvarom. Smer hovorí o nevyhnutnosti prijať tvrdé legislatívne, inštitucionálne a finančné opatrenia ako základného predpokladu na realizáciu priorít v prvých 90 až 100 dňoch budúceho vládnutia. Pritom odmieta tzv. salámovú metódu postupných krokov, ktorú propaguje najmä SDĽ. V budúcich rokoch sa nedá počítať s vyrovnaným štátnym rozpočtom. Zásadou musí byť daňový systém garantujúci priaznivé podnikateľské a investičné prostredie. Zelenú má dostať liberalizácia trhu, cien a dôchodkového pripoistenia. Privatizovať sa podľa Václavíka má, no transparentne a efektívne využívať príjmy z transakcie vlastníctva prirodzených monopolov. Tie sa majú otvoriť zahraničnému kapitálu, ale so zachovaním majority štátu.

Pokiaľ ide o nezamestnanosť, v prvom rade treba eliminovať čiernu prácu, zaviesť pracovný test, na základe ktorého bude musieť dlhodobo nezamestnaný preukazovať záujem o robotu a odpracovať za dávku sociálnej pomoci v prospech obce osem hodín týždenne. Inak ho z evidencie na okresnom úrade práce vyradia. „Nuž, keby som bol pravičiar,“ vzdychol si nahlas na brífingu jeden novinár, „nepochybne by som volil Fica.“

„Smer má ľudí, guráž, jasné predstavy ako postupovať do konca tohto volebného obdobia a úprimnú snahu podloženú reálnymi predpokladmi riadne sa pripraviť na vstup do novej vlády. Nič ho na tejto ceste nezastaví,“ optimisticky vyhlásil muž, ktorý údajne prežil najvzrušujúcejší rok svojej politickej kariéry. Mnohí sú zvedaví, či členov Smeru čakajú veľké chvíle, ako im to prisľúbil Robert Fico.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984